A A+ A++
Kompleks szkolno-kulturalny przy Berylowej jest już w stanie surowym zamkniętym

Trwają prace wykończeniowe przy szkole na ul. Berylowej. To jedna z największych inwestycji oświatowych ostatnich lat. Otwarcie placówki we wrześniu br. Nasz reporter sprawdzał postęp inwestycji.


Kompleks szkolno-kulturalny przy Berylowej znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym.

– Zakończył się montaż aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej, zostały wykonane elewacje oraz wszystkie niezbędne instalacje podtynkowe. Zakończono główne prace niwelacyjne przed budynkiem oraz zamontowano sieci zewnętrzne, a także wykonano większość wewnętrznych instalacji – wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza. W dalszym ciągu trwa budowa sali gimnastycznej o lekkiej, drewnianej konstrukcji, która niedługo zostanie przykryta dachem. W budynku hydraulicy i elektrycy montują instalację sanitarną i elektryczną. Glazurnicy układają płytki ścienne oraz podłogowe. Prace wykończeniowe potrwają do czerwca, w wakacje odbędą się odbiory i montaż szkolnego wyposażenia

– Szkoła w tym miejscu jest inwestycją niezbędną i priorytetową. Już od nowego roku szkolnego dzieci mieszkające w tej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy nie będą musiały dojeżdżać do przepełnionej Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze. Poprawi się nie tylko komfort nauki uczniów, ale także komfort pracy nauczycieli. Mieszkańcy dzielnicy zyskają natomiast ośrodek kulturalny, którego tak brakuje w tej lokalizacji – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Podstawówka, przedszkole i dom kultury

Podstawówka przy ul Berylowej pomieści 800 uczniów. Będą tam 32 klasy lekcyjne, sala gimnastyczna z widownią na 337 miejsc, aula dla 310 osób. Szkolna stołówka będzie wydawała 1300 posiłków dziennie.

W nowo budowanym obiekcie będzie też funkcjonowało przedszkole dla 150 dzieci w sześciu oddziałach. Przedszkolaki będą miały do swojej dyspozycji 3 sale do zajęć ruchowych, szatnię i zaplecze sanitarne. Przy przedszkolu przewidziano miejsce na zaplecze administracyjne, pokój logopedy i pokój nauczycielski.

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądało funkcjonowanie domu kultury na Berylowej. Ratusz nie wyklucza wynajęcia dla jego działalności innych pomieszczeń w pobliżu placówki. Uczniowie poczekają też na szkolne boiska, bo w sprawie nabycia działek pod ich budowę wciąż trwają rozmowy. Koszt budowy zewnętrznego szkolnego zaplecza sportowego wyniesie około 800 tys. złotych. Całkowity kosztorys budowy kompleksu przy Berylowej razem z wyposażeniem wyniesie blisko 80 mln złotych.

– Do szkoły prowadzić będą dwie drogi dojazdowe: od ul. Berylowej, obok budowanego kościoła parafialnego, oraz nowa droga wybudowana od ul. Jantarowej. Teren przed budynkiem zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu, utwardzonych ścieżek pieszo-rowerowych, schodów terenowych, ścian oporowych i placu zabaw. Uzupełniony zostanie również o elementy zieleni, ogrodzenie oraz oświetlenie – informuje Monika Głazik. Zarząd Dróg i Mostów szuka obecnie wykonawcy nowego odcinka drogi od ulicy Jantarowej. Przetarg został ogłoszony w połowie grudnia ubiegłego roku, ale w związku z licznymi zapytaniami ogłoszono nowy termin składania ofert. Na propozycje od wykonawców ZDiM czeka do 23 stycznia br. Emilia Kalwińska

W Lublinie w najbliższym czasie planowane są kolejne duże inwestycje oświatowe – rozbudowa Zespołu Szkół nr 12 na Sławinie i Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie. Na jesieni br. roku zakończyć ma się remont zabytkowego Zespołu Szkół im. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarbara Kowalska (Carrefour): W działania na rzecz ochrony środowiska biznes powinien angażować się szeroko
Następny artykułDrzewa wyrosną spomiędzy krzyży