A A+ A++

Oprócz tego dane zgromadzone w plikach JPK_VAT stały się powodem wstrzymania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego na prawie 278 mln zł.

Statystyki dotyczące efektów JPK przekazało biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie DGP. Obejmują one okres od lipca 2016 r. (gdy wystartował JPK_VAT, składany najpierw przez największe firmy) do końca 2018 r.

Przy czym uwaga: wstrzymanie wypłaty nadwyżki VAT nie jest równoznaczne z jej zatrzymaniem, a więc niewykluczone, że przedsiębiorcy odzyskali w późniejszym okresie, gdy wyjaśniły się wątpliwości zgłaszane pod ich adresem.

Nie tylko oszustwa

Eksperci nie kryją uznania dla wyników pracy fiskusa, ale zwracają uwagę na kilka kwestii.

– Dodatkowe 1,3 mld zł netto dla budżetu na przestrzeni dwóch lat to naprawdę imponujący rezultat. Należy zadać sobie pytanie, skąd tak duże korekty VAT należnego – zauważa Marcin Madej, doradca podatkowy w Nip-inspektor.pl. Jego zdaniem wcale nie musi to być wynikiem ujawnionych oszustw.

– Jestem przekonany, że jest wręcz przeciwnie i że odkryte rozbieżności są głównie rezultatem zwykłych błędów i nieprawidłowości, zarówno przy wypełnianiu formularza deklaracji VAT-7 (VAT-7K), jak i w samym JPK – twierdzi Marcin Madej.

zobacz także:

Andrzej Pałys, doradca podatkowy, zwraca uwagę na to, że kwota VAT do wpłaty na skutek korekt deklaracji była w 2018 r. niższa niż rok wcześniej, i to mimo wzrostu gospodarczego.

– Moim zdaniem to dobra wiadomość. Może wskazywać na to, że fiskus ulepszył swoje procedury i narzędzia analityczne, co przekłada się na mniejszą liczbę nieprawidłowości – ocenia Andrzej Pałys.

Także zwykłe pomyłki

Wnioski ekspertów potwierdzają przykłady z praktyki. Zdarza się, że podatnicy dwukrotnie dostarczają do zaksięgowania tę samą fakturę zakupową. Jeśli (n … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBez przebaczenia dla alimenciarzy. Pięciokrotnie więcej skazanych za niepłacenie na dzieci
Następny artykułFiskus chce zarobić na imprezach integracyjnych