A A+ A++

Przy ul. Żeromskiego znajduje się ciekawa kamienica. Według przewodnika po The Kesselman Museum znajdował się tam kiedyś cheder i sztybl.

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Cheder znajdował się w drewnianym pomieszczeniu w ogrodzie. Była to żydowska szkoła o charakterze religijnym. Utrzymywała ją miejscowa gmina żydowska. Sztybl należał do rzeźników. Był to mały, skromny dom modlitewny dla chasydów. Takich sztybli było w Radomsku całkiem sporo. Przed budynkiem znajduje się podniszczona już tablica The Kesselman Museum o numerze 44.

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

197 razy oglądano od początku 186 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rękodzieło łączy pokolenia” – jesienne warsztaty florystyczne w Podczerwonem (zdjęcia)
Następny artykułLukas Fienhage mistrzem świata