A A+ A++

Mszą św. odprawioną przez honorowego kustosza sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp. Jana Zająca rozpoczęły się w krakowskich Łagiewnikach obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia. W tym roku przebiegają one pod hasłem „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”.

W homilii bp Zając podkreślał, że zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara. – Jezusowe „Pokój wam” przyjęte z wiarą jest pierwszym darem i pierwszym wyzwoleniem z lęku, w miejsce którego pojawia się radość. Znika lęk przed przyszłością, przed niepewnością i ciemnością. Umysł ogarnia światło – opisywał.

Jak podkreślał emerytowany biskup, prawdziwym wyzwoleniem człowieka jest przebaczenie grzechów, grzech bowiem jest niewolą. – Miłosierdzie objawione w sakramencie pokuty przynosi wolność człowiekowi i obdarza go pokojem, ale konieczne jest osobiste spotkanie ze zmartwychwstałym Panem – dodał.

Przywołując postać św. Tomasza, zauważył, że „niewiara, niedowierzanie ograniczają człowieka w dojściu do prawdy, są pewnym zniewoleniem ludzkiego umysłu”. – Jezus otwiera oczy na prawdę o swoim zmartwychwstaniu. Głoszenie tej prawdy jest jednym z czynów miłosierdzia. Tomasz poznał ją nie przez jakiś teoretyczny wykład, ale przez osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym i dotknięcie Jego ran – podkreślał bp Zając.

Jego zdaniem w Polsce „doświadczamy prawdy, że Chrystus przychodzi nieustannie do swojego Kościoła i przekazuje dary odkupienia”. – To one dają najwięcej siły ludziom i wspólnotom, aby przetrwać trudne czasy, znieść upokorzenia i nie pozwolić na zniewolenie – dodał.

– Hojne dary Zmartwychwstałego są przekazywane naszej ojczyźnie z obfitością. Boży pokój usuwa lęk, daje siłę, aby z radością i wiernie służyć Bogu i bliźnim, bo „miłosierni miłosierdzia dostąpią” – nauczał honorowy kustosz łagiewnickiego sanktuarium. Przypomniał słowa Jezusa skierowane do św. Faustyny: „Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”.

W tym roku święto obchodzone będzie pod hasłem „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”. Jan Paweł II wypowiedział te słowa 17 sierpnia 2002 roku, kiedy w łagiewnickim sanktuarium zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu i konsekrował nową świątynię.

Święto Miłosierdzia Bożego dla archidiecezji krakowskiej wpisał do kalendarza liturgicznego w 1985 roku kard. Franciszek Macharski. Na prośbę Konferencji Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce, a od kanonizacji św. Faustyny 30 kwietnia 2000 r. obowiązuje ono w całym Kościele.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec marzeń HydroTrucku Radom? Piłkarki przegrały w Krakowie 4:0
Następny artykułAbp Galbas na Kongresie Misyjnym: Kościół nie może nie być misyjny