Budowa Akceleratora Przemysłowego w Stalowej Woli
20.02.2023
„Z szacunkiem do przeszłości – tworzymy przyszłość”. Pod takim hasłem w budynku Muzeum COP w Stalowej Woli odbyła się konferencja, na której Tomasz Miśko Dyrektor ARP o/Tarnobrzeg przedstawił plany i terminy budowy Akceleratora Przemysłowego w Stalowej Woli, który zaznaczył: „Dzisiaj nie prezentujemy jedynie koncepcji budowy. Ogłosiliśmy już przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj” i zachęcamy rodzimych przedsiębiorców z branży budowlanej, żeby składali swoje oferty”.
„Te plany, które dzisiaj zobaczyliśmy, to najlepszy „prezent” jaki możemy otrzymać z okazji 85. rocznicy powstania COPu. Jak napisał Norwid: „bo piękno po to jest, by zachwycało do pracy, a praca, by się zmartwychwstała”. Połączenie nowoczesności i architektury COPu buduje w nas nachwyt nad pięknem. Kiedyś mówiąc przemysł, nasze myśli tworzyły obraz szarości i zanieczyszczenia. Dzisiejszy obraz przemysłu zmienił się diametralnie, co pokazuje wizualizacja pięknego i nowoczesnego budynku biznesowego w Stalowej Woli. Dziękuję Agencji Rozwoju Przemysłu za tak dobre i przemyślane działania. Dzięki temu projektowi z pewnością nastąpi kolejny etap rozwoju biznesu w Stalowej Woli. Przychodźcie, inwestujcie w Stalowej Woli. Chcemy być dla Polski centralnym miejscem i przykładem możliwości rozwoju przemysłu” – powiedziała Janina Sagatowska Senator RP.
„Watro inwestować w Stalowej Woli i warto inwestować w Stalową Wolę. Dzisiaj ARP prezentuje pionierski projekt, bo projektu o tak nowoczesnym zakresie w Polsce jeszcze nie ma. Akcelerator przyczyni się do tego, że przedsiębiorców będzie więcej i będą mogli sprawnie się rozwijać. To nie jest wizja, która w przyszłości będzie realizowana, ale są to konkretne decyzje i działania, które zostały już podjęte. Agencja Rozwoju Przemysłu, to spółka bezpośrednio nadzorowana przez Prezesa Rady Ministrów i realizuje rządową strategię w podejściu do biznesu i przedsiębiorczości. Naszą podstawową strategią jest zrównoważony rozwój, inwestowanie w miejsca, które wymagają wsparcia rządu i na nie zasługują. ARP w wielu średniej wielkości miast poczyniła już wiele inwestycji. W Stalowej Woli, to budowa dwóch hal produkcyjnych na strefie przemysłowej czy biurowiec Urbi Ferro na ul. Okulickiego. „Klimat biznesowy” tworzony przez władze samorządowe Miasta Stalowej Woli jest bardzo ważny. Stalowa Wola „wybija się” na tle innych miast, jeżeli chodzi o tworzenie warunków prawnych i infrastrukturalnych, aby tutaj założyć i rozwijać działalność gospodarczą” – powiedział Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.
