A A+ A++

Budownictwo okazało się jednym z nielicznych działów polskiej gospodarki, które w marcu oparło się koronawirusowej histerii.  Mimo pozamykanych sklepów  i punktów usługowych na budowach wciąż trwała praca. Niewiadomą jest jednak, co pokażą dane za kwiecień.

W marcu produkcja budowlano-montażowa była o 25% wyższa niż w lutym oraz o 3,7% wyższa niż w marcu 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

To w tym momencie jedyny istotny wskaźnik makroekonomiczny, który w marcu odnotował poprawę względem ubiegłego roku. W dół poszła bowiem zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna. Mocno spadło też zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

Tymczasem na placach budów roboty trwały w najlepsze. I to praktycznie we wszystkich sektorach. Obroty firm stawiających budynki były o 2,9% wyższe niż przed rokiem. W „robotach budowlanych specjalistycznych” wzrost wyniósł aż 10,8% rdr. Nieznacznie pod kreską (-0,4%) znalazło się tylko budownictwo infrastrukturalne (budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej), ale tu akurat odnotowano bardzo silny, niemal 40-procentowy, wzrost aktywności względem lutego.

Podobnie jak w przemyśle, także budownictwu nieco pomogły efekty kalendarzowe. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa odnotowała wzrost tylko o 1,6% rdr oraz spadek o 3,6% względem lutego 2020 roku. Jednakże prawdziwym testem odporności branży budowlanej będą dane za kwiecień, w którym to miesiącu obowiązywały jeszcze bardziej drastyczne zakazy dotyczące przemieszczania się po Polsce.

Raport z budownictwa jest kolejnym spojrzeniem na kondycję polskiej gospodarki w naznaczonym epidemią w marcu. W poniedziałek informowaliśmy o ruszającej fali zwolnień i najgłębszym od 2005 r. spadku zatrudnienia, wtorek zaś przyniósł raport o produkcji przemysłowej, którego wydźwięk „uratowały” kwestie kalendarzowe.

W środę poznaliśmy dane o silnym spadku sprzedaży detalicznej oraz  wskaźniki koniunktury w różnych segmentach gospodarki. Raport GUS nie pozostawia wątpliwości – mamy do czynienia z największym załamaniem koniunktury w historii.

Na tym nie koniec wybitnie polskiego tygodnia. W piątek ukaże się biuletyn statystyczny GUS, w którym znajdziemy m.in. informacje o marcowej stopie bezrobocia. Będą to pierwsze dane na ten temat, ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie opublikowało informacji wstępnej

KK

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijany jechał ciągnikiem, zatrzymała go drogówka
Następny artykułUwaga! Poszukiwany Andrzej Jędras