A A+ A++

Doszło do porozumienia w kontrowersyjnej sprawie docieplenia charakterystycznego budynku z czerwonej cegły przy ul. Chodkiewicza 24 w Bydgoszczy. – Nie możemy go prawnie chronić, bo nie został wpisany do rejestru zabytków – mówi Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

O jego historii niewiele wiadomo, jednak długi, charakterystyczny budynek z czerwonej cegły przy ul. Chodkiewicza 24, który od przeszło stu lat współtworzy unikalną atmosferę okolic Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, budzi w mieszkańcach Bydgoszczy wiele emocji i wspomnień.

– Jeśli rozpatrywać ten obiekt pod względem cech stylu, można założyć, że powstał w latach 20. ubiegłego wieku – mówiła nam Iwona Jastrzębska-Puzowska, kierowniczka Katedry Komunikacji Wizualnej Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej, członkini Społecznej Rady ds, Estetyki Miasta Bydgoszczy. – Można się tu dopatrywać wpływu ekspresjonizmu, który się pojawił w niemieckiej architekturze tuż przed II wojną światową, choć unikałabym zbyt daleko idących skojarzeń. Pewne formy zwieńczenia okien i wystające duże zworniki mogą świadczyć o takiej inspiracji, ale mamy zbyt mało danych, by ostatecznie wyrokować.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPKW na stronie podała wyniki ze 100 proc. obwodów głosowania
Następny artykułNiewyobrażalne osiągnięcie Igi Świątek. Czapki z głów. Tak wygląda nowy ranking WTA