„Bardzo dobrą rzeczą jest tworzyć budynki, które będą efektywne ekonomicznie. Przysłużą się przedsiębiorcom, ale i same na siebie zarobią. ARP musi wybierać miejsca, gdzie może być spełniony warunek efektywności ekonomicznej. Stalowa Wola okazuje się doskonałym miejscem do tego typu inwestycji, ponieważ Stalowa Wola w tym momencie jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania nie tylko w skali kraju, ale w całej Europie środkowo-wschodniej. To wynika z zaangażowania Pana Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, który „rozwinął czerwony dywan” dla przedsiębiorców i wszelkich instytucji tę przedsiębiorczość wspierających oraz zaangażowania parlamentarzystów – Senator RP Janiny Sagatowskiej i Posła RP Rafała Webera, którzy dbają o to, aby to otoczenie biznesu rozwijało się w sposób skoordynowany. Akcelerator jest naturalnym uzupełnieniem między inkubatorem – gdzie trafiają małe i początkujące firmy, a EuroParkiem, gdzie lokują się inwestorzy o dojrzałej strukturze. Akcelerator będzie więc ostatnim elementem łańcucha, spajającym te etapy” – powiedział Łukasz Gałczyński Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
„To kolejny dobry tydzień w roku jubileuszowym 85-lecia naszego Miasta, pokazujący determinację do budowy silnej, nieustannie rozwijającej się i opartej na tradycji Stalowej Woli. Cieszę się, że ARP komunikat o budowie tego nowoczesnego, oczekiwanego budynku przemysłowego, dokonuje w budynku Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego. To miejsce przypomina o sile i determinacji Polaków, którzy własnymi siłami i talentami budowali silną gospodarkę. Ten projekt, który został dzisiaj przedstawiony najmocniej pokazuje charakter nas – jako ludzi Stalowej Woli. Ludzi, którzy mają w sobie wizje, determinację, pracowitość i konsekwencję w tym, aby te plany ze „stalową wolą” konsekwentnie realizować. W rocznicę 85-lecia powstania Miasta można budować pomniki dla upamiętnienia jubileuszu, ale ten „pomnik”, który postanowiła wybudować ARP jest najlepszym prezentem na jubileusz powstania COPu i Stalowej Woli. Pokazując naszą tradycję Akcelerator będzie budował naszą przyszłość w najlepszym możliwym standardzie. To jednocześnie zaproszenie dla młodych mieszkańców Stalowej Woli, którzy mają w sobie ten gen przedsiębiorczości i pracowitości COPu, że będą mogli realizować swoje marzenia i pasje w Akceleratorze Przemysłowym. W Stalowej Woli od wielu lat trwa dyskusja o potrzebie stworzenia miejsca dla młodych przedsiębiorców, którzy mają już pewne doświadczenia, mają możliwości nawiązania kontraktów kooperacyjnych czy własnych produktów, ale brakuje im nowoczesnej przestrzeni do odniesienia sukcesu. Ostatnie dekady pokazują, że wiele małych firm w Stalowej Woli zaczynało w przydomowym garażu czy piwnicy. Dzisiaj są to firmy, które odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. To jest historia sukcesu Stalowej Woli. Jestem przekonany, że ta supernowoczesna przestrzeń produkcyjna, która powstaje, pozwoli z tego przysłowiowego garażu przenieść się do hali produkcyjnej i odnieść sukces. Stalowa Wola buduje modelowy system opieki nad przedsiębiorcą. Od mikro przedsiębiorcy, przez średniego, do tego który jest gigantem” – powiedział Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, który podziękował także za owocne, wspólne działania Radzie Miejskiej w Stalowej Woli na czele z Przewodniczącym Stanisławem Sobierajem.
Akcelerator przemysłowy, to nowoczesny obiekt produkcyjno-biurowy stanowiący połączenie budynku biurowo-usługowego i hali produkcyjnej o łącznej powierzchni 8,5 tys. m2. Zaprojektowane rozwiązania jak stal, drewno i beton nawiązują do otoczenia, uwzględniając charakter obszaru przemysłowego, jak i pobliskich terenów leśnych. Założono zachowanie części drzewostanu w centralnej i południowej części działki oraz nowe nasadzenia drzew i roślinności. Teren wewnątrz obiektu ma pełnić funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną i służyć wyłącznie do ruchu pieszego. Budynek będzie posiadał wiele aspektów ekologicznych: instalacja fotowoltaiczna, zbiorniki retencyjne, stacje ładowania samochodów elektrycznych, miejsce przechowywania rowerów, nowoczesne, inteligentne i ekologiczne systemy wentylacji, ogrzewania i zarządzania obiektem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS