Parafia św. Jakuba w Skaryszewie przeżywała swój doroczny odpust. Jest ona jedną z 48 wspólnot w Polsce, w której można uzyskać odpust zupełny z racji trwającego Roku Jakubowego. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska.
Mszy świętej w skaryszewskim kościele przewodniczył biskup Marek Solarczyk. – W tym roku Jakubowym, gdy w Santiago dopełniają się uroczystości kościele, dla nas tutaj w Skaryszewie stajemy z tą wielką nadzieją i ufnością w moc Bożej łaski i Bożego błogosławieństwa, jaka jest nam ofiarowana przez wstawiennictwo św. Jakuba Apostoła, naszego patrona. Zawierzamy mu wszystkie nasze intencje i prosimy, aby ubogacał Bożymi łaskami modlących się tutaj i tu mieszkających. Aby był orędownikiem całej naszej diecezji radomskiej, tak jak jest orędownikiem całego Kościoła – powiedział na rozpoczęcie Mszy św. bp Solarczyk.
Bpa Marka Solarczyka powitał Dariusz Piątek, burmistrz miasta, który podkreślał znaczenie Skaryszewa w formowaniu religijnej i duchowej formacji mieszkańców oraz wagi, jaką w tej społeczności ma kultywowanie wiekowych tradycji. Burmistrz podkreślał, że Skaryszew stara się o to, by tutaj powstała lokalna konfraternia strzegąca szlaku wiodącego do grobu św. Jakuba.
Kościół św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie jest jedynym w diecezji radomskiej, gdzie można uzyskać odpust zupełny z racji Roku Jakubowego. Warto wspomnieć, że Polska jest jedynym krajem, który uzyskał ten przywilej. Rok Święty Jakubowy, rok jubileuszowy obchodzony jest wówczas, kiedy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę. Możliwość taka zdarza się co 5, 6 i 11 lat. W Roku Jakubowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny nie tylko za nawiedzenie grobu św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela, ale także innego wyznaczonego kościoła, spełniając pozostałe warunki. Pierwszy rok święty przypadł w 1126 roku, a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II. Rok Jakubowy w Polsce potrwa do 31 grudnia 2021 r.
W Polsce mamy ponad 7 tys. km dróg, przy których znajduje się ponad 80 kościołów parafialnych św. Jakuba, ale tylko połowa z nich jest zaangażowana w duszpasterstwo pielgrzymów na Camino, stąd nie wszystkie znalazły się na liście kościołów stacyjnych.
Inicjatorem odtworzenia szlaku na Mazowszu, przebiegającego przez teren parafii św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie, jest ks. Dariusz Skrok, proboszcz parafii, który od 2014 roku czynił starania, aby kościół w Skaryszewie stał się stanicą dla pielgrzymujących do Santiago de Compostela.
We współpracy z Konfraternią św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie została opracowana i oznakowana trasa św. Jakuba, która połączyła dwa sanktuaria obdarzone relikwiami Krzyża Świętego: w Warszawie w kościele św. Krzyża oraz w klasztorze na Świętym Krzyżu. Droga, której historia sięga XI wieku, przebiega przez Czersk, Warkę, Skaryszew, Mirzec, Bodzentyn, Wąchock. Przechodzi nad brzegiem Wisły, Warty, Pilicy, przez liczne rezerwaty w Parku Krajobrazowym Kozienickim i Sieradowickim oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Po drodze, oprócz zabytkowego kościoła św. Jakuba w Skaryszewie, spotykamy kościoły św. Jakuba w Świerżach Górnych i w Kustoszowie, skąd dalej przechodzi do drogi Via Regia przez Kraków do Zgorzelca, by następnie skierować pielgrzyma przez Niemcy lub Czechy do Santiago de Compostela.
Parafia pw. św. Jakuba w podradomskim Skaryszewie początkami sięga XII w. Wtedy to Skaryszew został nadany przez komesa Radosława Odrowąża klasztorowi Bożogrobców z Miechowa, a miasto zostało założone na prawie średzkim. Tutejsza parafia została erygowana około 1167 roku. W ostatnich latach, sięgając początków parafii i miejscowości – staraniem obecnego proboszcza ks. kan. Dariusza Skroka i osób związanych z troską o historyczne dziedzictwo miejscowości – zadbano o to, by Skaryszew znalazł się na jednym z polskich szlaków wiodących do Santiago de Compostela. Stąd odpust parafialny wpisał się w obchody Roku Jakubowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS