https://brzeg24.pl Lokalny serwis informacyjny – Brzeg, powiat brzeski, Olszanka, Lubsza, Skarbimierz, Grodków, Lewin Brzeski, aktualności, sport, kultura, wypadki Sun, 27 Dec 2020 11:13:51 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.3 https://brzeg24.pl/slider/176609-pierwsze-osoby-zaszczepione-przeciw-covid-19/ https://brzeg24.pl/slider/176609-pierwsze-osoby-zaszczepione-przeciw-covid-19/#respond
Sun, 27 Dec 2020 11:13:49 +0000
Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska jest pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą na COVID-19. „Nie bolało!” – zapewniła w niedzielę zaraz po tym, kiedy igłę z jej ramienia wyjął dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 […]
Post Pierwsze osoby zaszczepione przeciw COVID-19 pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska jest pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą na COVID-19. „Nie bolało!” – zapewniła w niedzielę zaraz po tym, kiedy igłę z jej ramienia wyjął dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób. W niedzielę rozpoczęły się szczepienia przez koronowirusowi w Polsce.
Szczepienia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zostały zaplanowane na godzinie 8 rano. Przed budynkiem szpitalnym zgromadziły się dziesiątki dziennikarzy, aby je relacjonować.
W klinice przygotowano specjalne miejsce w obszernym holu. Na środku ustawiono ambulatoryjny fotel oraz stolik ze środkami do dezynfekcji. Ok. 8.25 dyrektor szpitala dyrektor prof. Waldemar Wierzba i dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, dr Artur Zaczyński przynieśli w dwóch pojemnikach 10 strzykawek ze szczepionkami przygotowanymi osobiście przez szefa szpitalnej apteki.
Do szczepienia pierwsza przystąpiła naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Przyznała, że decyzji o szczepieniu towarzyszyło nieco emocji. „Były emocje, wczoraj to przeżywałam, ale z podniesioną głową przyszłam tutaj” – dodała.
„To pan dyrektor Wierzba i pan dyrektor Zaczyński akurat wybrał mnie, za co bardzo serdecznie dziękuję. I nie jest to lekarz, tylko pielęgniarka. To jest ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych” – wyjaśniła.
Dr Zaczyński podszedł do stolika i zdezynfekował dłonie. Zaczął wkładać rękawiczki ochronne. Widać było, że jest nieco rozemocjonowany, bo jedna z rękawiczek pękła. „Dajcie elki” – zadecydowała Jakubowska. Za chwilę w rękach lekarza pojawiła się strzykawka. Pielęgniarka podgięła rękaw, a Zaczyński wbił cienką igłę w lewe ramię. Kobieta podniosła prawą rękę z uniesionym do góry kciukiem. „Nic nie bolało” – zapewniła, dodając, że radość widać w jej oczach.
Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. „Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia” – skomentował dyrektor. Następny w kolejce był ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz. Bez mrugnięcia okiem do szczepienia wystawił umięśnione ramię pokryte tatuażami. „Sławek, jestem ratownikiem medycznym, pozdrawiam wszystkich ratowników” powiedział tuż przed iniekcją, dodając, że po szczepionce „na pewno będziemy czuć się bezpiecznie”.
Dr Agnieszka Szarowska, która brała udział realizacji szczepień, również znalazła się w pierwszej grupie. „Żeby nie było tak, że ja tylko szczepię, także poddaję się szczepieniom” – powiedziała lekarka. Dodała żartem, że na pewno została zaszczepiona, bo to poczuła.
Ostatnia z pierwszej grupy pracowników szpitala MSWiA w fotelu diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas. „Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności” – powiedziała Aplas.
„Przepraszam, muszę zrobić zdjęcie, to historyczna chwila, myślę, że można ją porównać do szczepień przeciw polio” – powiedział PAP jeden z lekarzy kliniki przyglądający zabiegowi (nie chciał się przedstawić). Wyjaśnił, że pierwsze masowe szczepienia przeprowadzono pod koniec lat 50 ubiegłego wieku. Pozwoliły one praktycznie wyeliminować chorobę.
Wszystkie zaszczepione osoby zostały poddane kilkunastominutowej obserwacji. Dr Agnieszka Szarowska wyjaśniła, że „po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu”.
Po kilkunastu minutach do oczekujących dziennikarzy powróciły zaszczepione osoby. Jakubowska, która została zaszczepiona, jako pierwsza po raz kolejny zapewniła o dobrym samopoczuciu. „Są osoby i w moim środowisku niezdecydowane, myślę, że moją postawą przekazuję, że warto się zaszczepić, żeby wrócić do normalności” – powiedziała naczelna pielęgniarka. Dodała, że „jeżeli ktoś nie chce się zaszczepić sam dla siebie, niech się zaszczepi dla tych bliskich, których się kocha.”
Natomiast prof. Wierzba podkreślał, że „szczepienia to jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości”. Wskazał, że szczepionka na koronawirusa jest bardzo dobrze sprawdzona m.in. przez jedną z najpoważniejszych na świecie amerykańskich instytucji specjalizujących się w tej dziedzinie. Podkreślał, że szczepionka będzie działać na wszystkie mutacje SARS-CoV-2.
