Rodzina Ulmów może patronować uchodźcom, uciekinierom, ofiarom wojen. To najlepsi błogosławieni na nasze czasy – powiedział bp Mirosław Milewski w Bogurzynie (diecezja płocka), podczas kanonicznej wizytacji pasterskiej.
Bp Mirosław Milewski podczas Mszy św. w kościele parafii pw. św. Doroty w Bogurzynie przybliżył wiernym historię rodziny Ulmów, którzy 24 marca 1944 roku w Markowej na Podkarpaciu zostali zabici za ukrywanie Żydów. Ich dramatyczna historia przez wiele lat nie była szerzej znana.
– Ulmowie byli tacy, jak my. Byli zwykłymi ludźmi, którzy przyszli na świat w prostych, polskich rodzinach. Jednak ze swoich rodzinnych domów Józef i Wiktoria wynieśli miłość do Ojczyzny i głęboką wiarę. Na fundamencie tych wartości budowali swoje życie małżeńskie i rodzinne. Kochali się, wspierali, swoim dzieciom przekazywali te same wartości, które wyznawali – głosił duchowny.
Kaznodzieja podkreślił, że Ulmowie ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w Jezusa Chrystusa. Ukryli u siebie Żydów z pobudek religijnych. „Bohaterscy samarytanie z Markowej” kierowali się wynikającą z wiary miłością bliźniego. Co ciekawe, w należącej do nich Biblii zobaczyć można podkreśloną na czerwono przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Ulmowie zostali zabici z nienawiści do wiary.
Bp Milewski zaakcentował, że świat nie zapomniał o rodzinie, która w czasie II wojny światowej, w czasie bezbożnego Holokaustu, chciała uratować choć kilka ludzkich istnień. 10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów: błogosławioną zostanie ogłoszona cała rodzina, wraz z nienarodzonym dzieckiem – uznano, że przyjęło ono chrzest krwi.
Biskup zaznaczył, że wszyscy członkowie rodzina Ulmów jesienią staną się orędownikami w niebie. Będzie można prosić ich w modlitwie „o pokój na świecie, o szacunek do ludzkiego życia, o odwagę na co dzień, o wiarę w to, że nawet największa klęska na ziemi może zakończyć się zwycięstwem w niebie”.
– Rodzina Ulmów, to potrzebni nam błogosławieni. Mogą patronować małżeństwom, rodzinom, starającym się o potomstwo, uchodźcom, uciekinierom, ofiarom wojen. To najlepsi błogosławieni na nasze czasy – konkludował bp Milewski.
Parafia pw. św. Doroty w Bogurzynie powstała w XIV wieku, natomiast obecny kościół parafialny konsekrowany został w 1867 r. Parafia znajduje się w dekanacie mławskim zachodnim. Jej proboszczem jest ks. Wojciech Wiśniewski. W ramach kanonicznej wizytacji pasterskiej bp Mirosław Milewski m.in. spotkał się z liderami grup parafialnych oraz nawiedził cmentarz parafialny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS