A A+ A++

Obecnie istnieje trzeba rozwijać osobiste relacje z Chrystusem – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz 16 maja podczas obchodów 80. rocznicy powstania parafii pw. św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika w Dwikozach.

Biskup sandomierski podczas uroczystej Mszy św. wyjaśnił w kazaniu znaczenie Wniebowstąpienia Pańskiego. Zauważył, że pomimo odejścia do Ojca, Chrystus pozostał obecny w Kościele i prowadzi wierzących do pełni życia w Niebie. Przywołał słowa C.S. Lewisa, który pisał, że od kiedy chrześcijanie przestali myśleć o wieczności, stali się mało skuteczni na ziemi.

– Dzisiaj religia chrześcijańska oraz związane z nią wartości mają niestety o wiele mniejsze znaczenie, niż 80 lat temu kiedy powstała ta parafia. Przez całe lata chlubiliśmy się i słusznie wiarą polskiego narodu. Wiarą nieugiętą pomimo prześladowań ze strony carskiego zaborcy, niemieckich i sowieckich najeźdźców czy komunistów. Jak wygląda ona dzisiaj? Czy nie poruszamy się głównie w przestrzeni mało zobowiązującej obrzędowości? – mówił kaznodzieja.

Zdaniem biskupa, obrzędowość, nadaje co prawda życiu pewien koloryt, ale niewiele do niego wnosi i łatwo staje się powodem podziałów i zamieszania. Dla coraz większej ilości osób ta obrzędowość jest zresztą nieczytelna, gdyż mówią na co dzień zupełnie innym językiem.

– Może dlatego tak łatwo rezygnują z Kościoła. Stąd potrzeba rozwijania osobistych relacji z Chrystusem. Tak właśnie myślał i postępował męczennik św. Andrzej Bobola. Studiował na Akademii Wileńskiej oraz w innych miejscach, aby umocnić jedność z Chrystusem i lepiej Mu służyć. Ten jezuita o mocnym charakterze, a przy tym wybitnie uzdolniony, stale nad sobą pracował, pogłębiał swoje życie duchowe. Dlatego dokonał wielkich rzeczy, głosząc zdrową naukę jako kaznodzieja oraz pedagog. W ten sposób służył jednocześnie Rzeczpospolitej – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.
Na zakończenie Mszy św., hierarcha poświecił figurę św. Andrzeja Boboli, która niebawem stanie przed kościołem w Dwikozach.

Parafię w Dwikozach erygował bp Jan Kanty Lorek w 1941 r. Chociaż starania o jej powstanie mieszkańcy podjęli już w 1937 r., kościół parafialny wybudowany został na przełomie lat 50–tych i 60–tych XX w.

Jego konsekracji dokonał 25 sierpnia 1973 r. Sługa Boży bp Piotr Gołębiowski.

Przy parafii działa harcerstwo, liturgiczna służba ołtarza, schola, oaza, grupa modlitewna św. Andrzeja Boboli. Są także Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej. Przed kilku laty bp Krzysztof Nitkiewicz podarował parafii relikwie św. Andrzeja Boboli.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb wschowskiego proboszcza śp. ks. Krzysztofa Maksymowicza
Następny artykułBądź bezpieczny – kupuj bez wychodzenia z domu