30.10.2020r. 13:32
Borissov powiedział, że Stany Zjednoczone są ważnym strategicznym partnerem Bułgarii w sektorze energetycznym, a promowanie tego partnerstwa jest kluczowym elementem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Rada Ministrów stwierdziła w oświadczeniu, że porozumienie będzie zachęcać do współpracy dwustronnej, “biorąc pod uwagę zainteresowanie Bułgarii nowymi, bezpiecznymi technologiami jądrowymi dla celów cywilnych, opracowanymi przez Stany Zjednoczone”.
W protokole ustaleń wyrażono również pragnienie Bułgarii i USA “współpracy na rzecz wspierania ich przemysłu jądrowego w celu dalszego rozwoju i utrzymania infrastruktury i zasobów ludzkich do odpowiedzialnego wykorzystywania energii i technologii jądrowej”.
Rada stwierdziła, że cel Europejskiego Zielonego Ładu “nie może zostać osiągnięty bez wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Dla Bułgarii energia jądrowa odgrywa ważną rolę w krajowym, regionalnym i europejskim bezpieczeństwie energetycznym, zapewniając energię elektryczną po przystępnych cenach i jest kluczowym elementem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną”.
Dokument zobowiązuje Bułgarię i Stany Zjednoczone do “odpowiedzialnego wykorzystania energii i technologii jądrowej, z naciskiem na kapitał ludzki i tworzenie miejsc pracy oraz edukację, szkolenia, utrzymanie najwyższych standardów i praktyk w dziedzinie bezpieczeństwa jądrowego”.
Dwa działające w Bułgarii rosyjskie reaktory WWER-1000/V-320, każdy o mocy 1000 MWe, w EJ Kozłoduj wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju. 14 października rząd Bułgarii udzielił państwowej firmie energetycznej Bulgarian Energy Holding (BEH) mandatu do rozpoczęcia rozmów z firmami amerykańskimi zajmującymi się opracowywaniem technologii jądrowych w celu zbadania możliwości budowy nowego reaktora w tej lokalizacji.
Jednocześnie rząd poszukuje inwestora zainteresowanego budową dwóch rosyjskich bloków WWER-1000 w elektrowni jądrowej Belene.
Na początku tego roku Stany Zjednoczone ogłosiły kompleksową strategię odzyskania przywództwa w dziedzinie energii jądrowej, co stanowi ważny sygnał również dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Następnie USA podpisały porozumienie o cywilnej współpracy jądrowej z Polską oraz projekt umowy o współpracy z Rumunią w zakresie remontu jednego reaktora jądrowego i budowy dwóch kolejnych w EJ Cernavoda.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS