Potrzebujemy takich miejsc jak świątynia, żebyśmy w nim rozpoznawali Jezusa – powiedział bp Szymon Stułkowski w parafii św. Floriana w Poniatowie (diecezja płocka). Poświęcił tam poddane konserwacji i restauracji zabytkowe wnętrze kościoła, który leży na Szlaku Turystycznym Obiektów Sakralnych na Mazowszu.
Bp Szymon Stułkowski powiedział, że odrestaurowanie świątyni parafialnej, to wyraz miłości do Pana Boga, bowiem świątynia miejscem spotkania z Bogiem. Podziękował proboszczowi parafii i parafianom za podjęcie i wykonanie tego dzieła.
Przywołał obraz w Ewangelii według św. Jana (J 1,29-34), gdzie Jan Chrzciciel rozpoznaje w Jezusie – Syna Bożego i wskazuje uczniom, że jest to „Baranek Boży, który gładzi grzechy świata”. – Potrzebujemy takich miejsc jak świątynia, żebyśmy w nim rozpoznawali Jezusa, podejmowali decyzję, że chcemy Go naśladować, pokazywali innym, kim jest Jezus – głosił biskup płocki.
W czasie Mszy św. miał też zostać udzielony sakrament chrztu świętego czteromiesięcznej Michalinie. Bp Stułkowski podkreślił, że sakrament chrztu pokazuje istotę świątyni parafialnej: świątynia jest po to, aby ludzie poznając w niej Boga, dawali innym doświadczenie spotkania z Nim. Stwierdził, że rodzice dziewczynki wskazują jej teraz na Baranka Bożego – Syna Bożego; chcą, by ich córka Go poznała, żyła z Nim w przyjaźni, pokochała Go.
Nie stanie się to jednak na rozkaz – musi zostać przekazane, dlatego potrzebne jest świadectwo rodziców, ich wysiłek, aby ich córka w przyszłości miała i niosła dalej światło wiary; nie wstydziła się tego, że jest chrześcijanką, katoliczką. Aby tak się stało, potrzebne jest świadectwo rodziców, ale też rodziców chrzestnych, dziadków, wspólnoty parafialnej.
– Dziękujemy za to, że spotkaliśmy w życiu takich ludzi jak Jan Chrzciciel, że pokazali nam Jezusa, dali nam doświadczenie spotkania z Bogiem przez Jego słowo, modlitwę, sakramenty. My też powinniśmy pełnić w życiu rolę Jana Chrzciciela. Spotkanie z Jezusem powinno nas skłonić do aktywnego pójścia za Nim – zaakcentował kaznodzieja.
Kościół św. Wawrzyńca w Poniatowie, to trzeci kościół w parafii św. Floriana. Wizytacja przeprowadzona 5 lipca 1817 roku, potwierdza rozpoczęcie budowy tego kościoła w 1804 r. Stało się to dzięki staraniom ks. Antoniego Fiedorowicza i fundacji Adama Zalewskiego, dziedzica dóbr w Bieżuniu. Inne publikacje podają, że Adam Zalewski był właścicielem majątku Poniatowo. W 1805 r. budowa została zakończona. Pewne jest, że kościół poniatowski był afiliowany do pobliskiego Chamska, ale nie wiadomo czy był on wtedy kościołem parafialnym.
Kościół w Poniatowie został konsekrowany przez ks. Antoniego Luboradzkiego, sufragana i oficjała płockiego, 12 maja 1807 r. Stanowi przykład drewnianej architektury zabytkowej na Mazowszu. Leży na Szlaku Turystycznym Obiektów Sakralnych na Mazowszu – Mazowieckim Szlaku Tradycji. W ciągu ostatnich kilku lat został wewnątrz poddany konserwacji i restauracji, z udziałem środków zewnętrznych oraz własnych, z inicjatywy proboszcza parafii ks. prof. UKSW dr. hab. Krzysztofa Stępniaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS