We wtorek odbyła się licytacja 418 respiratorów zajętych w lutym br. na rzecz roszczeń Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii urządzenia. Ja relacjonuje poseł Michał Szczerba, nikt nie był zainteresowany zakupem aparatury medycznej bez gwarancji i możliwości użycia na terenie Unii.
Przypomnijmy, że firma E&K w 2020 r. podpisała z MZ umowę na dostawę respiratorów, jednak nie wywiązała się w całości kontraktu – z deklarowanych 1200 urządzeń, dostarczyła 200 respiratorów. W związku z niedotrzymaniem terminu dostaw sprzętu, który miał trafić do MZ w kwietniu i w maju, resort odstąpił od umowy.
Na firmę nałożono kary umowne w wysokości 10 proc. wartości niezrealizowanego zamówienia, a za opóźnienie w dostawie w wysokości 0,2 proc. wartości dostawy za każdy dzień zwłoki. Na początku lutego sąd zabezpieczył roszczenia Ministerstwa Zdrowia za niedostarczone przez spółkę E&K na początku pandemii respiratory, a potem również o zajęciu przez komornika 418 urządzeń na lotnisku Chopina.
- Jest decyzja sądu ws. zwrotu pieniędzy za niedostarczone respiratory
Respiratory po okazyjnej cenie, ale chętnych brak
Respiratory trafiły na aukcję komorniczą a pieniądze ze sprzedaży sprzętu mają pokryć pozostałość z długu spółki E&K. Licytacja 418 respiratorów odbyła się 21 września. Cena wywoławcza za sztukę (respirator i akcesoria) wynosiła 30 tys. złotych.
Komornik podał w obwieszczeniu, że ruchomości zostały wyprodukowane do użytku poza obszarem Unii Europejskiej i nie mają gwarancji producenta. W informacji licytacyjnej podano, że zgodnie z opinią biegłego ruchomości mogłyby być uznane za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, gdyż urządzenia te nie różnią się od wersji pracujących w Polsce, poza wprowadzonymi do licytowanego modelu ulepszeniami i zmianami.
Pomimo okazyjnej ceny, chętnych na respiratory zabrakło. “Skończyła się licytacja komornicza 418 respiratorów. Nikt nie chciał tego szmelcu! Kolejna licytacja po 20 tys. za szt. Szumowski kupił je po 120 tys. Urządzenia nia mają gwarancji. Nie mogą być używane w UE. Przeznaczone do „wentylacji domowej”, a nie w szpitalu!” – napisał na Twitterze Michał Szczerba.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS