A A+ A++

I Biesiada, otwarcie beczki, 2014 r.
Od lewej: ówczesny burmistrz Wojciech Huczyński oraz Janusz Piotrowicz

W dniach 24 i 25 września 2022 r., tradycyjnie już w ostatnią sobotę i niedzielę września, na terenie Restauracji „Wozownia” odbędzie się kolejna już IX edycja Brzeskiej Biesiady Piwnej. W cyklu artykułów i rozmów chcemy przybliżyć czytelnikom początki tej imprezy, przypomnieć poprzednie biesiady i zapoznać z planowanymi w bieżącym roku atrakcjami, towarzyszącymi temu wydarzeniu.

Brzeg jest miastem o niezwykle bogatej tradycji browarniczej. Piwo jako napój alkoholowy na bazie zbożowego surowca było w dawnych wiekach, ze względów sanitarnych, bezpieczniejsze do picia niż woda. Dlatego już od średniowiecza uważano go praktycznie za artykuł pierwszej potrzeby i warzono go w domach na własny użytek. Nazwiska brzeskich mieszczan uprawnionych do produkcji piwa oraz przyznany im kontyngent, czyli ilość piwa którą mogli uwarzyć w określonym czasie były spisane w specjalnym urbarzu piwnym. W 1367 r. rada miejska uzależniła wysokość kontyngentu produkcji piwa od wielkość zajmowanej posesji. W latach 1520-1521 sporządzono nawet spis mieszczan, do których domów przypisany był przywilej warzenia piwa. W 1553 r. w Brzegu było 346 domów, w których można było warzyć piwo, a w 1 poł. XVIII w. 354 domy. Produkcja piwa w Brzegu rozwijała się dynamicznie zwłaszcza po zakończeniu wojny trzydziestoletniej w 2 poł. XVII w. i w XVIII w. Równie dynamicznie rozwijał się cech piwowarów i słodowników. W 1750 r. było 12 mistrzów, a w 1787 już 23 i to mimo prób centralnej regulacji rynku przez administrację pruską Fryderyka II. Cały czas piwo produkowano metodą rzemieślniczą. Część z tych niewielkich browarów pozostało w Brzegu nawet wtedy, kiedy piwo zaczęto produkować na skalę przemysłową.
W latach czterdziestych atrakcyjne grunty na obrzeżach Brzegu u zbiegu ulic Piastowskiej i Łokietka zakupił Gotthard Thiel. Początkowo produkował tu na niewielką skalę piwo, należąc do cechu piwowarów. Sytuacja zmieniła się radykalnie, kiedy w 1869 r. po śmierci wdowy po Gotthardzie zakład piwowarski odziedziczył jej syn Emil Thiel. Przekształcił brzeski browar w spółkę „”Brieger-Aktien-Dampfbrauerei Thiel, Güttler & Co. Comandit Geselschaft auf Aktien” (Brzeski Akcyjny Browar Parowy Thiel, Güttler & Co. Spółka Komandytowa), przekształconą w 1895 r. w spółkę akcyjną pod nazwą „Brieger Stadtbrauerei”. Na początku XX w. spółka ta, w której skład wchodziły browary w Tychach i Brzegu, stała się największym producentem piwa wśród wszystkich śląskich browarów akcyjnych.
Kolejny browar „Bürgerliche Brauhaus” wybudowany został w 1895 r. przez Paula Bogatscha przy obecnej ul. Ofiar Katynia 23. W 1920 r. połączył się on z browarem miejskim rodziny Thiel i produkował piwo do 1945 r. Na przełomie XIX i XX w. istniały w Brzegu jeszcze dwa inne warzelnie piwa: Browar Richarda Grossa, który przestał funkcjonować jeszcze przed 1910 r. oraz Browar rodziny Müller, który wytwarzał piwo do 1940 r.

