Niedziela 2 czerwca ma być dniem dobrowolnej zbiórki ofiar do puszek jako wyraz solidarności z parafiami diecezji, które budują kościoły lub ze względu na małą liczbę wiernych potrzebują wsparcia w remontach – to prośba bp. Jana Piotrowskiego.
Prośba ta, z komunikatem biskupa, została przekazana wiernym w niedzielę 26 maja, a zbiórka odbędzie się w sobotę 2 czerwca.
W swoim komunikacie biskup kielecki zwraca się do proboszczów i administratorów parafii diecezji kieleckiej. Biskup powołuje się na dekret ustanawiający Diecezjalny Fundusz Remontowo-Budowlany (z dnia 4 maja 2018 r.) oraz Regulamin Diecezjalnego Funduszu Remontowo-Budowlanego.
Pomimo spadku liczby praktykujących wiernych, w diecezji kieleckiej wciąż budują się kościoły, przy dużym zaangażowaniu wiernych, jak np. w parafii bł. Józefa Pawłowskiego we Włoszczowie, w kieleckiej parafii św. Hiacynty i Franciszka czy w podkieleckiej Mójczy, gdzie nowy murowany kościół zastąpi tymczasowy w formie drewnianej kaplicy.
Fundusz wspomaga także remonty i prace konserwatorskie w kościołach zabytkowych, których nie brakuje w diecezji kieleckiej.
Fundusz Remontowo-Budowalny został powołany jako pomoc dla parafii, które mają trudną sytuację materialną. Odpowiedzialnym za Fundusz jest Dyrektor Ekonomiczny Diecezji Kieleckiej, który raz w roku składa rozliczenie finansowe biskupowi kieleckiemu i Diecezjalnej Radzie Ekonomicznej.
Podstawą utworzenia Funduszu są środki finansowe z zebranych w parafiach diecezji kieleckiej ofiar do puszek w jedną ściśle określoną przez biskupa kieleckiego niedzielę roku, jak również od indywidualnych ofiarodawców.
Za pośrednictwem proboszcza lub administratora parafia może ubiegać się o przyznanie dofinasowania na: budowę kościoła i plebanii, ich remont oraz działania konserwatorskie. Proboszcz jest zobowiązany przedstawić opracowany kosztorys i harmonogram prac, który podlega merytorycznej ocenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS