A A+ A++

Dwie dawki eksperymentalnej szczepionki o nazwie CoronaVac okazały się bezpieczne dla 9 tys. osób, które wzięły dotychczas udział w badaniu – przekazał instytut z Sao Paulo, określany przez agencję Reutera jako jeden z wiodących ośrodków badań biotechnologicznych w Brazylii.

Dyrektor instytutu Dimas Covas zaznaczył jednak, że dane dotyczące skuteczności specyfiku nie zostaną ogłoszone przed zakończeniem badania, w którym ma wziąć udział łącznie 13 tys. ochotników.

Pierwsze wyniki tej próby klinicznej, prowadzonej w Brazylii, dowodzą, że pośród wszystkich szczepionek testowanych w tym kraju, CoronaVac jest najbezpieczniejsza i ma najlepsze, najbardziej obiecujące wskaźniki – powiedział gubernator stanu Sao Paulo, Joao Doria.

Ekspert: Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy zaszczepili 70 proc. populacji
Ekspert: Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy zaszczepili 70 proc. populacji

Zobacz również

Są to jedynie wstępne wyniki, a naukowcy będą w dalszym ciągu monitorować uczestników trwającego badania – podkreślił Covas. Potencjalna szczepionka Sinovac przechodzi również próby kliniczne trzeciej fazy w Turcji i Indonezji, ale wstępne wyniki z Brazylii są pierwszymi, jakie dotąd ogłoszono.

Według dyrektora Instytutu Butantan w dotychczasowym badaniu CoronaVac nie wywołał poważnych skutków ubocznych. 20 proc. ochotników zgłaszało lekki ból w miejscu zastrzyku, a 15 proc. skarżyło się na bóle głowy po przyjęciu pierwszej dawki, przy czym odsetek ten spadł do 10 proc. przy drugiej dawce. Mniej niż 5 proc. badanych zgłosiło nudności czy zmęczenie, a jeszcze mniej miało bóle mięśni – poinformował Covas.

Sekretarz ds. zdrowia stanu Sao Paulo Jean Gorinchteyn przekazał, że wydaje się, iż szczepionka wywołuje ochronne przeciwciała. Sao Paulo liczy na zatwierdzenie specyfiku do użycia przed końcem roku i rozpoczęcie szczepień na początku 2021 roku. Stan podpisał z Sinovac umowę na zakup 60 mln dawek do końca lutego.

USA: Szczepionka Pfizera na Covid-19 najwcześniej w trzecim tygodniu listopada
USA: Szczepionka Pfizera na Covid-19 najwcześniej w trzecim tygodniu listopada … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSą chętni na dokończenie budowy drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Naprawy
Następny artykułRynek walutowy. Złoty osłabiony przez jesienną falę pandemii