A A+ A++

Listopad to czas, w którym obchodzone są Dni Pamięci żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.

W Polsce uroczystości te odbywają się przy pomniku Poległych Lotników Brytyjskich w Warszawie oraz na cmentarzach wojennych Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie, Poznaniu, Malborku i Lidzbarku Warmińskim.

W bieżącym roku na lidzbarskiej ziemi gościć będziemy pułkownika Dominika Morgana, Brytyjskiego Attache Obrony w Polsce. Który w towarzystwie przedstawicieli Ambasad Krajów Wspólnoty Brytyjskiej odwiedzi Cmentarz Wojenny z Okresu I Wojny Światowej w Markajmach. Gdzie przy odnowionej kwaterze uczci pamięć żołnierzy brytyjskich.

Cmentarz wojenny w Markajmach (gmina Lidzbark Warmiński, województwo warmińsko-mazurskie) o charakterze parku leśnego, związany jest z funkcjonowaniem niemieckiego obozu dla jeńców z lat 1914-1919, zwanego „Heilsberg”. Według rozbieżnych wyliczeń na cmentarzu tym pogrzebano 2731 (2761) jeńców, w większości rosyjskich. Spoczęli tu również Rumuni, Francuzi, Belgowie, Włosi, Serbowie, a także Brytyjczycy oraz żołnierze dominiów. W polskich materiałach liczba pogrzebanych tu Brytyjczyków określana jest na 49, przy czym zachowało się tylko 16 nazwisk z nagrobków bądź metryk śmierci, częściowo zdekompletowanych, przechowywanych w zespole akt Urzędu Stanu Cywilnego w Lidzbarku Warmińskim. Szczegółową identyfikację komplikuje jednak zaginięcie ksiąg metrykalnych.

Likwidacja ponad pół wieku temu brytyjskiego upamiętnienia w Markajmach została jednak uznana za błąd i postanowiono przywrócić stosowną rangę temu miejscu pochówków w postaci utworzenia upamiętnienia o nazwie tzw. „Lidzbark Warminski War Cemetery”. W 2014 roku wykonano stele z nazwiskami 39 jeńców pogrzebanych na terenie cmentarza, a dotychczas upamiętnionych w Malborku. Stele usytuowano na planie podkowy, w kolejności alfabetycznej, nadając upamiętnieniu charakter kwatery cmentarnej. Staraniem władz polskich został natomiast odrestaurowany Krzyż Ofiarności.

Grzegorz Adamczewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzgów: koniec utrudnień po wypadku na S8
Następny artykułPierwszy odcinek mojego podcastu Fash Talks