Nawiązując do tych wspaniałych tradycji właściciel działającej w Brzegu od 20 maja 2014 r. Restauracji „Wozownia” przy ul. Piastowskiej 6B Janusz Piotrowicz postanowił zorganizować I Brzeską Biesiadę Piwną. Inspiracją dla niego była działalność wspomnianych wyżej browarów, po których zgromadził wiele pamiątek, które stanowią obecnie elementy dekoracji wnętrza restauracji. Piotrowicz uznał też, iż impreza ta duchem powinna nawiązywać do tradycyjnych „świąt piwa”, jak bawarski Oktoberfest, irlandzki St. Patrick Day czy australijski Beer Festiwal. Obserwując bowiem biesiadujących w restauracji „Wozownia” gości widział ich chęć do zabawy i kulturalnego spędzania wolnego czasu w otoczeniu najbliższych i przyjaciół. Marzeniem właściciela wozowni było, aby była to impreza cykliczna i nie ograniczała się tylko do konsumpcji piwa. Ważniejsze dla niego stała się historyczna oprawa wydarzenia i możliwość prezentacji przy tej okazji lokalnych zespołów muzycznych i brzeskich talentów w różnych dziedzinach. Biesiadowanie wbrew samej nazwy imprezy stawało się sprawą drugorzędną.
Pierwsza Brzeska Biesiada Piwna odbyła się od piątku do niedzieli, w dniach 27-28 września 2014 r. Brzeżanie zachęcani byli do wzięcia w niej udziału przez orkiestrę dętą z Popielowa, która spod BCK na Placu Polonii Amerykańskiej przemaszerowała przez Park Centralny do „Wozowni”, gdzie przygrywała przez całe popołudnie. Następnie rozpoczął się opracowany przez Janusza Piotrowicza rytuał otwarcia biesiady, który kontynuowany jest do dziś. Najpierw konny poseł przywiózł papierowy zwój-dokument, którego treść, przygotowana przez kronikarza wszystkich dotychczasowych biesiad Kordiana Zamojskiego i napisana w staropolskim stylu, informowała o rozpoczęciu biesiady piwnej. Został on odczytany przez herolda w stroju szlacheckim i przekazany uroczyście burmistrzowi miasta Brzeg Wojciechowi Huczyńskiemu, który mianowany zostałem mistrzem ceremonii. Otrzymał on niezwykle dekoracyjny łańcuch i specjalnie przygotowany dla uczestników imprezy kotylion. Burmistrz dostąpił także zaszczytu otwarcia pierwszej beczki piwa, a potem wypicia z zabytkowego kufla pierwszej porcji piwa. Za nim uczynili to licznie zgromadzeni brzeżanie. Historyczną oprawę uroczystości stworzyła grupa rekonstrukcyjna Drużyna Wojów najemnych – BREGA z Brzegu, przebranych w stroje średniowieczne. Od godziny 18.00 rozpoczął się wieczorek taneczny przy akompaniamencie zespołu „Twins” i brzeskich zespołów muzycznych (m.in. Małgorzata Kalińska, zespół Bożenki).
Drugi dzień brzeskiej biesiady jako Dzień Familijny poświęcony został dzieciom i rodzinom. Najpierw na scenie zaprezentowali się uczniowie i wychowawcy z Państwowej szkoły Muzycznej w Brzegu, a potem do zabawy zachęcali dzieci i ich rodziców animatorzy z Brzeskiego Centrum Kultury, który był współorganizatorem imprezy. Wieczór i biesiada zakończyły się popisami brzeskich zespołów muzycznych. Sukces I Brzeskiej Biesiady Piwnej zachęcił jej pomysłodawcę i organizatora do organizacji kolejnej.

Druga Brzeska Biesiada Piwna odbyła się w dniach 26-27 września 2015 r. Rytuał wypracowany wcześniej został powtórzony, choć na otwarciu pierwszej beczki, mimo wcześniejszej deklaracji Burmistrza Wrębiaka, nie pojawił się on, ani nikt z jego przedstawicieli. Dlatego zaszczytu tego dostąpił pomysłodawca i organizator imprezy Janusz Piotrowicz. Wspaniałą oprawę historyczną imprezy stanowiło Bractwo Rycerskie, a muzyczną występy zespołów Jana Sowy i „Leśne Echo”. Drugi dzień tradycyjnie poświęcony został dzieciom, a urozmaiciły go występy kataryniarza z papugą, połykacza ognia i fakira, animacje instruktorów z BCK oraz występ zespołu „Pakary” z Ekwadoru. Podczas imprezy doszło do kilkukrotnych interwencji policji, która zarzucała uczestnikom spotkania hałasowanie. Ta sytuacja spowodowała próbę systemowego rozwiązania problemu „hałasowania” w Brzegu w miejscach publicznych. Właściciel Wozowni zaproponował wyznaczenie w przestrzeni miasta miejsc, gdzie w określonych dniach i godzinach dopuszczalny poziom hałasowania byłyby większy. Udało się nawet przegłosować stosowną uchwałę Rady Miasta, ale osoby przeciwne tej inicjatywie skutecznie ją zablokowały.

To sprawiło wielkie rozczarowanie pomysłodawcy Brzeskiej Biesiady Piwnej, który jej III edycję określił mianem pożegnalnej. Odbyła się ona w dniach 24-25 września 2016 r. i zachowała swój dotychczasowy rytuał, w niezwykle bogatej oprawie historycznej i artystycznej. Dalsze coroczne świętowanie wydawało się być jednak zagrożone i bliskie zakończenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPremier: czekam na pełną informacje o działaniach urzędu wojewody ws. Odry
Następny artykuł„Teraz sortują nas według sposobu poczęcia”. Protest przeciwko zapisom w nowym podręczniku