„Jesteśmy w stanie szczepić tysiąc osób dziennie tylko przez szpital CSK MSWiA. Będziemy szczepić w filii tutaj i w naszym szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, tam też będzie duży punkt szczepień dla wszystkich, którzy takie szczepienia chcą wykonać. Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością szczepień dla warszawiaków” – oznajmiła dr Szarowska.
Drugi transport szczepionek ma trafić do szpitala 4 stycznia. Pacjenci zaszczepieni w niedzielę zostaną automatycznie zapisani na podanie drugiej dawki szczepionki. (PAP)
Post Pierwsze osoby zaszczepione przeciw COVID-19 pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/slider/176609-pierwsze-osoby-zaszczepione-przeciw-covid-19/feed/ 0 https://brzeg24.pl/kultura/176604-poetow-wigilijne-porady/ https://brzeg24.pl/kultura/176604-poetow-wigilijne-porady/#respond
Sat, 26 Dec 2020 18:27:41 +0000
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. To czas magii, ciepła, radości z narodzenia Pana. Szczególnym dniem jest Wigilia, kiedy zasiadamy do wspólnego stołu. Garść utworów autorów Klubu Literackiego Brzeg, a także swoje przemyślenia i porady o tym jakie tematy poruszać, jak być dla siebie dobrym i jak ze sobą miło spędzić czas w święta, zawarła […]
Post Poetów wigilijne porady pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. To czas magii, ciepła, radości z narodzenia Pana. Szczególnym dniem jest Wigilia, kiedy zasiadamy do wspólnego stołu. Garść utworów autorów Klubu Literackiego Brzeg, a także swoje przemyślenia i porady o tym jakie tematy poruszać, jak być dla siebie dobrym i jak ze sobą miło spędzić czas w święta, zawarła w swoim artykule Romana Więczaszek.
Przy wigilijnym stole powinno być serdecznie i spokojnie. Nie oczekujmy zbyt wiele, w tym roku jest to szczególnie trudne. Dbajmy o świąteczną atmosferę i zróbmy wszystko, żeby uszanować tradycję. To nie czas na smutne wspomnienia, nawet pamię
o bliskich, którzy za niebieską bramą, winna być przesiąknięta wiarą, że czas się nie cofnie. Przytoczmy raczej radosne rodzinne wątki związane ze zmarłym.
„Dlaczego wnuczku, odchodzisz od stołu? To nieładnie”. Nasuwa się prośba – żadnych uwag przy kolacji, przygotujmy się wcześniej, że dziecko nie lubi długo być przy stole. Trudno, zdalne pokolenie, ekran (z ograniczeniem) jest potrzebny. Zorganizujmy raczej jakąś zabawę z nowymi prezentami.
Nawet proste pytanie: „Jak tam w pracy”, może wpędzić obiorcę w złość (bo został zwolniony lub na koncie w banku pustki). Rozmowa z samotnie żyjącą osobą jest szczególnie trudna lub z taką, która odczuwa brak ciepła rodzinnego, kryzys. Nie poruszajmy drażliwych tematów.
Poza tym zróbmy coś dobrego! Tak, jak autor z Klubu Literackiego „Brzeg”, który otrzymał bogatą pierwszą nagrodę (słodko-rzeczową) w konkursie na rymowany żart świąteczny (organizowany przez Brzeskie Centrum Kultury) i jej nie ma… Wręczył podopiecznym Domu Seniora w Brzegu. Akcji dobroczynnych wokół nie brakuje. Zasiądziemy do stołu z poczuciem, że jesteśmy potrzebni. Pamiętajmy o telefonach i życzliwie myślmy o bliskich. Kolacja wigilijna to fenomen w naszej tradycji, to bożonarodzeniowa magia! W ten magiczny czas do refleksji na poważnie i z uśmiechem zapraszają: śp. Janusz Ireneusz Wójcik, Romana Więczaszek, Edward Traka. Wesołych świąt!
„Po świt” (Janusz Ireneusz Wójcik)
Mówisz – lubię czuwać w nocy,
Nasłuchując, czy ktoś nie zawoła.
Płaczące dziecko z sierocińca,
samotny człowiek znad przepaści.
Proszę, zaśpiewaj im psalm o nadziei
i rzuć jak linę na ratunek.
Niech spadający w otchłań uchwycą się
słów modlitwy, a ty trzymaj ją mocno.
Aż po świt.
…………………..
Aforyzmy – Edward Traka
„Postanowienia”
Jeśli szczerze snujesz,
wstaw koniecznie słowa:
proszę, przepraszam, dziękuję.
„Chrześcijaninowi”
Składając pokłon malusieńkiemu w szopie,
daj znak pokoju twojemu bliźniemu, chłopie!
„Smakoszowi”
Ten może mieć przeboje,
kto myli napoje.
„Mniejsze zło”
Nie wiem, czy lepiej stać w rozkroku,
Czy lepiej z boku.
………………….
„Jak ćma” – Romana Więczaszek
Gdy słońce rozgrzeje serca
bliżej mi do Twojego nieba
Nie lubię przydługiego snu
bo żal mi tego wiersza
Gdy lecę prosto do światła
wiem że cię odnajdę
na krańcu marzenia
Oślepieni
ulecimy w słońce
co nigdy nie rozpacza
i codziennie jak gdyby nic
rano do życia wstaje
……………………….
Artykuł: Romana Więczaszek – Klub Literacki „Brzeg”
Post Poetów wigilijne porady pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/kultura/176604-poetow-wigilijne-porady/feed/ 0 https://brzeg24.pl/ze-swiata/176606-pierwsza-osoba-zaszczepiona-na-covid-19-w-polsce-bedzie-naczelna-pielegniarka-csk-mswia/ https://brzeg24.pl/ze-swiata/176606-pierwsza-osoba-zaszczepiona-na-covid-19-w-polsce-bedzie-naczelna-pielegniarka-csk-mswia/#respond
Sat, 26 Dec 2020 18:24:58 +0000
Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA
Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA Alicja Jakubowska. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie – poinformował w sobotę PAP dr Zaczyński. W niedzielę rano do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafi 75 fiolek szczepionek, dzięki którym będzie można zaszczepić […]
Post Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA Alicja Jakubowska. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie – poinformował w sobotę PAP dr Zaczyński.
W niedzielę rano do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie trafi 75 fiolek szczepionek, dzięki którym będzie można zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób.
Dr Artur Zaczyński, dyrektor Szpitala Tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, który jest filią CSK MSWiA, powiedział w sobotę PAP, że jako pierwsza zostanie zaszczepiona Naczelna Pielęgniarka Alicja Jakubowska. „Następnie zostanie zaszczepiony nasz dyrektor, pan profesor Waldemar Wierzba, a później ja, jako dyrektor medyczny szpitala zostanę zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę” – wyjawił dr Artur Zaczyński.
Dodał, że wśród pierwszych zaszczepionych będzie też jedna z diagnostów laboratoryjnych, która uczestniczyła m.in. w akcji w Dover oraz jeden z ratowników medycznych.
Według dr Zaczyńskiego, zaszczepienie personelu szpitala, który zgodził się na szczepionkę, powinno zająć pięć dni. „Oprócz pracowników szpitala przy ul. Wołoskiej w Warszawie szczepionki trafią do Szpitala Narodowego oraz do naszych filii przy ul. Sandomierskiej w Warszawie oraz filii w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach” – wyliczył.
O tym, że transport szczepionek odbywa się zgodnie z planem, informował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych są już szczepionki przeciwko COVID-19. „Pierwsza partia 10 tys. szczepionek będzie w najbliższym czasie dystrybuowana do 72 szpitali węzłowych” – napisał na Twitterze minister zdrowia.
Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek ok. godz. 22. Transport trafił ok. godz. 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych; następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)
Post Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/ze-swiata/176606-pierwsza-osoba-zaszczepiona-na-covid-19-w-polsce-bedzie-naczelna-pielegniarka-csk-mswia/feed/ 0 https://brzeg24.pl/gmina-grodkow/176602-nie-marnuj-zywnosci/ https://brzeg24.pl/gmina-grodkow/176602-nie-marnuj-zywnosci/#respond
Sat, 26 Dec 2020 14:15:22 +0000
Pod takim hasłem grodkowski Ośrodek Pomocy Społecznej zaproponował pomoc osobom starszym i samotnym. Nie jest wszak tajemnicą, jak wiele żywności się marnuje, ląduje na śmietnikach przy marketach, po przekroczeniu terminu ważności. W porozumieniu z Biedronką zaproponowano seniorom rozdawanie żywności, której termin ważności zbliżał się ku końcowi. W Grodkowie jest sporo takich osób, potrzebujących pomocy albo […]
Post Nie marnuj żywności pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Pod takim hasłem grodkowski Ośrodek Pomocy Społecznej zaproponował pomoc osobom starszym i samotnym. Nie jest wszak tajemnicą, jak wiele żywności się marnuje, ląduje na śmietnikach przy marketach, po przekroczeniu terminu ważności. W porozumieniu z Biedronką zaproponowano seniorom rozdawanie żywności, której termin ważności zbliżał się ku końcowi.
W Grodkowie jest sporo takich osób, potrzebujących pomocy albo po prostu zwykłej ludzkiej życzliwości. OPS nawiązał kontakt z Przewodniczącą Rady Seniorów, Janiną Podgórną, która przekazała sprawę Klubowi Seniora. Rozesłano informacje do członków klubu i działanie ruszyło. Co więcej, osobom powyżej 75 lat, które żyją samotnie i nie mogą wychodzić z domu, dostarczane są codziennie do domów ciepłe posiłki, zestawy obiadowe. Dla wielu z nich był to prawdziwy ratunek! Jedna z osób, do których trafiła pomoc powiedziała: W końcu i nami się ktoś zainteresował.
Pomoc kogoś, kto odbierze paczki żywnościowe z magazynu i dostarczy je tym osobom do domów jest nie do przecenienia! A któż lepiej zna nasze problemy, jeśli nie sąsiad, emeryt jak i my. Zatem sami seniorzy też nie czekają z założonymi rękami, kto tylko jest w stanie pomóc drugiemu, bierze się do roboty. Wychowani w innych czasach, też przecież niełatwych, dobrze wiemy, co znaczy taka życzliwość i wzajemna pomoc. Życzliwość ludzi żyjących obok nas i zmagających się z własnymi problemami, a mimo to widzących jeszcze problemy innych to najlepsze, co w tych trudnych dla wszystkich czasach możemy dać drugiemu człowiekowi.
L. Eliasz
Post Nie marnuj żywności pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/gmina-grodkow/176602-nie-marnuj-zywnosci/feed/ 0 https://brzeg24.pl/ze-swiata/176600-covid-19-przed-szczepieniem-kwalifikacja-lekarska-zgloszenia-dla-osob-z-grup-niepriorytetowych-od-15-stycznia/ https://brzeg24.pl/ze-swiata/176600-covid-19-przed-szczepieniem-kwalifikacja-lekarska-zgloszenia-dla-osob-z-grup-niepriorytetowych-od-15-stycznia/#respond
Sat, 26 Dec 2020 14:10:46 +0000
Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem. Szczepienia ruszą 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin poprzez m.in. infolinię 989. Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Mają być dostępne dla wszystkich […]
Post COVID-19 – przed szczepieniem kwalifikacja lekarska, zgłoszenia dla osób z grup niepriorytetowych od 15 stycznia pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Do szczepienia przeciw COVID-19 kwalifikować będzie lekarz na postawie badania i wywiadu z pacjentem. Szczepienia ruszą 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, następnie wszyscy chętni, którzy od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretny termin poprzez m.in. infolinię 989.
Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić. Sam proces oparty będzie o wirtualne skierowanie (e-skierowanie), które ważne będzie przez 60 dni. Wygeneruje je system P1, czyli specjalna platforma, która będzie robiła to według ustalonego schematu dotyczącego kolejności szczepień dla wyznaczonych grup, np. wiekowych czy zawodowych. E-skierowanie będzie mógł wystawić także indywidualnie lekarz np. dla osoby, która nie posiada numeru PESEL lub tej, która z jakichś powodów nie skorzystała z automatycznie wygenerowanego skierowania.
Pierwszymi dawkami w szpitalach węzłowych (tzw. etap zero) zaszczepione będą osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie do szczepień przystąpią pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60 lat w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.
Termin szczepienia będzie wyznaczany przez centralny system rejestracji, który będzie uwzględniał grafik punktów szczepień, które przystąpiły do programu. Osoby spoza priorytetowych grup, będą mogły rezerwować wizytę (e-Rejestracja) od 15 stycznia m.in. za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989, poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl), poprzez elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia lub u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia. Nie będzie wymagane e-skierowanie, wystarczy podać dane osobowe. Po rejestracji pacjent otrzyma SMS z wiadomością o miejscu i terminie szczepienia. Będzie umawiany od razu na dwie wizyty, a przed drugą otrzyma przypomnienie SMS. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.
Pacjent, po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowana reakcja organizmu (np. wstrząs anafilaktyczny).
Szczepienia dostępne będą stacjonarnie w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu oraz w innych placówkach medycznych, jak również w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. Narodowy Program Zdrowia zakłada, że w każdej gminie dostępny będzie punkt szczepień.
Informacja o wykonanym szczepienia wprowadzona będzie do e-Kart Szczepień w systemie P1. Równocześnie pacjent dostanie zaświadczenie o szczepieniu, które da mu pewne udogodnienia np. zwolnienie z kwarantanny czy nie uwzględnianie go w określonym limicie osób dotyczącym spotkań. Dodatkowo otrzyma kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie.(PAP)
Post COVID-19 – przed szczepieniem kwalifikacja lekarska, zgłoszenia dla osób z grup niepriorytetowych od 15 stycznia pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/ze-swiata/176600-covid-19-przed-szczepieniem-kwalifikacja-lekarska-zgloszenia-dla-osob-z-grup-niepriorytetowych-od-15-stycznia/feed/ 0 https://brzeg24.pl/slider/176595-swiateczne-zyczenia-dla-naszych-czytelnikow/ https://brzeg24.pl/slider/176595-swiateczne-zyczenia-dla-naszych-czytelnikow/#respond
Thu, 24 Dec 2020 18:18:25 +0000
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Czytelnikom życzymy pięknych chwil w świetle choinki, radosnych momentów w gronie najbliższych, dystansu do świata w tym szczególnym czasie, spełnienia marzeń i wytchnienia od codziennych trosk Redakcja Panoramy Powiatu i www.brzeg24.pl
