Około 975 tysięcy mieszkań w miastach wojewódzkich – taka jest równowartość rocznego budżetu Polski zaplanowanego na 2022 rok. Od lat rządy wydają rocznie tyle pieniędzy ile wartych jest jedna czwarta wszystkich mieszkań w miastach wojewódzkich.
Ponad 2 biliony złotych – mniej więcej tyle warte są wszystkie mieszkania z 18 największych polskich miast – sugerują niemal pełne już dane za 2021 rok. To dwa razy wyższy wynik niż w 2007 roku (starszych danych brak). Wzrost zawdzięczamy temu że w międzyczasie we wspomnianych miastach powstało prawie 880 tysięcy nowych mieszkań i domów o łącznej powierzchni 61 milionów metrów kwadratowych. Nie bez znaczenia był też oczywiście wzrost cen nieruchomości – od roku 2007 do 2021 można go szacować na około 40 proc.
Warszawa na czele
Jedna trzecia ze wspomnianej kwoty 2 bilionów złotych przypada na stolicę. Wynika to wprost z cen – najwyższych w gronie miast wojewódzkich – oraz faktu, że w Warszawie jest po prostu dużo mieszkań i domów. Aż trudno w to uwierzyć, ale wszystkie nieruchomości mieszkaniowe w mieście stołecznym mają już bowiem w sumie ponad 61 milionów metrów kwadratowych. To tyle co powierzchnia kwadratu o boku mierzącym prawie 8 kilometrów.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Dla porównania mieszkania i domy z kolejnych miast w zestawieniu – z Krakowa, Wrocławia, Gdańska czy Poznania mają w sumie od niecałych 15 do 25 milionów metrów kwadratowych. Efekt jest tego taki, że oprócz Warszawy jedynie w Krakowie i Wrocławiu łączną wartość wszystkich nieruchomości można oszacować na ponad 200 miliardów złotych. W gronie miast wojewódzkich sporo są też warte wszystkie mieszkania i domy z Gdańska, Poznania czy Łodzi. Zlokalizowane tam nieruchomości można z grubsza wycenić w sumie na od 120 w Łodzi do nawet 140 miliardów w Gdańsku.
Na drugim biegunie znajdziemy za to takie miasta jak Olsztyn, Kielce, Opole czy Zieloną Górę. Najpewniej w tym gronie odnaleźlibyśmy też Gorzów Wielkopolski, choć akurat dla tego jednego miasta wojewódzkiego niestety brakuje kompletu danych. W każdym z tych miast wszystkie mieszkania i domy można byłoby kupić dysponując kwotą od 20 do 30 miliardów złotych.
Budżet wart co czwarte mieszkanie
Mając w głowie informację o tym ile warte są wszystkie mieszkania i domy w miastach wojewódzkich, łatwiej można sobie uzmysłowić to na jak potężne kwoty opiewa polski budżet. Zgodnie z uchwaloną ustawą budżetową w 2022 roku wydatki mają opiewać na kwotę 521,8 mld złotych. Przypomnijmy więc kila przykładów. Wszystkie nieruchomości mieszkalne w Warszawie warte są około 675 mld złotych, w Krakowie 217 miliardów, w Lublinie 68 miliardów, natomiast w Zielonej Górze czy Opolu po mniej niż 24 miliardy.
Sumując podobne szczątkowe dane dla 18 miast wojewódzkich otrzymamy informację, że wartość wszystkich nieruchomości mieszkalnych, które tam się znajdują, wynosi około 2 biliony złotych. To znaczy, że teoretycznie za roczny budżet można kupić co czwarte mieszkanie lub dom w największych miastach. Na wynik ten nieznacznie wpłynie fakt, że w 2022 roku najpewniej znowu do użytkowania zostanie oddanych sporo mieszkań, a wartość ich wzrośnie o kilka procent.
Rząd powinien zadbać o rynek mieszkaniowy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS