A A+ A++

Przybyli do Europy w poszukiwaniu lepszego życia. Początkowo szczęścia szukali w Hiszpanii, z której następnie trafili do Niemiec. Od kilku miesięcy sześciosobowa grupa Brazylijczyków i Paragwajczyków przebywa w Polsce, a dokładnie na terenie powiatu lubińskiego. Powrót do swoich ojczyzn uniemożliwia im trwająca pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia. Na szczęście południowoamerykańscy goście otrzymali pomocną dłoń od okolicznych mieszkańców.

Informacja o przybyszach z Ameryki Południowej pojawiła się kilka dni temu na facebookowym profilu Parafii św. Urszuli w Gwizdanowie. Okazuje się, że stacjonują tu już od maja.

Dach nad głową bezpłatnie zapewnili im mieszkańcy jednej z wsi w gminie Rudna, natomiast inni dobrzy ludzie zadbali o to, aby egzotyczni goście mieli, w co się ubrać i co włożyć do garnka. Teraz, dzięki pomocy Caritasu, są na najlepszej drodze, by zacząć pracę. Wszak to właśnie zatrudnienie było głównym motywem podróży Latynosów na Stary Kontynent.

– Ich historia jest trochę skomplikowana i raczej nie do opowiedzenia przez telefon. Osobiście się z nimi nie spotkałem, ale wiem, że życzliwi ludzie z naszej parafii im pomogli i dali dach nad głową. Są to mężczyźni w wieku mniej więcej od 30 do 50 lat. Wszyscy są wykształceni, mają tytuły inżynierów ds. metalurgii. Teraz najważniejsze jest, żeby znaleźli pracę, bo przez zamknięte granice do domu na razie wrócić nie mogą – mówi ksiądz Tomasz Hęś, proboszcz parafii św. Urszuli w Gwizdanowie.

Podobno barierę językową w kontaktach z tutejszymi mieszkańcami udało się przełamać przy pomocy internetowego translatora.

Od przedstawicieli Caritasu dowiedzieliśmy się, że goście otrzymali już dużą pomoc od ludzi. Wszystko wskazuje też na to, że wkrótce uda im się znaleźć pracę.

Wielkie dzięki tym, którzy już pomogli i tym, co zadeklarowali pomoc żywnościową i ubrania. Czekamy na dalsze zgłoszenia. Warto pomagać!

– czytamy na Facebooku parafii św. Urszuli w Gwizdanowie.

Każdy, kto zechciałby dorzucić swoją cegiełkę, może kontaktować się z parafią, dzwoniąc pod nr 606 393 975.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRemont drogi w Zakrzewie
Następny artykułHotele zdemolowane pandemią. “Najpierw ruszą wyjazdy wypoczynkowe”