A A+ A++

Federalne władze Stanów Zjednoczonych oskarżyły dwóch braci o przeprowadzanie cyberataków na niektóre z największych firm technologicznych na świecie, w tym serwisy streamingowe i platformy społecznościowe. Oskarżenia obejmują również ataki na agencje rządowe, takie jak FBI, Departament Sprawiedliwości (DOJ) oraz Pentagon.

Oskarżenia wobec braci z Sudanu

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych twierdzi, że dwóch braci z Sudanu stoi za grupą hakerów Anonymous Sudan, która przeprowadziła tysiące ataków typu DDoS na największe firmy technologiczne na świecie. Oskarżeni to Ahmed Salah Yousif Omer, 22 lata, oraz Alaa Salah Yusuuf Omer, 27 lat. Ataki te były wymierzone m.in. w takie firmy jak Microsoft, OpenAI, Riot Games, PayPal, Steam, Hulu, Netflix, Reddit, GitHub oraz Cloudflare.

Grupa Anonymous Sudan atakowała również amerykańskie agencje rządowe, takie jak FBI i Pentagon. Bracia zostali oskarżeni o spiskowanie w celu uszkodzenia chronionych komputerów, a Ahmed Salah dodatkowo został oskarżony o trzy oddzielne zarzuty związane z niszczeniem chronionych systemów komputerowych oraz próbę „świadomego i lekkomyślnego spowodowania śmierci” poprzez atakowanie szpitali, co miało być aktem odwetu za bombardowanie szpitali w Gazie. Jeśli Ahmed Salah zostanie uznany za winnego wszystkich zarzutów, grozi mu dożywotnie więzienie federalne.

„Microsoft, los waszych usług jest w naszych rękach”

Grupa Anonymous Sudan, korzystając z kanału na Telegramie, wielokrotnie chwaliła się swoimi cyberatakami, w tym groźbami wobec Microsoftu. Jeden z wpisów głosił: „Microsoft, los waszych usług jest w naszych rękach, decydujemy, kiedy je wyłączyć, a kiedy zostawić otwarte”.

Oprócz osobistych ataków na Stany Zjednoczone i inne kraje, bracia oferowali swoje usługi na wynajem. Grupa Anonymous Sudan udostępniała na Telegramie botnet zdolny do przeprowadzania ponad 35 tysięcy ataków. Grupa działała aktywnie od stycznia 2023 roku do marca 2024 roku.

Usługa botnetu była dostępna w formie subskrypcji, kosztując 100 dolarów za jeden dzień, 600 dolarów za siedem dni i 1700 dolarów za miesiąc. W jednej z ofert botnetu, reklamowano moc sięgającą 2 TB danych przy cenie 300 dolarów za dzień.

Destrukcyjne ataki na instytucje rządowe i biznesy

Amerykański prokurator Martin Estrada skomentował sprawę, mówiąc: „Anonymous Sudan dążył do maksymalnego spowodowania chaosu i zniszczeń wobec rządów i przedsiębiorstw na całym świecie poprzez przeprowadzenie dziesiątek tysięcy cyberataków”. Dodał również, że ataki grupy były „bezduszne i zuchwałe” i nawet szpitale świadczące opiekę w sytuacjach awaryjnych stały się ich celem.

Prokuratorzy nie podali, gdzie przebywają obaj oskarżeni.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObchody 40. rocznicy śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w I Liceum Ogólnokształcącym
Następny artykułPijany rowerzysta przewrócił się na rowerze. 62-latek trafił do szpitala