A A+ A++

Jesienią i zimą smakuje najlepiej, a po przymrozkach nabiera nawet jeszcze więcej walorów kulinarnych. Odpowiednio przyrządzona brukselka może być bazą pysznych potraw, w dodatku małe kapustki dostarczają potężnej dawki cennych dla zdrowia składników odżywczych, wykazujących m.in. działanie antynowotworowe.

d2lsg08

Grillowana brukselka

Sezon plenerowego grillowania dobiega końca, ale tę pyszną przekąskę możemy przygotować również w domu, korzystając z elektrycznego grilla lub po prostu piekarnika.

Zadanie jest bardzo proste. Brukselkę pozbawiamy zewnętrznych, zwiędłych listków, po czym gotujemy w lekko osolonym wrzątku, bez przykrycia, około 5-8 minut. Nie należy przetrzymywać jej w wodzie zbyt długo, ponieważ straci kolor, stanie się gąbczasta i gorzka. Po przestudzeniu każdą kapustkę obtaczamy w zalewie z oliwy, czosnku, sproszkowanego selera, soli i pieprzu, umieszczamy na ruszcie i rumienimy z każdej stront, przez 10-12 minut. Przed podaniem posypujemy tartym parmezanem.

d2lsg08

Brukselka z szynką parmeńską

Małe kapustki świetnie komponują się z rodzimym boczkiem, ale równie smacznym dodatkiem do brukselki jest szynka parmeńska. Jak przyrządzić prostą i smaczną przekąskę?

Właściwości zdrowotne brukselki

Szynkę rwiemy na mniejsze kawałki i podsmażamy na patelni, a następnie dodajemy brukselkę (każdą główkę należy przekroić na pół) i smażymy kolejne kilka minut, aż kapustki zbrązowieją. Dolewamy trochę bulionu warzywnego i dusimy 15-20 minut, aż do odparowania płynu. Podajemy na ciepło.

d2lsg08

Zupa z brukselki

Znakomity pomysł na jesienny obiad. Tym bardziej, że przygotowanie tej potrawy jest banalnie proste.

30-40 dag świeżej brukselki czyścimy, pozbawiamy zwiędłych liści i płuczemy. Włoszczyznę zalewamy 2-3 szklankami rosołu drobiowego i gotujemy na wolnym ogniu przez pół godziny, po kwadransie dodając brukselkę. Następnie kilka kapustek wyjmujemy, resztę miksujemy na dość gładką masę. Mieszamy mąkę (łyżka) z masłem (2 łyżki), rozprowadzamy ciepłą zupą, po czym dodajemy do garnka, zagotowujemy. Śmietanę (pół szklanki) mieszamy z żółtkiem, dolewamy trochę zupy, mieszamy i dodajemy do garnka, tym razem już nie gotując. Doprawiamy pieprzem i solą, serwujemy z groszkiem ptysiowym albo grzankami. Do każdego naczynia dorzucamy ugotowaną brukselkę.

Brukselka w cieście

Specjał, który świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i zimno. Można go podać na obiad, sprawdzi się również podczas domowego przyjęcia.

d2lsg08

Pół kilograma brukselki oczyszczamy, opłukujemy i na pół godziny zalewamy mlekiem, dzięki czemu pozbędziemy się nieprzyjemnego aromatu. Gotujemy w osolonym wrzątku przez ok. 10 minut, po czym studzimy. 15 dag mąki przesiewamy do naczynia, dodajemy trzy jajka, sól i szczyptę gałki muszkatołowej. Mieszamy trzepaczką powoli dolewając szklankę jasnego piwa. W tak przygotowanym cieście obtaczamy brukselkę i smażymy na silnie rozgrzanym tłuszczu.

123RF

(123RF)

Brukselka zapiekana pod beszamelem

Szukasz pomysłu na smaczny i pożywny posiłek, który świetnie sprawdzi się w jesienny dzień? Oto nasza brukselkowa propozycja…

d2lsg08

Świeżą brukselkę (40 dag) myjemy i gotujemy 8-10 minut w wodzie z dodatkiem soli i cukru. W tym czasie przygotowujemy sos beszamelowy. Masło (12 dag) rozpuszczamy w rondelku o grubym dnie, na małym ogniu, co pewien czas mieszając, by się nie przypaliło. Dosypujemy mąkę pszenną (10 dag) i prażymy, cały czas mieszając drewnianą łyżką. Po kilku minutach, gdy składniki dobrze się połączą i uzyskamy bladą zasmażkę, zdejmujemy z ognia i powoli dolewamy lekko podgrzane mleko (600 ml), cały czas ubijając sos trzepaczką. Masa musi być aksamitna, bez grudek. Na koniec doprawiamy ją solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Sos jeszcze chwilę gotujemy, nie doprowadzając do wrzenia.

Brukselkę odcedzamy, osączamy, układamy w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem i posypanym bułką tartą. Polewamy sosem beszamelowym, posypujemy startym serem żółtym i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika. Wyjmujemy, gdy wierzch się ładnie zarumieni.

Koktajl z brukselki

Brukselkę, podobnie jak inne odmiany kapusty, możemy z powodzeniem spożywać także na surowo. Choćby pod postacią pożywnego, energetycznego koktajlu.

d2lsg08

Przygotowanie pysznego napoju nie jest trudne. Po prostu wystarczy zmiksować kilka brukselek z obranymi i pozbawionymi gniazd nasiennych jabłkiem oraz gruszką, bananem i wodą mineralną (pół szklanki). Koktajl możemy doprawić szczyptą cynamonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBenedykciński: Przygotowania do budowy obwodnicy w toku
Następny artykułJak zatrudnić cudzoziemca krok po kroku? [PORADNIK]