A A+ A++

Rozpisanie nowych wyborów było konieczne, bo Izba Gmin w dotychczasowym składzie nie była w stanie osiągnąć uzgodnić jakiegokolwiek rozwiązania w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, o czym Brytyjczycy zdecydowali w referendum z czerwca 2016 r. Najpierw posłowie trzykrotnie odrzucili porozumienie wynegocjowane przez poprzednią premier Theresę May, do skłoniło ją do rezygnacji, a choć w październiku tego roku wstępnie poparli nową wersję umowy uzgodnioną przez Johnsona, ale i tak zmusili premiera do wysłania wniosku o przesunięcie terminu brexitu – do 31 stycznia 2020 r.

Parlamentarny klincz w sprawie brexitu był główną przyczyną rozpisania wyborów, ale tak naprawdę stojący na czele rządu mniejszościowego Johnson nie miał szans na przeforsowanie żadnej ustawy i od czasu objęcia w lipcu urzędu przegrywał niemal wszystkie głosowania.

Konserwatyści kończyli kadencję mając w klubie 298 posłów, co oznacza, że do większości brakuje im ich 28. W praktyce bezwzględna większość wynosi mniej niż 326, bo trzeba odliczyć nieobejmującą mandatów północnoirlandzką Sinn Fein i niegłosującego spikera, ale tak czy inaczej sondaże wskazują, że jest to w ich zasięgu. Od czasu objęcia urzędu premiera przez Johnsona konserwatyści wygrywali wszystkie sondaże, utrzymując w ostatnich dniach przed wyborami poparcie na poziomie ok. 42-43 proc. i przewagę ok. 10 pkt proc. nad Partią Pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że Theresa May rozpisując w czerwcu 2017 r. przedterminowe wybory też miała dużą przewagę sondażową, a ostatecznie zamiast zwiększyć przewagę, którą miała w parlamencie straciła bezwzględną większość. Johnson zdecydowanie starał się uniknąć błędu popełnionego wówczas przez May, jakim było brak czytelnego przesłania. Tym razem było ono bardzo jasne – tylko konserwatyści gwarantują dokończenie brexitu, co pozwoli na uwolnienie potencjału gospodarczego kraju, inwestycje w służbę zdrowia czy infrastrukturę.

Johnson starał się też przyciągnąć wyborców z okręgów, które tradycyjnie były bastionami Partii Pracy, ale gdzie w referendum było duże poparcie dla wyj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSekret dokumentów ze starej butelki [W najnowszym TN]
Następny artykułBije tylko słaby. Mężczyźni o przemocy wobec kobiet