A A+ A++

Budzisz się między 3 a 5 rano? Oto co ciało chce ci “powiedzieć”

Nieplanowana pobudka w środku nocy to nic przyjemnego. Jeśli zdarza się tylko od czasu do czasu, najprawdopodobniej nie zwiastuje niczego złego. Gdy staje się normą – warto obserwować swoje ciało i zasięgnąć opinii lekarza. Czasami to objaw choroby.

Influencer o pobudkach w nocy (zdjęcie podglądowe)

Influencer o pobudkach w nocy (zdjęcie podglądowe)

Źródło zdjęć: © Getty Images

PŻm

01.11.2024 | aktual.: 01.11.2024 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele osób ma tendencję do wybudzania się właśnie o tej porze. Choć popkultura często przedstawia tę godzinę jako porę związaną z duchami, nauka podchodzi do tematu w inny sposób. Rzeczywiste “demony”, z którymi walczymy, mogą być wynikiem zarówno zaburzeń snu, jak i stresów codzienności.

Najczęstsze przyczyny

Zasypianie po takim nocnym wybudzeniu bywa trudne. Często okazuje się, że największym winowajcą jest wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu. Jednak mogą to być również inne problemy zdrowotne, jak refluks żołądkowo-przełykowy, astma, czy obturacyjny bezdech senny. Co więcej, niektóre leki, takie jak te z beta-karotenami lub niektóre antydepresanty, mogą przyczyniać się do nocnych pobudek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspertka od zdrowego snu Olivia Arezzolo wskazuje, że współczesne problemy związane ze stresem, pogłębione przez pandemię i niepewność na rynku pracy, negatywnie wpływają na jakość naszego snu. Badania pokazują, że aż 60% obywateli Wielkiej Brytanii cierpi z powodu bezsenności, co świadczy o skali tego zjawiska.

Pobudki o tej porze są także związane z biologicznymi procesami zachodzącymi w organizmie. Około trzeciej w nocy nasze ciało przygotowuje się do nowego dnia – produkcja melatoniny spada, temperatura ciała rośnie, a poziom hormonów stresu wzrasta, mając na celu pobudzenie organizmu.

Czytaj też: Pomysły Polaków na L4. Lepiej tego nie rób na zwolnieniu

Dlaczego budzisz się w nocy?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Medonet częste pobudki miedzy 3 a 5 rano mogą wiązać się z problemami ze zdrowiem. Można zaliczyć m.in. problemy z płucami, wątrobą, a nawet astmę lub alergię – alarmują lekarze.

Wpływ na jakość naszego snu ma także stres. Nic dziwnego, że w czasie, gdy zmagamy się z różnymi przeciwnościami losu lub problemami, możemy nie spać zbyt dobrze.

Jeśli podczas przebudzenia się w nocy zauważymy u siebie także przyśpieszone tętno, to znak, że możemy mieć z kolei do czynienia z problemami kardiologicznymi, których nie należy bagatelizować. W takim przypadku najlepiej niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czytaj też: Nie pij kawy o tej porze. Lekarz ostrzega przed konsekwencjami

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: [email protected]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻużel. To może być nowa gwiazda Włókniarza. “Krok po kroku na szczyt”
Następny artykułBiłgorajscy Rycerze Kolumba zbierają na renowację zabytkowych nagrobków