A A+ A++

“Wydaje się”, iż RPP wciąż czeka z decyzją o zmianie stóp na punkt “przegięcia aktywności gospodarczej”, czyli jej trwałego spadku – ocenia ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

“Sygnały w kontekście stóp są pozytywne, maleje produkcja, sprzedaż detaliczna i w końcu zmniejsza się dynamika inflacji. Czy to wystarczy Radzie, żeby za jakiś czas obniżyć stopy procentowe? Zdecydowanie tak, szczególnie, że mamy rok wyborczy. Czy będzie to ruch słuszny? Raczej nie. Patrząc na to co prawdopodobnie widzi również Rada, dynamika inflacji bazowej pokazuje jednoznacznie, że inflacja zadomowiła się w Polsce na dłużej i walka z nią nie powinna być przerywana na tym etapie” – dodaje Zielonka.

Reklama

PIE: brak przestrzeni do obniżek stóp w tym roku

Utrzymująca się wysoka inflacja bazowa oznacza brak przestrzeni do obniżek stóp w tym roku. Podobny poziom stóp utrzymuje się w większości krajów naszego regionu. “Banki centralne w Europie Środkowej raczej unikają obniżek stóp procentowych. Bank centralny Czech na ostatnim posiedzeniu rozważał przeciwny ruch – wniosek o kolejną podwyżkę stóp z 7,0 do 7,25 proc. przepadł zaledwie jednym głosem” – uważa z kolei ekonomista PIE Marcin Klucznik.

Wskazał, że dyskusja o obniżkach stóp pojawia się na Węgrzech, gdzie stopa procentowa wynosi obecnie 13,0 proc., jednak – jak zaznaczył – kraj ten walczy z inflacją wynoszącą 24,0 proc. i “jest słabym punktem odniesienia dla Polski” – dodał.

Klucznik ocenił, że inflacja spadnie pod koniec roku poniżej 10 proc., co w dużej mierze będzie efektem wolniejszego wzrostu cen żywności oraz energii. Dodał, że spowolnienie gospodarcze w Polsce i strefie euro obniży również inflację bazowej jednak skala hamowania będzie niewielka.

PKO BP: kolejne decyzje RPP zależne od danych

Rada pozostaje w trybie „data-driven” – kolejne decyzje mają zależeć od napływających danych. Te, które napłynęły od czasu posiedzenia w kwietniu, najpewniej wzmocniły przekonanie w RPP co do zasadności zawieszenia cyklu podwyżek – oceniają analitycy PKO BP. Jak wskazali, aktywność w gospodarce, w tym głównie po stronie popytu konsumpcyjnego, cały czas się obniża, na rynku pracy pojawiły się pierwsze symptomy pogorszenia sytuacji, inflacja weszła w trend spadkowy.

Wskazali też, że w ostatnich tygodniach perspektywy inflacyjne poprawia także otoczenie rynkowe, w tym istotne umocnienie złotego, zwłaszcza wobec dolara. Trwałe umocnienie złotego przesuwałoby ścieżkę inflacji w dół wobec ostatniej projekcji NBP, dopisując się do listy argumentów, że nadal niedomknięty oficjalnie cykl podwyżek został już zakończony – wskazuje PKO BP. Zakładamy, że m.in. w celu podtrzymania siły złotego, ewentualne rozważania dotyczące możliwości obniżek stóp procentowych będą mocno warunkowe, a cykl podwyżek formalnie nadal nie zostanie zamknięty – ocenia bank.

Benecki: Trudno mówić o obniżkach

“Punktem uwagi jest jutrzejsza konferencja prezesa NBP. W kwietniu brzmiał neutralnie, jutro może wspomnieć o cięciach, ale ostrożnie. Projekcja pokazuje powrót CPI do przedziału wokół celu dopiero w II poł. 2025 r., przy stabilnych stopach, więc naszym zdaniem, trudno mówić o obniżkach – uważa Rafał Benecki z ING.