Post Świąteczne życzenia dla naszych Czytelników pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim naszym Czytelnikom życzymy pięknych chwil w świetle choinki,
radosnych momentów w gronie najbliższych, dystansu do świata w tym szczególnym czasie, spełnienia marzeń i wytchnienia od codziennych trosk
Redakcja Panoramy Powiatu i www.brzeg24.pl
Post Świąteczne życzenia dla naszych Czytelników pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/slider/176595-swiateczne-zyczenia-dla-naszych-czytelnikow/feed/ 0 https://brzeg24.pl/felietony/176587-szopki-bozego-narodzenia/ https://brzeg24.pl/felietony/176587-szopki-bozego-narodzenia/#respond
Thu, 24 Dec 2020 16:00:04 +0000
Uroczystość Bożego Narodzenia, święcona od początków chrześcijaństwa, skupia w Polsce wokół siebie największą ilość praktyk religijnych, obrzędów i obyczajów. U ich podstaw leży z pewnością świadomość wielkiego misterium wcielenia Syna Bożego. Dlatego w naszych domach i kościołach trwają przygotowania do tego, aby stworzyć dla tego świętowania ciepłą i magiczną atmosferę. Jednym z jej elementów jest […]
Post Szopki Bożego Narodzenia pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Uroczystość Bożego Narodzenia, święcona od początków chrześcijaństwa, skupia w Polsce wokół siebie największą ilość praktyk religijnych, obrzędów i obyczajów. U ich podstaw leży z pewnością świadomość wielkiego misterium wcielenia Syna Bożego. Dlatego w naszych domach i kościołach trwają przygotowania do tego, aby stworzyć dla tego świętowania ciepłą i magiczną atmosferę. Jednym z jej elementów jest tradycyjna szopka bożonarodzeniowa.
Szopka jako przedstawienie sceny Bożego Narodzenia jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych elementów kultury. Geneza szopek sięga tradycji pierwszych wieków chrześcijaństwa i wiąże się z misteriami. Rozwinął je w średniowieczu zakon franciszkanów. Obok misteriów, w których występowali ludzie, zaczęły pojawiać się sceny adoracji Dzieciątka przez Marię, Józefa i pasterzy w formie rzeźbionych, pełnoplastycznych figur, ustawiane przed ołtarzem. Szopka w dzisiejszym kształcie powstała w początkach XVI w., a jej rozkwit przypada na okres baroku w wieku XVIII. Wtedy to jezuici wprowadzili zwyczaj odgrywania w kolegiach przedstawień na temat Bożego Narodzenia. Równolegle z tymi przedstawieniami, zaczęli także budować w kościołach okazałe szopki, w których umieszczano rzeźbione figury ustawiane na specjalnej zbudowanej scenie, z kulisami, dekoracjami i odpowiednim oświetleniem. Szopki te wzbogacano o coraz to nowe sceny, a obok postaci ewangelicznych pojawiały się nowe figury, reprezentując np. poszczególne zawody i grupy społeczne. W ten sposób w końcu XVIII w. szopki wyparły niemal zupełnie z kościołów przedstawienia jasełkowe, czyli inscenizacje adorujące żłóbek Jezusowy. Na Śląsku pierwsze szopki pojawiły się u jezuitów we Wrocławiu w 1591 r., w Nysie w 1612 r., a w Brzegu w 1691 r. Formalne pozwolenie na praktykowanie zwyczaju szopki, której przyznano status środka propagandy wiary, wydał w 1592 r. generał zakonu jezuitów Klaudiusz Acquaviva. Wtedy też wypracowano obowiązującą formę szopki, czyli zespołu wolnostojących figur w określonej przestrzeni scenograficznej.
Ojczyzną rzeźbionej szopki są Włochy z Sycylią i Neapolem na czele, ale najbardziej szopkarstwo rozwinęło się w alpejskich krainach jak Tyrol czy Bawaria. W sztuce sakralnej dominowały początkowo monumentalne realizacje architektoniczno-rzeźbiarskie. Figury głównie rzeźbiono, ale tworzono też sylwetowe, malowane postaci wycinane z desek i grubego kartonu, które łatwiej tworzyły iluzję przestrzeni oraz były wygodniejsze i tańsze w aranżacji. Dla większego urealnienia odtwarzanych wydarzeń tworzono też szopki z przebieranymi manekinami i marionetami. W przypadku typowych szopek domowych, dominującym materiałem był wosk, z którego odlewano figurki Dzieciątka Jezus, Marii, Józefa, pasterzy ze zwierzętami i króli.
Na Śląsku szczególną rolę w krzewieniu mody na szopki, podobnie jak w całej Europie, odegrali także jezuici. Wśród nich największą ilość wykonanych szopek przypisuje się członkowi tego konwentu Kasparowi Dierig (1647-1694), który w Brzegu w latach 1690-1693 zakończył swoją drogę zakonną i dla którego zapewne wykonał także wiele szopek. Specjalizował się on w tzw. szopkach kulisowych, wykonanych z sylwetowych postaci i elementów scenograficznych, malowanych specjalnie barwnie. Tego rodzaje szopki wykonywali także inni członkowie brzeskiego konwentu. W 1742 r. dla kościoła jezuitów we Wrocławiu stworzył podobną szopkę Johann Hesse z Brzegu (zm. 1745). A znany twórca polichromii w Brzeskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego Johann Kuben (1697-1771) specjalizował się nawet w malowaniu scenograficznych motywów takich szopek. Jednym z niewielu zachowanych do dziś przykładów takiej formy jest dzieło z kościoła w Wambierzycach z końca XVIII w.
W Karkonoszach głównym ośrodkiem szopkarstwa na przełomie XVII i XVIII w. był klasztor cystersów w Krzeszowie, gdzie powstała nawet specjalna Kaplica Betlejemska, w której zachowały się trzy najstarsze figury z 1677 r., które wykonał mistrz powstałego tam warsztatu Georg Schrötter (1650-1717). Mistykę Dzieciątka Jezus uosabiała też w Krzeszowie otoczona szczególnym kultem figurka, nazywana krzeszowskim Emmanuelem, która trafiła do tutejszego klasztoru z Kłodzka także dzięki opatowi Bernardowi Rosie. To nawiązanie do kultywowanej jeszcze do dziś we Włoszech tradycji adoracji figurki Dzieciątka Jezus (Bambini), które to figurki papież błogosławi na Palcu św. Piotra w Rzymie w trzecią niedzielę adwentu. Plastyczne przedstawianie historii Bożego Narodzenia wiązało się w Krzeszowie z odnowionym i propagowanym przez tamtejszego opata Rosę, kultem Świętej Rodziny i św. Józefa. To w związku z nim powstały w Krzeszowie także wspaniałe freski Michała Willmanna.
Ważnymi postaciami nadającymi ton śląskiemu szopkarstwu byli kłodzcy rzeźbiarze Michał Klahr Starszy (1693-1742) i jego syn Michael Ignacy Klahr Młodszy (1727-1807). Oddziaływali oni swą sztuką na rzesze twórców ludowych i rzemieślników Kotliny Kłodzkiej. Z Klahrem Starszym wiąże się szopkę z kościoła cysterskiego w Henrykowie z ok. 1730 r. i domową szopkę z Doboszowic. Klahr Młodszy stworzył natomiast szopkę domową w 1758 r. oraz grupę figurek dla szopki w kościele w Lądku z 1779 r., szopek w Stroniu Śląskim i Domaszkowie z końca XVIII w.
Z zachowanych do dziś na Śląsku historycznych szopek najbogatszą, pod względem ilości zachowanych w niej figur, jest szopka z Lubawki z 2 poł. XVIII w. Ta wielofigurowa, panoramicznie zakomponowana szopka z grupą hołdu Trzech Króli i pokłonu pasterzy była uzupełniana na przestrzeni wieków o postaci mieszczan, wieśniaków i bawiących się dzieci. Duża ich część reprezentuje różne cechy stylowe dlatego, że zostały one zakupione w różnych okresach od wędrownych handlarzy figurkami jasełkowymi z Tyrolu, którzy za panowania cesarzowej Marii Teresy zawsze przed Bożym Narodzeniem przybywali w tym celu na Śląsk. Dlatego wśród figurek pojawia się także nietypowa dla naszego regionu figura ptasznika z charakterystyczną klatką
Bujny rozwój szopkarstwa i prezentowanie coraz większej ilości współczesnych scen rodzajowych zaczął spotykać się jednak ze sprzeciwem władz kościelnych, a cesarz Józef II zakazał wręcz w 1782 r. wystawiania szopek w kościołach monarchii austriackiej. Zamiast klasycznych szopek w świątyniach zaczęły pojawiać się więc tzw. obrazy bożonarodzeniowe, które były wiernymi ilustracjami Ewangelii. Mimo oficjalnych zakazów sztuka tworzenia szopek jednak nie zamarła. Zabroniona w kościołach zaczęła pojawiać się w niewielkich kaplicach i w prywatnych domach. Rozwój rzeźbionych szopek ograniczyło także znacząco postępujące w XIX w. uprzemysłowienie. W miejsce rzeźbionych drewnianych figurek, zaczęły pojawiać się masowo produkowane seryjnie, odlewane ze szablonów w gipsie lub wypalane z gliny. Na początku wprawdzie starano się nawiązywać do wcześniejszych wzorów, ale z czasem wzornictwo stawało się coraz bardziej typowe. Popularne stały się tzw. szopki skrzynkowe do powieszenia w domu i szopki mechaniczne. Masowa produkcja i wielkie zapotrzebowanie sprawiły, iż na początku XX w. pojawiły się szopki z figurkami i kulisami, odbijanymi na kartonowym papierze z płyt litograficznych. Ten rodzaj szopek wykazuje związki z północnymi Czechami (Kraliki), gdzie do dziś żywa jest tradycja tworzenia tego rodzaju drukowanych kompozycji figuralnych. Szopki mechaniczne upowszechniły się w 2 poł. XIX w. Tworzyli je różnego rodzaju rzemieślnicy. Najprostszą formą mechanizacji była ręczna korba, która nakręcała sprężynę uruchamiającą całą maszynerię. W miarę postępu zaczął pojawiać się napęd elektryczny, który umożliwiał jednoczesne poruszanie wielu postaci. Początkowo poruszane były w szopkach pojedyncze figurki, ale z czasem także całe sceny. Za prekursora tego rodzaju szopek uważa się Konrada Hilbiga. Do najsłynniejszych śląskich realizacji należą szopki z Szalejowa Dolnego oraz Wambierzyc, wykonana w latach 1854-1888 przez Longinusa Wittiga i jego syna Augusta. Ta ostatnia wzbogacona dodatkowo scenami Męki Pańskiej, stanowi do dziś główną atrakcję wycieczek do Kotliny Kłodzkiej, podobnie jak szopka z Czermnej koło Kudowy-Zdroju. Tradycje śląskiego szopkarstwa kontynuowane były z powodzeniem na przełomie XIX i XX w. W sposób szczególny w Szkole Snycerstwa w Cieplicach, której jednym z profesorów był przybyły z Włoch Cirillo dell’Antonio.
