A A+ A++

Grupa toruńskich seniorów odebrała bransoletki życia, czyli urządzenia wspierające osoby potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Urządzenia nazywane popularnie bransoletkami życia wręczane były toruńskim seniorom w dniu 8 listopada 2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim. To spotkanie stanowiło symboliczne zakończenie dystrybucji urządzeń, które odebrali przedstawiciele 18 gmin z całego regionu. Z racji obostrzeń w spotkaniu udział wzięła tylko niewielka grupa mieszkanek i mieszkańców Torunia. Gminę Miasta Toruń reprezentował zastępca prezydenta Paweł Gulewski oraz Rafał Walter, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu.

Łącznie programem teleopieki domowej przygotowanym przez marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) objętych zostało 3 tysiące niesamodzielnych osób starszych. – W systemie, którego sercem jest centrum operacyjne działające w kompleksie Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, mamy już 1,5 tysiąca osóbpoinformował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. – Zainteresowanie bransoletkami życia od początku było ogromne, dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację programu i taką jego rozbudowę, by docelowo objąć nim wszystkich potrzebujących – podkreślił marszałek.

Opiekuńczo-ratunkowy system teleopieki domowej, na który składają się monitorujące funkcje życiowe mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy („bransoletki życia”) oraz uruchomione na początku września 2021 r. centrum operacyjne, jest kontynuacją dobrze przyjętego pilotażu, z którego skorzystało 210 osób. Do partnerstwa zaproszone zostały wszystkie gminy regionu, ostatecznie zgłosiło się 78 (zaproszenie jest nadal otwarte). Siedemdziesiątym dziewiątym partnerem jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio, które wzięło na siebie organizację centrum teleopieki (Kujawsko-Pomorskie Telecentrum).

Adresatami tej zyskującej sobie coraz większą popularność formy wsparcia są osoby niesamodzielne, potrzebujące pomocy w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo mają osoby o niskich dochodach, doświadczające wykluczenia społecznego, niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, a także kombatanci i osoby represjonowane. Uczestnicy programu mają już za sobą testowe kontakty z telecentrum, w którym dyżurują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Uzupełnieniem oferty będą pomoc sąsiedzka i wolontariat opiekuńczy.

Projekt, z budżetem w wysokości 19 mln złotych, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020.
 
Fot. Adam Zakrzewski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJanusz Wojciechowski z pozytywnym testem na Covid-19
Następny artykułKuźnica. Migranci próbowali przedrzeć się przez granicę. “Rozbili obóz w rejonie Kuźnicy”