W Polsce inflacja bazowa jest bardzo uciążliwa, powrót CPI do przedziału celu jest najpóźniejszy w regionie, ale bilans ryzyk zmienia się w kierunku wcześniejszego cięcia stóp niż w zakładanej przez nas II poł. 2024 r. (ze względu na mocnego złotego, ryzyko recesji w USA, słabą koniunkturę w Eurolandzie, co rodzi ryzyko dla odbicia PKB w Polsce).

Dodatkowo NBP może wykorzystać sytuację, że zbliżają się obniżki stóp w regionie:

  1. Węgry zaczęły luzowanie, przez obniżkę górnego ograniczenia dla stóp rynkowych już w kwietniu, po dzisiejszej inflacji rosną szanse na cięcie stopy podstawowej w maju. Węgierska projekcja pokazuje powrót CPI do przedziału wokół celu w IV kw. 2024 r. – rok wcześniej niż projekcja NBP;
  2. Rumunia nie zmienia stóp, ale efektywnie zaczęła luzowanie, bo nie “zbiera” z rynku nadpłynności, stopy międzybankowe są już poniżej stopy referencyjnej, projekcja z lutego nie pokazywała powrotu CPI do przedziału wokół celu, ale nowa (w nast. tygodniu) może to pokazać w 2024;
  3. Czeski bank centralny w kwietniu wrócił do zapowiedzi podwyżek, ale “pivot” i przejście do cięć może przyjść po wakacjach. CNB czeka na spowolnienie płac. Pomaga umocnienie korony, bazowa najbardziej zdecydowanie spada”.

Borowski: w czerwcu RPP może zasygnalizować koniec cyklu

Treśc komunikatu wskazuje, iż wysoka inflacja ma dla RPP nadal znaczenie drugorzędne i głównym celem polityki pieniężnej jest niedopuszczenie do nadmiernego spowolnienia wzrostu gospodarczego w najbliższych kwartałach – wskazał główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski.

“Uważamy, że wraz z postępującym spadkiem inflacji rośnie prawdopodobieństwo zasygnalizowania przez Radę końca cyklu podwyżek. Taka zmiana, znajdująca odzwierciedlenie w wyraźnej zmianie tonacji komunikatu po posiedzeniu i wypowiedziach prezesa NBP, może nastąpić w czerwcu br. i będzie zdeterminowana przez tempo spadku inflacji w okresie kwiecień-maj” – ocenił przedstawiciel banku.

Borowski dodał, że bank podtrzymuje prognozę, zgodnie z którą do końca 2023 r. stopy procentowe NBP nie ulegną zmianie.

Borowski zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach miały miejsce wypowiedzi członków RPP (Dąbrowskiego, Masłowskiej i Wnorowskiego) dopuszczające możliwość obniżki stóp procentowych w drugiej połowie br. “W tym kontekście istotne będzie, czy i jak do tych wypowiedzi odniesie się prezes NBP na zaplanowanej na jutro konferencji po posiedzeniu RPP. Ewentualne sugestie A. Glapińskiego wskazujące, że RPP może rozpocząć cykl obniżek już w IV kw. br., będą w naszej ocenie oddziaływać w kierunku osłabienia złotego i spadku rentowności polskich obligacji” – dodał.

Większość członków Rady opowiada się przeciwko dalszemu zacieśnieniu polityki pieniężnej pomimo bardzo wysokiej, uporczywej i “lepkiej” inflacji, odkotwiczonych oczekiwań inflacyjnych Polaków oraz prognoz wskazujących, że wskaźnik CPI nie powróci do pożądanego poziomu do końca 2025 r.

JM/PAP

Źródło:Bankier24
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXboksy ulepszone za sprawą majowej aktualizacji firmware. Microsoft dba o nowe funkcje i usprawnienia
Następny artykułMeghan i Harry podjęli trudną decyzję. W tle poważne problemy z prawem