A A+ A++

Dyskusje z pisarzami, spotkania z podróżnikami czy pokazy fotografii – to tylko część wydarzeń Festiwalu Literackiego Patrząc na Wschód. W Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą spotykają się ludzie, którym bliska jest tematyka Wschodu. Początek juæ w ten czwartek.

Od 6 lat, w połowie sierpnia magię Wschodu czuć w urokliwym gospodarstwie Piotra Malczewskiego w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Gospodarz festiwalu – podróżnik i fotograf – sam zafascynowany jest prawą stroną mapy. I to właśnie dlatego Wschód stał się tematem przewodnim organizowanego przez Malczewskiego festiwalu. “Patrząc na wschód” – wydarzenie, na którym spotykają się podróżnicy, dziennikarze, reporterzy, filmowcy, którzy związani są właśnie z tą stroną świata.

Buda Ruska nad Czarną Hańczą, czyli miejsce festiwalu także przesiąknięte jest Wschodem. Jego miłośnicy  spotykają się bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców. Przyjechali oni na te tereny z Rosji i około 1778  roku założyli wieś. 

Festiwal literacki odbywa się na podwórku. I to jest jego największy urok. Tu nie ma sceny i scenografii –  tu są drewniane krzesła i ławki ustawiona na nierównej ziemi. Tu siada się na trawie i pod gołym niebem słucha się fascynujących opowieści. Tu przyjeżdżają całe rodziny.  Bawiące się dzieci nie przeszkadzają dorosłym w prowadzeniu dyskusji  o Wschodzie. 

Tegoroczna edycja “Patrząc na Wschód” rozpocznie się we czwartek – 13 sierpnia i potrwa 4 dni. Program jest niezwykle bogaty. Są warsztaty przyrodnicze dla dużych i małych, spacer etnograficzny czy ornitologiczno-literacki. Jest wiele tematycznych zajęć, np. ekologiczne barwienie tkanin czy lepienie z gliny. Do tego oczywiście projekcje filmowe, m. in. obrazów o Bronisławie Piłsudskim, o Andrzeju Strumiłło), koncerty (Miss God oraz projektu Henry No Hurry). Główną częścią są jednak spotkania literackie. Wśród zaproszonych gości są między innymi: Adam Wajrak, Urszula Zajączkowska, Robert Bałdyga, Marek Pióro, Arkadiusz Szaraniec, Agnieszka Pajączkowska, Paweł Goźliński, Lech Pilecki, Jacek Milewski, Adam Robiński, Stanisław Baj, Paweł Średziński. 

Warto dodać, że festiwal organizowany jest bez żadnego wspomagania ministerialnego, a wyłącznie dzięki składkom miłośników literatury.

Organizatorzy zapraszają wszystkich. jednak ze względu na panującą sytuację w kraju każdy musi mieć maseczkę i płyn do dezynfekcji rąk. 

TM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikacja miejska w dn. 15 sierpnia 2020 roku
Następny artykułHospicjum – komunikat dotyczący odwiedzin u pacjentów