Niestety dziś w wielu kościołach zapomniano o tych dawnych szopkach, które leżą gdzieś w kościelnych składzikach. Podstawowym tworzywem współczesnej szopki oraz towarzyszących im rekwizytów stał się gips, tektura, dykta, słoma, wata, a nawet styropian. Efekty artystyczne są różne, ale większość szopek utrzymana jest w stylu szopek tradycyjnych. Wszystkie one są przykładem żywotności dawnej wyobraźni i tradycji zapoczątkowanej przez dawną sztukę szopkarską. Najbardziej znanym i popularnym przykładem takiej współczesnej szopki jest rozbudowana, wielofigurowa, mechaniczna szopka z kościoła NPM na Piasku we Wrocławiu, odwiedzana tłumnie przez wiernych nie tylko w okresie Bożego Narodzenia.
Warto jednak powracać do tych wspaniałych realizacji z minionych wieków. W Brzegu do niedawna żył wybitny twórca takich szopek rzeźbiarz ludowy Jarosław Furgała. Jedna z jego szopek to nawiązanie do praźródła tego typu przedstawień, do gotyckich ołtarzy szafiastych, w których pojawiały się epizody opisane na kartach Ewangelii. Furgała w sposób niezwykle twórczy rozwinął ten motyw, ukazując wszystkie wątki Bożego Narodzenia: adorację Dzieciątka przez Marię i Józefa w scenie centralnej, adorację pasterzy oraz adorację trzech króli w skrzydłach bocznych. Stworzył w ten sposób barwne, wybitne dzieło sztuki ludowej, doskonale wyrażające radość z Narodzenia Zbawiciela. Oglądając współcześnie „gipsowe” szopki w naszych kościołach warto jednak pamiętać o tej śląskiej i częściowo brzeskiej tradycji.
Romuald Nowak
Post Szopki Bożego Narodzenia pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/felietony/176587-szopki-bozego-narodzenia/feed/ 0 https://brzeg24.pl/aktualnosci/176584-gdzie-szukac-pomocy-medycznej-w-czasie-swiat/ https://brzeg24.pl/aktualnosci/176584-gdzie-szukac-pomocy-medycznej-w-czasie-swiat/#respond
Thu, 24 Dec 2020 14:56:07 +0000
W okresie świątecznym i noworocznym dostęp do opieki medycznej jest nieco utrudniony. Oczywiście można jednak liczyć na pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jak i gdzie? To wyjaśnia specjalny komunikat opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontakt z lekarzem możliwy jest dzięki nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, która funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 – […]
Post Gdzie szukać pomocy medycznej w czasie świąt pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
W okresie świątecznym i noworocznym dostęp do opieki medycznej jest nieco utrudniony. Oczywiście można jednak liczyć na pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jak i gdzie? To wyjaśnia specjalny komunikat opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Kontakt z lekarzem możliwy jest dzięki nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, która funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00 – 8.00, a także całodobowo w weekendy i inne dni wolne od pracy. Osoby ubezpieczone mogą korzystać z dowolnego punktu bezpłatnie i bez skierowania. Lekarze nocnej i świątecznej opieki udzielają porad telefonicznie i w przychodni, a w szczególnych przypadkach także w domu pacjenta.
Kiedy wydaje nam się, że nasze lub czyjeś życie jest zagrożone, należy oczywiście dzwonić na numer alarmowy – 999 lub 112. „Karetka wyposażona w specjalistyczny sprzęt ma fachowy zespół ratowniczy, który szybko dojedzie pod wskazany adres. Przyjmujący zgłoszenie dyspozytor potrafi ocenić czy stan zdrowia pacjenta wymaga wysłania karetki, czy też odesłania do nocnej opieki wyjazdowej lub ambulatoryjnej” – zapewniono w komunikacie.
Wykaz przychodni nocnej i świątecznej opieki medycznej oraz tych nieczynnych 24 i 31 grudnia, izb przyjęć i szpitalnych oddziałów ratunkowych, dyżurujących aptek i gabinetów stomatologicznych wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć w komunikacie NFZ, który dostępny jest pod adresem: www.nfz-opole.pl/aktualnosci/aktualnosci-i-komunikaty/opieka-medyczna-w-czasie-swiat-bozego-narodzenia-oraz-okresie-noworocznym-,2392.html.
