A A+ A++

„Eucharystia uobecnia najważniejszy akt Jezusa Syna Bożego i Zbawiciela, bo Jego śmierć i zmartwychwstanie daje nasze zbawienie” – przypomniał bp Roman Pindel podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej 6 kwietnia w katedrze w Bielsku-Białej. Duchowny w Wielki Czwartek zainaugurował w bielskiej świątyni Triduum Paschalne, obmył stopy dwunastu mężczyznom, a na koniec liturgii przeniósł Najświętszy Sakrament do „ciemnicy”.

W homilii, zastanawiając się nad istotą upamiętnienia wydarzenia i mechanizmem powstawania rytuałów religijnych, świętowania, zwrócił uwagę, że chodzi tu o uobecnianie Boga i Jego działania.

„Wielki Czwartek jest dniem, w którym wspominamy ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa, zwanego też sakramentem święceń. Wierzymy więc, że Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy z apostołami wyraził polecenie dla Kościoła i apostołów, aby apostołowie i ci, którzy po nich będą biskupami i prezbiterami, powtarzali słowa i gesty Jezusa nad chlebem i winem” – stwierdził.

Dodał, że słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy – „To czyńcie na moją pamiątkę” – stanowią nie tylko polecenie, ale także obietnicę, że ich powtarzanie sprawi, iż w czasie Eucharystii „faktycznie uobecnia się męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, a przyjmujący Komunię świętą spożywają Ciało i Krew Jezusa”.

„Eucharystia uobecnia najważniejszy akt Jezusa Syna Bożego i Zbawiciela, bo Jego śmierć i zmartwychwstanie daje nasze zbawienie” – zaakcentował bp Pindel. Dodał, że czytany fragment Ewangelii św. Jana przywołuje jeszcze jedno pragnienie Jezusa wyrażone w kontekście Ostatniej Wieczerzy – by Jego wyznawcy byli gotowi umywać sobie nawzajem nogi, a nawet zdrajcy czy niżej postawionemu w społeczeństwie.

„Wielkim pragnieniem Jezusa jest to, by przychodzący na Eucharystię tworzyli wspólnotę, którą łączy miłość chrześcijańska. Jest to łatwiejsze do realizacji w małych wspólnotach liczących kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. W przypadku większych trzeba zadbać o potrzebujących w sposób instytucjonalny” – sprecyzował i powtórzył, że gest umywania nóg wyznaczonym osobom w Wielki Czwartek ma unaocznić to wielkie pragnienie Jezusa o miłości braterskiej i przypomnieć o potrzebujących, chorych i słabych członkach wspólnoty.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWłaścicielka szczęśliwego kuponu odebrała nagrodę w Starostwie Powiatowym w Ropczycach
Następny artykułAbp Ryś celebrował Mszę Krzyżma