Budżet Obywatelski to coroczne konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy i mieszkanki Gdyni decydują, na co przeznaczyć konkretną kwotę z budżetu miasta. Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, a od 2019 roku możemy składać projekty na dwóch poziomach: tzw. dzielnicowym małym (który obejmuje projekty o wartości do 10 tys. zł) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90 proc. środków w puli dzielnicowej), a także projekty miejskie (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych).
Składane projekty mogą dotyczyć zarówno inwestycji, jak i organizacji działań tzw. miękkich, w tym m.in. spotkań, warsztatów i wydarzeń. Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części. Łączna pula środków w najbliższej edycji Budżetu Obywatelskiego to ponad 11 milionów złotych.
– W tym roku w ramach puli miejskiej zachęcamy szczególnie do składania projektów o określonym zakresie tematycznym, który nazwaliśmy Klimatycznym Budżetem Obywatelskim. Mieszczą się w nim projekty, które mają uczynić nasze miasto bardziej odpornym na postępujące zmiany klimatu. Dzięki temu Budżet Obywatelski będzie dopasowany i do potrzeb mieszkańców, i najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stajemy – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
W ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego będą mogły zostać zrealizowane pomysły stanowiące odpowiedź na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu, ujęte w Planie Adaptacji Miasta Gdyni do zmian klimatu do roku 2030. Mogą to być m.in. inicjatywy prowadzące do zwiększenia ilości zieleni w mieście, efektywnego gospodarowania wodą, udziału alternatywnych źródeł pozyskiwania energii czy zmniejszenia emisji CO2, a także działań edukacyjnych, kulturalnych i informacyjnych w tych obszarach.
Na grudniowej sesji Rada Miasta Gdyni przyjęła uchwałę zmieniającą zasady i tryb Budżetu Obywatelskiego, która pozwala na wydzielenie oddzielnych pul na etapie głosowania. Ponadto doprecyzowane zostały w niej zagadnienia związane z uniwersalnym projektowaniem, dając autorom i autorkom projektów wskazówki, dzięki którym planowane przez nich projekty będą mogły służyć wszystkim zainteresowanym mieszkańcom miasta i uwzględniać potrzeby również bardziej wymagających użytkowników. Uchwałę skierowano do Wojewody Pomorskiego celem rozstrzygnięcia nadzorczego.
Projekty dzielnicowe i projekty miejskie będzie można składać w dniach 25 stycznia – 22 lutego 2021 roku.
Więcej na stronie bo.gdynia.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS