A A+ A++

W najbliższy weekend (12 i 13 lutego) Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zaprasza na projekcję dokumentalnego filmu „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”. Wstęp bezpłatny.

Projekcje filmu, który trwa 35 minut, organizowane są z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Dokument autorstwa Piotra Koryckiego i Marii Jolanty Król opowiada niezwykłą historię obrazu oraz ludzi z nim związanych. Autor udostępnił film bezinteresownie.

– Dla mnie, jako reżysera i producenta, najważniejsze jest, by jak najwięcej osób mogło poznać tę piękną historię – wyjaśnia Korycki.

„Matka Boska Armii Krajowej” to obraz namalowany w Warszawie w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką. Obecnie jest depozytem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do namalowania obrazu autorkę zainspirowało kazanie ks. Apolinarego Leśniewskiego wygłoszone 15 sierpnia 1944 r. podczas mszy świętej odprawianej w podwórku przy ulicy Wilczej. Kapłan zwrócił wtedy uwagę na brak w wystroju ołtarza elementu symbolizującego AK. Pokrzywnicka zabrała się więc do tworzenia odpowiedniego obrazu w swojej pracowni. Prace przerwało niemieckie bombardowanie, podczas którego zawalił się strop, a malarka została ranna.

Niedokończony obraz został uroczyście przekazany komendzie okręgu AK Warszawa-Śródmieście i aż do końca walk towarzyszył powstańcom i mieszkańcom stolicy, również w formie odbitek fotograficznych.

Potem ks. Leśniewski schował go w piwnicy kamienicy przy ulicy Jaworzyńskiej. Kapłan wyszedł po kapitulacji powstania z ludnością cywilną, ukrył się przed Niemcami, a po czterech miesiącach wrócił do zrujnowanej Warszawy. Ze schowanych w podziemiach jego domu rzeczy ocalał tylko obraz. Zabrał go do Sieradza, gdzie został proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych.

Obraz przez lata leżał bezpiecznie w ukryciu. W 1962 roku ks. Leśniewski zdecydował się dalej nie narażać cennej relikwii i przekazał ją swojemu uczniowi – często odwiedzającemu Sieradz prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Ten schował obraz w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz oddał go do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu specjaliści przeprowadzili jego gruntowną konserwację, przywracając mu pełny blask.

Seanse, zarówno w sobotę, jak i w poniedziałek, rozpoczną się o godz. 15:00. Osoby zainteresowane projekcją filmu w innym terminie mogą to uzgodnić z PCEK w Ropczycach pod nr tel.: 17 722 23 45 lub 887 788 412.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTL: Opolanki bez szans w starciu z Developresem
Następny artykułTenis. Piotr Sierzputowski będzie prowadził Shelby Rogers