A A+ A++

Każdy kto nie kupił w „szalonej promocji” cukru z 1-groszową obniżką, może mieć do siebie pretensje. 13 czerwca informowaliśmy o masowym wykupywaniu cukru przez pszczelarzy. Wtedy wydawało się to irracjonalne z powodu raptem 1-groszowej promocji. Dziś cena w tym samym sklepie wynosi już 4.39 (było 3.21). Tak jak widać pozostała cena, bo po cukrze nie została nawet paleta.







Agrounia zrzeszająca rolników i wytykająca rządowi PiS popełniane błędy informuje, że przez wiele lat zmniejszano powierzchnię uprawy buraków na podstawie wdrażanych dyrektyw Unii Europejskiej. Wtedy był to dramat dla rolników, a teraz dla konsumentów. Sieci handlowe muszą kupować cukier nawet z tak odległych miejsc jak Nowa Zelandia (koło Australii).

Roman Kubiak, prezes jednej z cukrowni w rozmowie z money.pl zauważa, że na cenę cukru ma wpływ wiele czynników. Dużo do powiedzenia w tej kwestii ma wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję i Białoruś oraz rosnące ceny nawozów. Do tego dochodzą wyższe ceny paliw, które dodatkowo podnoszą koszty ponoszone przez rolników. Nie chodzi tylko o benzynę, ale też gaz, niezbędny do produkcji cukru z buraków. Sam koszt uprawy buraków cukrowych wzrośnie w tym roku o co najmniej 40 proc. Na cenę końcową cukru wpływają też koszty prądu, które do każdego kilograma doliczą cukrownie. Najwięcej jednak możemy zapłacić jesienią, kiedy do cukrowni trafią tegoroczne buraki cukrowe. Natomiast pod koniec roku cena cukru może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Ostatni raz cena cukru była tak wysoka w 2021 roku. Wtedy analitycy ogłaszali, że najgorsze dopiero przed nami. Nie mogli jednak przewidzieć, że Rosja napadnie na Ukrainę, co znacznie pogorszy sytuację. Wyższe ceny cukru przełożą się na ceny innych produktów, m.in. napojów czy słodyczy. Ich ceny mogą poszybować w górę nawet o 20-30 proc.

Dietetycy uważają, że Polacy za dużo spożywają cukru. Przysparza on wielu problemów zdrowotnych, zwłaszcza gdy nie jest spożywany w umiarkowanych ilościach. Może warto z niego zrezygnować lub znacząco ograniczyć spożycie?

POLECANE NEWSY
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatna kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym
Następny artykułBiuro Kontroli – nowa komórka organizacyjna w GIF