A A+ A++

W minioną sobotę przy skrzyżowaniu ul. Fabrycznej i ul. Łęczyńskiej w Lublinie odsłonięto rzeźbę Bronx. Jej autorem jest Łukasz Trusewicz. Instalacja powstała po serii spotkań i rozmów z mieszkańcami lubelskich Starych Bronowic, a zwłaszcza z mieszkającą tutaj młodzieżą w ramach współpracy z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry.

– Bronowice – nazywane potocznie Bronxem nie tylko nazwą nawiązują do będącej kolebką hip-hop’u dzielnicy Nowego Jorku. Na lubelskim “Bronxie” mieszka młodzież, która poprzez zainteresowanie muzyką i tworzeniem własnych utworów kultywuje kulturę hip-hopu. Pozytywne wartości, które za tym idą to samorozwój, pozytywna rywalizacja, szacunek dla wiedzy oraz tolerancja dla różnorodności.

Hip-hopowe utwory podkreślają dumę z miejsca zamieszkania, która jest tak samo istotna bez względu na to, czy jest to Bronx czy Bronowice – tłumaczy etiologię powstania swojego dzieła Łukasz Trusewicz, znany nie tylko ze swoich prac artystycznych, ale również z realizacji rewitalizacyjnych projektów kulturalno-społecznych. – Jestem przekonany, że „Bronx” będzie oddziaływał na otoczenie, w którym się znajduje i prowokował odbiorców do dalszego, aktywnego współdziałania, a jednocześnie będzie nowym witaczem dzielnicy Bronowice,

Forma rzeźby nawiązuje do złotych nakładek, tak zwanych grilli na zęby, noszonych przez raperów. Obiekt wykonany jest z naturalnego materiału – drewna z „odzysku” wspartego na stalowej konstrukcji.

Odsłonięcie rzeźby było jednym z punktów programu elementów Festiwalu Wszystkich Mieszkańców zorganizowanego przez Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry, Pracownię Łazarską, Punkt Kultury i Fundację Otwartej Strefy Kultury kierowanej przez Ł. Trusewicza i Agnieszkę Szablikowską-Trusewicz. ZM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzekręt „na urzędnika”
Następny artykułUmorzenie zaskarżone, śmieci przed blokami, wiadukt do rozbiórki. Nowy Głos już do kupienia i czytania!