A A+ A++
Zawarta w grudniu umowa Komisji Europejskiej z Wielką Brytanią pozwoliła na uniknięcie ceł. Jednak nowy system naliczania VAT, a także sama konieczność kontroli celnych i tak spowodowały niemałe zamieszanie w handlu detalicznym między Zjednoczonym Królestwem a państwami członkowskimi UE.
Mimo że wszyscy przyznają, iż najbardziej obawiali się twardego brexitu, to i ten miękki sprawił wiele problemów. Jak donosi BBC, część sklepów na kontynencie całkowicie zrezygnowała z dostaw na Wyspy, gdyż biurokracja, a także konieczność rozliczania się przed brytyjskimi organami podatkowymi wymaga dostosowania systemów i generuje większe koszty. Jedne firmy ogłosiły, że to trwała decyzja – przykładowo, obecnie holenderska firma Dutch Bike Bits zapowiedziała, że wysyła swoje produkty na cały świat z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdyż jak stwierdzono w oświadczeniu, „zmusiła ją do tego polityka tego państwa”. Część firm z całej Europy daje sobie czas na dopasowanie się do nowych realiów.
Podobnie jest z polskim biznesem. – Ze względu na konieczność dostosowywania naszej działalności i warunków współpracy z kontrahentami do zupełnie nowych przepisów dostawy na rynek brytyjski zostały wstrzymane – przyznaje Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes firmy LPP. – W tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów z naszym brokerem – mówi Krzysztof Jerenkiewicz, właściciel BioSklepu oferującego wcześniej wysyłkę do Wielkiej Brytanii. Sklep komputerowy Morele.net poinformował, że od 1 stycznia przestał wysyłać produkty do Wielkiej Brytanii i koncentruje się jedynie na Unii Europejskiej.
Firmy najbardziej narzekają na obowiązek zarejestrowania się na Wyspach jako podatnik VAT i rozliczania się przed tamtejszą skarbówką z przesyłek nieprzekraczających wartości 135 funtów. To dla nich obciążenie, ale szansa biznesowa dla firm kurierskich, które okazują się jeszcze bardziej niezbędne przy ich obsłudze. Większość z nich właśnie wznawia swoje usługi na Wyspach po grudniowym zamieszaniu związanym z negocjacjami i nowym szczepem koronawirusa. – Od 4 stycznia oferujemy naszym klientom obsługę celną dla przesyłek do Wielkiej Brytanii. Klienci biznesowi mają do wyboru odprawę uproszc … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatarzyna Figura dorabia w czasie pandemii
Następny artykułDo 13 stycznia zakaz lądowania samolotów z Wielkiej Brytanii