– Będę chciał wrócić do tematu “spalarnia” i porozmawiać o nim ponownie z mieszkańcami Luszowic – oświadczył dziś Maciaszek w fejsbukowym wystąpieniu z okazji rocznicy objęcia stanowiska burmistrza.
Motywem tej refleksji były dyskusje o gospodarce odpadami prowadzone na czwartkowym Forum Burmistrzów i Wójtów. Niewątpliwie także poważne perturbacje z przetargiem na odbiór odpadów od mieszkańców Chrzanowa, Trzebini i Libiąża (wysoka cena usługi i tylko jeden oferent).
Maciaszek przy okazji przyznał, że nie dogadał się ze śmieciowym związkiem (którego gmina Chrzanów jest członkiem), w sprawie minitorowania stanu powietrza (dron i ekopatrole) i muszą się tego podjąć bezpośrednio gminy, a także, że zastanawia się nad wskrzeszeniem gminnej “komunalki”, choć to kosztowne wyzwanie.
Temat budowy spalarni odpadów w powiecie chrzanowskim podjęty został w roku 2009 przez burmistrzów Trzebini – ś.p. Adama Adamczyka i Chrzanowa – Ryszarda Kosowskiego. Popierał go także burmistzzr Libiąża Jacek Latko. W roku 2010 prowadzone były prace konsultingowe związane z jej lokalizacją i proponowaną technologią spalania pod egidą burmistrza Chrzanowa R. Kosowskiego. R. Maciaszek był wtedy radnym, szefem Komisji Rozwoju Gopsodarczego Rady Miejskiej w Chrzanowie.
Mówiono o kilku lokalizacjach spalarni: na terenie ZG Trzebionka, elektrowni Siersza, terenach poprzemysłowych w Libiążu. Najczęściej jednak o budowaniu jej w sąsiedztwie składowiska odpadów w Balinie, którego żywotność obliczano wówczas na ok. 20 lat. Inwestycja miała być dofinansowana z funduszy europejskich. Spalanie odbywać się miało metodą pirolizy. Wydajnośc 150 tys. ton odpadów rocznie.
Stanowcze “nie” dla budowy spalarni powiedziało wtedy bardzo aktywne wówczas stowarzyszenie Eko-Lu z Luszowic. Sprzeciw społeczny uciął temat. Teraz wraca jak bumerang w związku z rosnącymi kosztami gospodarki odpadami.
Obecnie w Małopolsce funkcjonuje jedna spalarnia odpadów. W Krakowie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS