Podczas ostatniej sesji radni nie uchwalili zmian w budżecie, które zaproponował burmistrz Polkowic, a przedstawiła skarbnik gminy. Oznacza to wstrzymanie niektórych inwestycji, np. modernizacji Aquaparku oraz opóźnienia w realizacji ważnych projektów społecznych. Uchwalenie zmian uniemożliwił wadliwy wniosek radnego Pawła Kowalskiego.
Niepodjęcie uchwały zmieniającej budżet na rok 2022 powoduje także znaczne opóźnienia w rozpoczęciu realizacji programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. Brak planu finansowego uniemożliwia bowiem podpisanie umowy z wykonawcą. Po sesji niezwłocznie miał zostać rozstrzygnięty konkurs ofert, co pozwoliłoby na podpisanie umowy najpóźniej do 7 marca, a tym samym rozpoczęcie realizacji tak wyczekiwanego społecznie programu.
Brak uchwały wstrzymuje realizację wielu inwestycji, w tym modernizację polkowickiego Aquaparku, prace w pałacu w Suchej Górnej, budowę szaty roślinnej przy ul. Głogowskiej, przetarg na wymianę podłogi w obiektach sportowych przy SP 2, przekazanie dotacji dla powiatu polkowickiego, czy też zadań realizowanych w ramach projektu „Zielono-niebieska infrastruktura w Polkowicach”, finansowanego w 85 proc. z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Powoduje także zagrożenie płynności działania Polkowickiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.
Odrzucenie projektu uchwały było konsekwencją wniosku radnego Pawła Kowalskiego. Radny zawnioskował o usunięcie z załącznika dotyczącego wydatków inwestycyjnych pozycji mówiącej o podniesieniu kapitału dla polkowickiego Aquaparku. Środki z podwyższonego kapitału spółki miały być przeznaczonego na rozpoczęcie modernizacji obiektu i jego bieżące funkcjonowanie.
Za usunięciem załącznika o środkach dla Aquaparku głosowali wszyscy radni opozycyjni oraz większość radnych koalicyjnego Klubu PiS.
Radny Emilian Stańczyszyn, powołując się na swoje doświadczenie samorządowe, zaproponował przegłosowanie uchwały „in blanco”, to znaczy z domyślnym usunięciem tej pozycji, jakby jej treść uwzględniała tę zmianę.
Skarbnik Gminy Polkowice wyjaśniła, że zmiana zawnioskowana przez radnego Pawła Kowalskiego i przegłosowana przez radę nie obejmuje tylko usunięcia tej pozycji ze wskazanego załącznika, ale wymaga zmian większości parametrów uchwały i części załączników.
– Zmiany budżetu przygotowuje się kompleksowo do wszystkich zadań, które takiej zmiany wymagają, co oznacza, że korekta choćby jednej pozycji wymaga skorygowania uchwały i odpowiednich załączników – przypomina skarbnik Gminy Polkowice.
Radni, a zwłaszcza ci z dużym doświadczeniem samorządowym wiedzą, że, uchwalenie budżetu nigdy nie jest równoznaczne z realizacją zapisanych w nim wydatków. W budżecie każdego samorządu, także naszego, zawsze znajdowały się zadania, które z wielu powodów nie były realizowane.
Ustalenie planu wydatków otwiera możliwość rozpoczęcia procedury, w której realizacja zadania i poniesienie wydatku jest etapem końcowym.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS