A A+ A++

Spędzanie urlopu za granica stało się dużo popularniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Przyczyniły się do tego atrakcyjne ceny wycieczek oraz bogata oferta biur podróży. Wykupienie wakacji jest wygodnym rozwiązaniem, gdyż nie musisz się martwić o kwestie organizacyjne. Do Ciebie należy jednak obowiązek skompletowania stosownych dokumentów upoważniających do podróży. Co zrobić w przypadku ich braku? Podpowiadamy!

Wyjazd bez paszportu lub dowodu osobistego – czy to możliwe?

Wycieczki oferowane przez biura podróży są zazwyczaj organizowane w formie wyjazdów all inclusive. Oznacza to, że w cenie wakacji masz zapewniony nocleg, wyżywienie, transport oraz bezpłatny dostęp do atrakcji na terenie hotelu. Nie musisz się więc martwić o kwestie logistyczne, gdyż stoją one po stronie organizatora. Twoim obowiązkiem jest natomiast opłacenie podróży oraz skompletowanie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy i przekroczenia granicy. Dlaczego to takie ważne, dowiesz się z artykułu na stronie https://rankomat.pl/turystyka/brak-paszportu-oraz-niewazny-dowod-osobisty-co-z-wakacjami. Biura podróży mogą wymagać od klientów dostarczenia formularzy oraz stosownych zaświadczeń, w zależności od wewnętrznych procedur. Najważniejsze jest jednak posiadanie ważnego paszportu i dowodu osobistego, gdyż bez tych dokumentów nie będziesz mógł wyjechać poza granice Polski.

Co zrobić w przypadku braku paszportu lub dowodu?

Każde linie lotnicze wymagają od podróżnych wylegitymowania dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo. Bez przejścia tej procedury nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu, co jest jednoznaczne z brakiem możliwości uczestniczenia w wycieczce. Ważne jest więc, abyś jeszcze przed planowanym wykupieniem wakacji sprawdził ważność dowodu i paszportu. Termin musi obejmować także datę powrotu do kraju, gdyż w tym przypadku obowiązuje taka sama procedura na lotnisku. Dokumenty te możesz wyrobić we właściwym do tego celu urzędzie, dostarczając wypełniony formularz, zdjęcia oraz potwierdzenie opłaty, jeżeli sprawa dotyczy paszportu. Czas oczekiwania na dokumenty wynosi zazwyczaj ok. 30 dni, ale w okresie wakacyjnym może się znacznie wydłużyć.

Brak dokumentów – co z wycieczką?

Niedopełnienie formalności i brak dokumentów potrzebnych do wyjazdu, nie jest podstawą do zwrócenia kosztów wycieczki. Jeżeli więc z powodu nieważnego paszportu nie wyjedziesz na wakacje wszystkie wpłacone pieniądze przepadną. Ponadto za rezygnację lub przerwanie wyjazdu, zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami. Aby tego uniknąć warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje pokrycie wydatków związanych z przerwaniem podróży. Polisa powinna zawierać również:

  • OC w życiu prywatnym,
  • NNW,
  • assistance,
  • organizację transportu powrotnego,
  • pokrycie kosztów rezygnacji z wycieczki,
  • leczenie i dostęp do usług medycznych,
  • pomoc prawną i wsparcie tłumacza.

Podstawowy wariant polisy możesz rozszerzyć o dodatkowe elementy, które Twoim zdaniem przydadzą Ci się w podróży. Koszt ubezpieczenia jest stosunkowo niewielki, a zapewnia ochronę finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUst. o minimalnych wynagrodzeniach: senacka komisja za poprawkami
Następny artykułByły siatkarz Resovii podpisał kontrakt z Milano