Po tym, jak piły poszły w ruch i w ramach rewitalizacji „Pałacyku” wycięto w pień połowę drzew, miejscy aktywiści baczniej zaczęli przyglądać się inwestycjom realizowanym przez gminę w kontekście wycinki drzew.
Uwagę aktywistów przykuła najpierw budowa ścieżki rowerowej przy ciepłowni przy ul. Kościelnej. To tam Małgorzata Derlecka, Dorota Huzarska, Agnieszka Kuś oraz Andrzej Skrętek w obecności Marii Derry i Marty Szperlich-Kosmali zorganizowali spotkanie z mediami i poruszyli temat wycinania drzew. Tam też, tak jak w przypadku „Pałacyku” było już za późno na działania i kilka sztuk poświęcono dla kolejnego odcinka drogi rowerowej.
Ta konferencja zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez Urząd Miejski przetargu na budowę pięciu kolejnych traktów rowerowych. Redakcja portalu przeglądając załączoną dokumentację nie mogła uwierzyć, że w dokumentach przygotowanych przez biuro projektowe założono wycinkę 218 drzew i 49 krzewów. Niezwłocznie skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Miejskim. Na odpowiedź czekaliśmy blisko trzy tygodnie (sezon urlopowy). W odpowiedzi rzecznik Urzędu Miejskiego Michał Urbański poinformował, że „Na etapie przeprowadzonej inwentaryzacji dendrologicznej, projektant wskazał do usunięcia, z uwagi na kolizje z przebiegiem ww. inwestycji, około 218 drzew o różnej wielkości, gatunku oraz wartości przyrodniczej. Jednocześnie informuję, że w trakcie realizacji ww. inwestycji będzie przeprowadzony wspólnie z wykonawcą przegląd projektowanych ścieżek rowerowych, celem maksymalnego ograniczenia konieczności ingerencji w zieleń i drzewostan. W związku z przewidywaną wycinką drzew, zostaną wykonane nasadzenia zastępcze w ramach rekompensaty ekologicznej. Przyjęta ilość to 1:1 tj. jedno sadzone drzewo za jedno usuwane.”
W odpowiedzi nie było mowy o istniejących nowych dokumentach, nowych mapach, nowych decyzjach ograniczających skalę mającej nastąpić wycinki, a zapowiedź przeglądu projektowanych ścieżek rowerowych, celem maksymalnego ograniczenia konieczności ingerencji w zieleń i drzewostan.
W następstwie artykułu opublikowanego na łamach Starachowice-NET.pl przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic, Platformy Obywatelskiej RP, Polska2050 i Nowej Lewicy zorganizowali konferencję prasową, podczas której przedstawili swoją „interwencję obywatelską”. Spotkanie z mediami odbyło się 5 sierpnia. W kolejnym kroku aktywiści postanowili oznaczyć drzewa – wedle załączonych do przetargu map, a mieszkańcom Starachowic przez chwilę ukazała się skala zamysłu projektanta. Oznaczenia szybko zniknęły (czekamy na oficjalną odpowiedź w tej sprawie). Po spotkaniu z mediami Redakcja portalu poprosiła magistrat o odpowiedź na pytania: „Czy Urząd Miejski przychyli się do apelu interweniujących i zorganizuje spotkanie dla mieszkańców? Czy Urząd Miejski przychyli się do apelu i oznaczy wszystkie drzewa i krzewy, które projektant zaplanował do wycinki?
W międzyczasie Urząd Miejski zmienił swoją narrację. W mediach społecznościowych prezydent miasta Marek Materek udostępniał nowe mapy pokazując, że wycinka będzie ograniczona do około 70 drzew. Jednak na dzień 31 lipca, czyli pierwszej odpowiedzi dla portalu Starachowice-NET.pl Urząd Miejski nie poinformował mieszkańców, że takowe istnieją. W całym zdarzeniu czas ma ogromne znaczenie. Formułowana przez włodarza miasta narracja, że aktywiści wprowadzają mieszkańców w błąd lub iż jest to działanie polityczne, jest z punktu widzenia Redakcji zabiegiem mającym na celu odwrócenie uwagi od chronologii zdarzeń (delikatnie rzecz ujmując).
Po ponad dwóch tygodniach od konferencji aktywistów, magistrat odniósł się do „interwencji obywatelskiej”. Odpowiedź poniżej:
W nawiązaniu do apelu w formie interwencji obywatelskiej, podpisanego przez przedstawicieli partii politycznych z prośbą o zorganizowanie spotkania dla mieszkańców w sprawie budowy ścieżek rowerowych i wycinki drzew, informuję, że Prezydent i przedstawiciele Urzędu Miejskiego publicznie wypowiadali się w tej kwestii.
We wtorek 9 sierpnia br. w starachowickiej Olimpii odbyło się posiedzenie Komitetu Rewitalizacji, złożonego w głównej mierze z aktywistów miejskich, liderów społecznych, którzy swoim zaangażowaniem w sprawy obszaru rewitalizacji wspierają gminę w jej odnowie. Komitet Rewitalizacji w zamierzeniu miał być łącznikiem między organami gminy, zarządzającymi przygotowaniem i wdrożeniem programu rewitalizacji, a pozostałymi interesariuszami rewitalizacji, którzy w tym procesie powinni odgrywać aktywną rolę.
We wtorkowym posiedzeniu Komitetu Rewitalizacji uczestniczył architekt miejski Marcin Bednarczyk, który przekazał wszystkim zainteresowanym informacje dotyczące działań związanych m.in. z budową ścieżek rowerowych w naszym mieście. Wyjaśnił również, że większość drzew wskazanych we wstępnym raporcie dendrologicznym z 2019 r. do wycinki, zostanie uratowana.
Dodatkowo Urząd Miejski w piątek 19 sierpnia br. zorganizował konferencję prasową przy ul. Jadwigi Kaczyńskiej, z udziałem zastępców prezydenta miasta: Elżbiety Gralec i Marcina Gołębiowskiego oraz architekta miejskiego Marcina Bednarczyka, celem przedstawienia opinii publicznej szczegółów planowanych inwestycji oraz prowadzonych działań zmierzających do jak najmniejszej ingerencji w istniejący drzewostan.
Odnosząc się do apelu o oznaczenie przez gminę wszystkich drzew i krzewów przewidzianych do usunięcia w procesie budowy ścieżek rowerowych, informuję, że pomiędzy inwentaryzacją a projektem, który uzyskał pozwolenie na budowę, zostały dokonane zmiany, które uratowały wiele drzew. Dodatkowo w trakcie realizacji inwestycji będą jeszcze analizowane przypadki kolizji przebiegu ścieżek z drzewami, zgodnie z przepisami prawa z możliwymi korektami w celu zminimalizowania kolejnych wycinek. W związku z powyższym, na obecnym etapie, nieuzasadnione jest oznakowanie jakichkolwiek drzew czy krzewów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS