A miał je spotkać los tysięcy innych drzew polskich.
***
Dziś w Katowicach przedstawiony zostanie pakiet ochronny dla buków z Lasu Murckowskiego (aktualizacja na końcu artykułu). Zaprezentują go Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic oraz Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.
Udało się je uratować, choć w 2021 r. wydano na nie wyrok. To samo nadleśnictwo wówczas tłumaczyło, że wycinka odbyć się ma dla dobra przyrody:
Wedle leśników wyciętych miało być trochę ponad 20 starych, dorodnych buków. To konieczność, gdyż są one stare i mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi.
Oprócz tego pod topór miało pójść również ponad 100 mniejszych drzew. Czyli około 14 proc. wszystkich drzew rosnących w tamtym rejonie.
Wtedy to społecznicy z Katowic wydali w tej sprawie petycję. Tylko w ciągu jednego roku wycięte miały być buki rosnące w Lasach Murckowskich na obszarze około 10 ha.
Sama wycinka miała mieć powierzchnię 2 ha. Wśród planowanych do ścięcia buków niektóre miały 150-180 lat i wymiary „pomnikowe”.
W Katowicach zapanowało powszechne oburzenie. Czy na wyrost – jak przekonywali leśnicy?
Każdy kto w czasach rządów „dobrej zmiany” (czyli PiS i koalicjantów) przejeżdżał przez polskie lasy, nie mógł nie dostrzec przerażającej wręcz skali wyrębu drzew. Do karczowania lasów dochodziło wszędzie – nawet w wyjątkowej na skalę światową puszczy, czy nawet w naszych pięknych Beskidach.
Co stałoby się z bukami z Lasu Murckowskiego? Czy spotkałby je ten sam los, co drzewa z lasów panewnickich? (na zdjęciu u góry i na zdjęciach pod artykułem).
Na szczęście tego się nie dowiedzieliśmy. Najpierw opór społeczny, a następnie prezydenta Katowic i radnych doprowadziły do zmiany planów wobec Lasu Murckowskiego.
Prezydent Marcin Krupa zwrócił się do nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice, by zamiast ścinać pomnikowe buki, tam gdzie rosną, stworzyć Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy.
Zaś radni debatowali nad apelem do Nadleśnictwa Katowice, by to oszczędziło buki i odstąpiło od wycinki. Nadleśnictwo się wycofało z planów tej wycinki i ostatecznie poparło pomysł objęcia pięknych drzew ochroną.
22 lipca 2021 r. radni przegłosowali stosowną uchwałę. 13 hektarów Lasu Murckowskiego zostało Zespołem Przyrodniczo-Krajobrazowym „Las Murckowski-Buczyna”.
Dziś poznamy kolejne decyzje. A przy okazji przypomnieć chcemy, że w Katowicach (i w okolicznych miastach) są inne obszary leśne, o które również powinniśmy dbać.
Kolejne zdjęcia z lasów panewnickich (2019 r.) poniżej, pod blokiem inf. Tam również aktualizacja – ciąg dalszy tematu.
***
Szokujący temat. Przeczytaj, aby wiedzieć:
In vitro dla par z województwa śląskiego jest jak wódka w PRL.
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Aktualizacja – ciąg dalszy tematu:
Ratunek dla Lasu Murckowskiego – kontynuacja tematu, który do czerwoności rozgrzał mieszkańców Katowic.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS