Skoro więc brakuje na rekompensaty za mrożenie cen ciepła, które były wypłacane z tej samej puli co rekompensaty za mrożenie cen prądu, to czy brakuje także na wypłaty rekompensat za mrożenie właśnie cen energii? Zarządca Rozliczeń nie udziela odpowiedzi na to pytanie, podobnie jak resort klimatu i środowiska. Ze spółek energetycznych słyszymy nieoficjalnie, że te rekompensaty także nie były wypłacane. Głos w sprawie zajęła Grupa Enea. – W zakresie wypłat rekompensat za energię zdarzają się sytuacje, kiedy występują opóźnienia w wypłacie rekompensat – przyznaje spółka. Enea w takiej sytuacji otrzymuje informację, że składane wnioski zostaną zrealizowane po otrzymaniu przez Zarządcę Rozliczeń środków na wypłatę. Czy nie grozi to utratą płynności spółki? Enea podkreśla, że rozważnie prowadzona polityka finansowa pozwala na utrzymanie płynności finansowej również w przypadku późniejszej wypłaty środków przez Zarządcę Rozliczeń. Odpowiedź może sugerować problem także z wypłatą rekompensat za mrożenie cen energii, co udało się potwierdzić w innych spółkach.
Czytaj więcej
Jak odmrożenie cen energii wpłynie na inflację? Są wyliczenia
Najbardziej uzasadniony wydaje się scenariusz uwolnienia opłat dystrybucyjnych i utrzymania zamrożonych cen energii elektrycznej po 30 czerwca – uważa Biuro Analiz Makroekonomicznych w ING Banku Śląskim. Pozwoliłoby to też uniknąć wzrostu inflacji w efekcie odmrożenia cen energii.
Pierwsze przelewy dla spółek ciepłowniczych i energetycznych zostały wykonane
Po południu 26 marca jednak udało się nam ustalić nieoficjalnie, że pierwsze przelewy dla spółek ciepłowniczych i energetycznych zostały wykonane. Nie udało się nam jednak tej informacji potwierdzić u Zarządcy Rozliczeń. Trudno określić, ile Zarządca Rozliczeń powinien przelać środków, bo to jest sprawa indywidulna każdego podmiotu. Można domniemywać jednak, że za dwa pierwsze miesiące mogło to być nawet kilka miliardów złotych. Tylko bowiem za pierwsze sześć miesięcy tego roku koszt mrożenia cen energii, ciepła i gazu miał wynieść ponad 15 mld zł. Od tego … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS