Grupa Budimex chce brać udział w „zielonych” projektach nie tylko jako wykonawca, ale i współinwestor. Rozmawia w sprawie potencjalnego uczestnictwa kapitałowego w projekcie morskiej energetyki wiatrowej – poinformował PAP Biznes Piotr Świecki, dyrektor budownictwa energetycznego i przemysłowego Budimeksu.
“Budimex na pewno będzie aktywnie uczestniczyć w rewolucji energetycznej w kraju, po pierwsze jako wykonawca, ale chcielibyśmy też być współinwestorem +zielonych+ projektów” – powiedział PAP Biznes Świecki w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Spółka planuje wziąć udział w przetargach w ramach budowy morskich farm wiatrowych. Chciałaby się też jednak zaangażować w offshore kapitałowo.
“W projekcie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku rozpoczynają się postępowania przetargowe. Spróbujemy zaistnieć w przetargach na części lądowe” – powiedział dyrektor.
“Chcielibyśmy się zaangażować w offshore w łańcuchu wykonawczym, ale i kapitałowo” – dodał.
Jak poinformował, spółka byłaby zainteresowana udziałem mniejszościowym w projekcie.
“Nie ma nas w pierwszej fazie rozdanych koncesji na morską energetykę wiatrową o mocy 5,9 GW. Chcielibyśmy jednak być współinwestorem w drugiej fazie projektów offshore, interesowałby nas udział mniejszościowy. Jestem sobie w stanie wyobrazić, że moglibyśmy wejść kapitałowo do projektu o mocy 1 GW z udziałem 20-30 proc. Pozycja finansowa Budimeksu jest zdrowa, jesteśmy spółką dywidendową, możemy się zaangażować kapitałowo w offshore” – powiedział Świecki.
“Prowadzimy rozmowy w tej sprawie z potencjalnymi inwestorami offshore. Uważam, że wartość dodana dla nich byłaby bardzo duża ze względu na nasze kompetencje związane np. z zakupami, z pozwoleniami środowiskowymi czy na budowę. Realizujemy też wszelkiego typu inwestycje związane z wyprowadzaniem mocy z elektrowni, związane z infrastrukturą drogową czy portową” – dodał.
Budimex jest też gotów współfinansować projekty w innych obszarach odnawialnych źródeł energii.
“Rozglądamy się na rynku fotowoltaicznym, jesteśmy gotowi zaangażować się kapitałowo czy wykonawczo. Rynek PV jest jednak mocno przegrzany. Z kolei ciekawych projektów wiatrowych na lądzie nie ma” – powiedział dyrektor.
“Potencjalnie atrakcyjnym rynkiem dla nas jest ciepłownictwo w związku z europejskim planem +Fit for 55+. Widzimy się zarówno jako wykonawca, jak i współinwestor. Chcielibyśmy tworzyć spółki celowe z klientami publicznymi czy prywatnymi, współfinansując inwestycje. Mamy projekt, gdzie spółka-córka rozwija z Ciechem projekt produkcji pary z odpadów na potrzeby zakładów Ciechu” – dodał Świecki.
Budimex chce też uczestniczyć w rynku pomp ciepła czy magazynów energii.
“Interesują nas również projekty infrastrukturalne: sieci dystrybucyjne, przesyłowe, sieci gazowe. Mamy kompetencje – jesteśmy wykonawcą interkonektora gazowego ze Słowacją, przez Bieszczady, realizujemy kontrakt 120 km w ramach Baltic Pipe. Widać jednak,że przetargi w Gaz-Systemie zwolniły, potrzeby są większe” – powiedział Świecki.
Spółka zakłada, że 2021 rok skończy z realizacją kontraktów na poziomie 750 mln zł w dywizji energetyki i przemysłu.
Anna Pełka (PAP Biznes)
pel/ pr/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS