A A+ A++

Automobilklub Radomski świętował 65-lecie istnienia. Mszy świętej na kartodromie przewodniczył biskup Marek Solarczyk, który później pobłogosławił kierowców i ich pojazdy.

– Jesteśmy tutaj z szacunkiem i wdzięcznością dla tych wszystkich, którzy przez 65 lat tworzyli dziedzictwo Automobilklubu Radomskiego. To wszystko skupia się wokół motoryzacji, w tym co jest pasją, w tym co jest również sportem oraz szacunkiem i troską o to, aby korzystać z tego daru jaki niosą pojazdy mechanicznie. Aby to wszystko służyło i rozwijało człowieka – mówił bp Solarczyk.

Po Mszy świętej odbył się obrzęd błogosławieństwa i poświęcenia pojazdów oraz kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska przekazała w imieniu prezydenta pamiątkowy grawer z okazji 65-lecia Automobilklubu Radomskiego. Marszałek Województwa Mazowieckiego przekazał Medale Pro Masovia dla zasłużonych pracowników.

Początki działalności społecznej związanej z motoryzacją na terenie Radomia sięgają roku 1952, kiedy to na bazie Ośrodka Szkolenia Motorowego utworzono Oddział Polskiego Związku Motorowego. W pierwszych latach swej działalności Oddział PZMot zajmował się głównie sportem motorowym i turystyką w ramach powołanych: Komisji Sportowej, Sekcji Samochodowej, Sekcji Turystyczno-Propagandowej oraz Sekcji Rzeczoznawców.

W 1957 roku Walny Zjazd Polskiego Związku Motorowego postanowił powołać do życia Automobilkluby. Na terenie województwa kieleckiego powstał Automobilklub Kielecki z siedzibą w Kielcach, a w Radomiu utworzono jego delegaturę. Jednakże, ze względu na brak działalności, w pierwszych dniach kwietnia 1958 roku decyzją Rady Głównej Automobilklubów Polski w Warszawie i Zarządu Okręgowego PZMot w Kielcach zawieszono Zarząd AP Kielce, a delegaturze radomskiej zlecono organizację Automobilklubu Świętokrzyskiego z siedzibą w Radomiu.

W latach 60-tych szczególnym wydarzeniem mającym wpływ na dalszy rozwój Automobilklubu Świętokrzyskiego stało się rozpoczęcie realizacji budowy nowego obiektu przy ul. Warszawskiej. Wybudowano zaplecze techniczne i szkoleniowe oraz miasteczko ruchu drogowego.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЛіквідували командира кадировського “Ахмата”
Następny artykułTruskawkowe święto w gminie Puławy