A A+ A++

Powstanie styczniowe to największy w historii Państwa Polskiego zryw narodowy przeciw rosyjskiemu zaborcy. Powstanie wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało najdłużej z polskich powstań, aż do jesieni 1864. W tym roku przypada 160 rocznia wybuchu Powstania Styczniowego i z tej okazji Muzeum Niepodległości w Myślenicach przygotowało opowieść o myśleniczanach, którzy w styczniu 1863 roku opuścili swoje bezpieczne domostwa i szkoły i udali się do zaboru rosyjskiego, aby wspomóc w walce niepodległościowej swoich rodaków.

Wystawa z okazji okrągłęj rocznicy Powstania Styczniowego opowiada m.in historię Andrzeja Marka, Edwarda Kleberta czy Emil Schünke oraz kilkunastu innych powstańców z regionu Myślenic. Dzięki współpracy z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie w gablotach będzie można zobaczyć ponad 70 wypożyczonych eksponatów, w tym przede wszystkim broń używaną przez powstańców. Na zwiedzających czekają pistolety kapiszonowe, strzelby myśliwskie, karabiny z bagnetami, szable, tasaki i oczywiście nieśmiertelne kosy, bosaki i widły powstańcze. Prawdziwym rarytasem jest strzykawka na truciznę (znaleziona pod Chęcinami) i składana szabla – oba te przedmioty zaprojektowano do zamachów skrytobójczych organizowanych podczas Powstania Styczniowego.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 stycznia o godzinie 17.00, a towarzyszyć mu będzie wykład dra Andrzeja Małysy. Wystawę będzie można oglądać do 31 marca 2023 roku. Dodatkowo Muzeum Niepodległości w Myślenicach informuje, że kolejne prelekcje dotyczące różnych aspektów Powstania Styczniowego odbędą się w lutym i w marcu. Dla uczniów szkół podstawowych i średnich przygotowano również specjalną lekcję muzealną o powstańcach styczniowych z Myślenic.


Źródło: Muzeum Niepodległości w Myślenicach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent Duda: Nie jest tak, że Ukraina dzisiaj zwycięża
Następny artykułBochnia. Magistrat reaguje na list otwarty ws. Plant: „To próba wywrócenia projektu”