A A+ A++

O tym, że św. Józef – „człowiek codziennej, dyskretnej obecności” jest przewodnikiem w chwilach trudnych i że ludzie „pozorni ukryci” mają czynny udział w historii zbawienia, napisał biskup płocki Piotr Libera w Liście pasterskim z okazji Aktu Oddania Diecezji Płockiej św. Józefowi i inauguracji Roku Rodziny. List ten zostanie odczytany w kościołach diecezji 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Dzień Świętości Życia.

Biskup płocki Piotr Libera w Liście pasterskim przypomniał, że 19 marca dokonał Aktu Oddania Kościoła płockiego świętemu Józefowi. Odbyło się to w sanktuarium w Oborach, gdzie czczony jest św. Józef. W tym miejscu łaski św. Józef prowadzi pielgrzymów przybywających do Tajemnicy Piety, do „Matki bolejącej ze swym ludem, współczującej z jego niepokojami, solidarnej z troskami”.

„Św. Józef jest tym, który w imieniu oczekującej zbawienia ludzkości przyjął jak ojciec przychodzącego na świat Boga-Człowieka. To on, stojąc dzielnie u boku Maryi, żywił Go i bronił, wychowywał i przygotował do wypełnienia całej historii zbawienia. Oto […] wielkość i powaga św. Józefa, któremu ofiarował ten Rok – trudny rok świata, bolesny rok Kościoła – Papież Franciszek, prosząc, aby cały lud Boży odnalazł w Nim świętego orędownika” – napisał bp Libera.

Dodał, że papież uczynił to w głębokim liście apostolskim „Patris corde” – „Ojcowskim sercem”. Odpowiadając na ten papieski gest także biskup płocki oddał św. Józefowi całą diecezję, każdą parafię i rodzinę.

Bp Libera zachęcił do uważnej lektury najważniejszych fragmentów papieskiego listu. Poprosił, aby zastanowić się, co Pan Bóg – w świetle słów Ojca świętego – chce dzisiaj powiedzieć przez postać św. Józefa. Odnosi się m.in. do słów papieża o tym, że doświadcza się, iż „pośród dotykającego nas kryzysu […] nasze życiorysy są tkane i wspierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w tytułach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie [rozmaitych] show, lecz niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii”.

Papież Franciszek wymienił m.in. lekarzy, pielęgniarki, pracowników supermarketów, sprzątaczki, kierowców samochodów dostawczych, nauczycieli, babcie i dziadków, którzy każdego dnia „nie sieją paniki”, ale w duchu „współodpowiedzialności” wykonują wiele gestów wzajemnej pomocy.

Pasterz Kościoła płockiego zacytował fragment list papieża Franciszka: „Ileż osób modli się, ofiarowuje i wstawia w intencji dobra wszystkich.  Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. Święty Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na «drugiej linii», mają wyjątkowo czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności”.

Za Ojcem świętym Franciszkiem powtórzył, że w czasie pandemii szczególnie mocno odkrywa się, jak wiele zależy od zwykłych ludzi, którzy reagują na lęk, poświęcając życie dla innych. Warto zastanowić się nad znaczeniem swojej codziennej pracy, spełnianiem zwyczajnych obowiązków w życiu. Trzeba wierzyć, że także wtedy ma się „wyjątkowo czynny udział w historii zbawienia”. Pan zbawia także przez uczciwe wypełnianie obowiązków, gdy wychowuje się dzieci w szacunku do każdej pracy i wykonujących ją osób, gdy jest się uczciwym zwierzchnikiem, a także gdy potrafi się zadośćuczynić za grzech krzywdy.

Zaznaczył, że Rok św. Józefa w Kościele powszechnym jest również Rokiem Rodziny, który potrwa do obchodów X Światowego Spotkania Rodzin w czerwcu 2022 roku w Rzymie. W tej perspektywie warto pomyśleć o tym, że Syn Boży, jak wszystkie dzieci, potrzebował ciepła rodziny: macierzyńskiej miłości Maryi i troski Józefa, w którym mógł On widzieć czułość Boga. Należy przypomnieć sobie te chwile, w których Pan Bóg działał przez małżonków, którzy kierując się „twórczą odwagą” potrafili przekształcić życiowe problemy w szansę. To jednoczyło, kształtowało, umacniało – tak również działa Pan Bóg.

Ordynariusz diecezji płockiej wyraził pragnienie, aby Rok św. Józefa i Rok Rodziny upłynął w Kościele płockim jako rok w którym zostanie mocniej dostrzeżona rola ojca, na wzór Józefa wiernego, odnoszącego się do swojej małżonki z czułością i z czułością wychowującego swoje dzieci. Wielu ojców wykonujących różne zawody mówi, że trudno podołać temu powołaniu. Pomimo najlepszych chęci doświadczają oni „słabości i kruchości”. Jednak to właśnie poprzez lęki, ułomności i słabości wielokrotnie  realizowały się plany Boże. Warto „pośród życiowych burz oddawać Bogu ster swojej łodzi”.

List pasterski bp. Libery odczytany zostanie w Dzień Świętości Życia 25 marca w kościołach diecezji.

Ponadto biskup płocki zarządził, aby 25 marca w kościołach odmówiony został Akt Oddania Diecezji Płockiej św. Józefowi.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW siedleckich szpitalach przebywa blisko 300 osób zakażonych koronawirusem
Następny artykułWyroki za tragedię budowlaną przy ul. Jeleniowskiej. Przez zderzenie dźwigów zginął pracownik