A A+ A++

Za kilka dni ruszy kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Świdniczanie, już po raz szósty będą mieli okazję podzielić się ciekawymi pomysłami na to, jak zmieniać miasto. Wspólnie zdecydują również na co wydać milion złotych.

Poprzednie lata pokazały, że mieszkańcy chętnie angażują się w projektowanie wydatków gminy. Dotąd wśród ich propozycji znalazły się place zabaw, ścieżki rowerowe, obiekty sportowe, parkingi, ale też zajęcia wyrównawcze dla dzieci, koncert, potańcówki, czy letnie kino „pod chmurką”.

– Świdniczanie po raz szósty będą mieli możliwość bezpośredniego projektowania części wydatków budżetu miasta. Mamy nadzieję, że i tym razem pozytywnie zaskoczą nas swoimi pomysłami – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Nowa odsłona budżetu obywatelskiego rozpocznie się 15 czerwca. Ta edycja również da świdniczanom spore pole do popisu. Pieniądze zostaną podzielone na dwie kategorie projektów. „Miękkie”, czyli nieinwestycyjne, mogą zostać rozpisane na kwotę do 70 tys. zł. Z kolei „twarde”, zaliczane do projektów inwestycyjnych, do 200 tys. zł. Obejmują z reguły budowę lub przebudowę różnych obiektów.

Pomysły mogą przedstawiać mieszkańcy, którzy w dniu złożenia dokumentów ukończyli 13 lat. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest jednak zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Każdy świdniczanin może zgłosić i poprzeć jeden lub więcej projektów.

Propozycje muszą należeć do zadań gminy i być możliwe do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego. Powinny też spełniać kilka warunków: legalności, celowości, i gospodarności. Być ogólnodostępne i zgodne z zasadami współżycia społecznego.

Osoby, które podejmą się napisania projektów powinny też zwrócić uwagę na lokalizację, którą proponują dla określonego obiektu. Musi

ona stanowić mienie gminy i być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Harmonogram budżetu

Projekty będą przyjmowane od 15 czerwca do 2 lipca. Można je przesyłać online za pośrednictwem strony www.swidnik.budzet-obywatelski.org lub przynieść wypełnione dokumenty do Biura Obsługi Klienta Urzędy Miasta Świdnik, w godzinach pracy ratusza. Wnioski można też dostarczyć pocztą.

3 lipca rozpocznie się analiza, weryfikacja i ocena pomysłów. O tym, które przeszły je pomyślnie i zostały zakwalifikowane do głosowania dowiemy się do 7 września. Od 8 września do 7 października autorzy projektów będą mieli czas na promowanie swoich rozwiązań.

Najważniejsza część budżetu obywatelskiego ruszy 8 października. Od tego dnia do 21 października świdniczanie będą mieli czas na oddawanie głosów na projekty, które ich zdaniem warto zrealizować.

O tym, które pomysły zyskały największe poparcie wśród mieszkańców dowiemy się do 30 października.

af

Budżet Obywatelski burmistrz Waldemar Jakson Głos Świdnika głosowanie nabór Urząd Miasta w Świdniku wnioski

Artykuł przeczytano 186 razy

Last modified: 8 czerwca, 2020

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie meteorologiczne Nr 40
Następny artykułSpotkanie Konsultacyjne – Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Ryki