Post Gdzie szukać pomocy medycznej w czasie świąt pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/aktualnosci/176584-gdzie-szukac-pomocy-medycznej-w-czasie-swiat/feed/ 0 https://brzeg24.pl/slider/176581-policjant-z-brzegu-przeszedl-covid-19-i-oddal-osocze-zawierajace-przeciwciala/ https://brzeg24.pl/slider/176581-policjant-z-brzegu-przeszedl-covid-19-i-oddal-osocze-zawierajace-przeciwciala/#respond
Thu, 24 Dec 2020 10:06:50 +0000
Policjant z Brzegu przeszedł Covid-19 i oddał osocze zawierające przeciwciała
Osocze ozdrowieńców pozostaje jednym z najważniejszych oręży w walce z koronawirusem. Osoby, które już przechorowały Covid-19, mają w swoim organizmie przeciwciała. Zdaniem lekarzy, płyn ustrojowy ozdrowieńców ratuje życie pacjentów, którzy znacznie trudniej przechodzą chorobę. Na oddanie osocza po przechorowaniu Covid-19 zdecydował się st. post. Krystian Markowski z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Funkcjonariusz stawił się […]
Post Policjant z Brzegu przeszedł Covid-19 i oddał osocze zawierające przeciwciała pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Osocze ozdrowieńców pozostaje jednym z najważniejszych oręży w walce z koronawirusem. Osoby, które już przechorowały Covid-19, mają w swoim organizmie przeciwciała. Zdaniem lekarzy, płyn ustrojowy ozdrowieńców ratuje życie pacjentów, którzy znacznie trudniej przechodzą chorobę.
Na oddanie osocza po przechorowaniu Covid-19 zdecydował się st. post. Krystian Markowski z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Funkcjonariusz stawił się w tym celu w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.
– Zapotrzebowanie na osocze cały czas jest duże. To cenny dar, który wspiera chorych na COVID-19 w powrocie do zdrowia. Każdy kto przeszedł zakażenie może się włączyć w pomoc. Tak zrobił st. post. Krystian Markowski i oddał osocze – informuje mł. asp. Patrycja Kaszuba z brzeskiej komendy.
– Krystian od 2 lat jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Służbę pełni w ogniwie patrolowo-interwencyjnym i tam realizuje się zawodowo. Niesie pomoc potrzebującym, reaguje kiedy widzi, że prawo jest łamane i strzeże bezpieczeństwa obywateli. Poza służbą również pomaga. Od 5 lat jest wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Tam wspiera rodziny potrzebujące pomocy i będące w trudnej sytuacji. Swoje serce oddaje również zwierzętom. Pomoc niesie bezdomnym psom ze schroniska we Wrocławiu – dodaje oficer prasowy KPP w Brzegu.
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno, a podanie osocza przyspiesza procesy obronne organizmu, dzięki czemu wspomaga leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.
Podobna terapia, oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów, była już skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) czy wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1).
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
– spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia;
– przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
– są w wieku 18-65 lat;
– w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.
Kontakt:
RCKiK w Opolu Terenowy Oddział w Brzegu adres: 49-300 Brzeg, ul. Mossora 1
tel./fax (77) 4446573 e-mail: [email protected]
RCKiK w Opolu – tel.: 77 44 13 803; 77 44 13 810 e-mail: [email protected]
Post Policjant z Brzegu przeszedł Covid-19 i oddał osocze zawierające przeciwciała pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/slider/176581-policjant-z-brzegu-przeszedl-covid-19-i-oddal-osocze-zawierajace-przeciwciala/feed/ 0 https://brzeg24.pl/ze-swiata/176578-pierwsza-zaszczepiona-osoba-w-polsce-na-covid-19-bedzie-pielegniarka/ https://brzeg24.pl/ze-swiata/176578-pierwsza-zaszczepiona-osoba-w-polsce-na-covid-19-bedzie-pielegniarka/#respond
Thu, 24 Dec 2020 06:30:53 +0000
Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka
Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala – powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA. „Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala” – powiedziała w środę PAP Iwona Sołtys. Szczepień dokonają lekarze. Rzecznik dodała, że szczepienia […]
Post Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala – powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.
„Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala” – powiedziała w środę PAP Iwona Sołtys. Szczepień dokonają lekarze.
Rzecznik dodała, że szczepienia tego dnia – 27 grudnia – przyjmie także ponad 300 osób. „Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują” – uściśliła.
O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.
Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw zaszczepione zostaną osoby z „grupy zero”, czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.
Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z „grupy zero”.
„Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów” – zapewniał Dworczyk. (PAP)
Post Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka pojawił się poraz pierwszy w Brzeg24.pl – Lokalny serwis informacyjny.
]]>
https://brzeg24.pl/ze-swiata/176578-pierwsza-zaszczepiona-osoba-w-polsce-na-covid-19-bedzie-pielegniarka/feed/ 0
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS