A A+ A++

Druga rocznica wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie to dzień postu i modlitwy. W całym kraju odbywają się nabożeństwa o wybłaganie pokoju, ludzie odwiedzają cmentarze, na których spoczywają polegli żołnierze. To także dzień refleksji i przemyśleń nad moralną i psychiczną kondycją narodu, który zmaga się z wojną.

Mariusz Krawiec SSP – Ukraina

Lwowski biskup pomocniczy Edward Kawa od samego początku wojny zaangażowany się w koordynację pomocy humanitarnej, jaką niesie Kościół rzymskokatolicki. W tym okresie przewodniczył pogrzebom poległych żołnierzy i na co dzień spotyka się z osobami pokrzywdzonymi przez wojnę. Tak dzieli się swoją refleksją z ostatnich dwóch lat: 

„Te dwa lata są dla nas próbą wiary. To co teraz możemy zrobić, to uczynić rachunek sumienia. Z jednej strony mamy za co dziękować Bogu. Było wiele dobra i pomocy, której doświadczyliśmy. Ukraina naprawdę dużo otrzymała w tym czasie. A z drugiej strony, jest to dla nas czas, aby popatrzeć prawdzie w oczy. Wiele rzeczy, które były zaniedbane, po prostu zostały w tych dwóch latach jakoś bardziej wzięte pod uwagę. Mam tutaj na myśli życie duchowe. To dzisiaj jest bardzo istotne dla Ukrainy, która przeżywa wojnę. Widzimy, że jest coraz trudniej. Jest dużo zabitych żołnierzy, cywili i dzieci. Mnóstwo rannych. Nawet nie wiemy jakie to są liczby. Dużo jest osób cierpiących, których nie widać. Cierpią w swoim sercu i też potrzebują wsparcia. Wiemy, że bez pomocy duchowej i bez odrodzenia duchowego, Ukraina z tym całym cierpieniem sobie nie poradzi. Myślę, że to jest wielkie zadanie dla naszego Kościoła i dla wszystkich Kościołów Ukrainy. Aby rzeczywiście zwrócić uwagę na odrodzenie i wzmocnienie duchowe. I to będzie także impulsem dla całej Europy.“

Bp Kawa podkreśla wielką rolę wsparcia jaką otrzymała Ukraina z zagranicy i apeluje o wciąż niegasnącą modlitwę w intencji pokoju: 

„Ukraina trwa, broni się i będzie się broniła dzięki wsparciu przede wszystkim duchowemu i materialnemu swoich najbliższych sąsiadów. I za to jesteśmy im wdzięczni, mimo że politycznie różnie to wygląda i są pewne napięcia. Naprawdę jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierali i wspierają. O to wsparcie nadal prosimy. Prosimy także o modlitwę, aby Ukraina rzeczywiście odważyła się na krok, prowadzący do jej duchowego odrodzenia.“

Dzisiejszy dzień stał się w całej Ukrainie dniem intensywnej modlitwy o pokój. W wielu sanktuariach biskupi wraz z wiernymi modlili się o rychłe zakończenie wojny. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKraków bez cmentarza dla zwierząt. Może powstać tylko w czterech miejscach
Następny artykułKongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie