„Bądźmy w dzisiejszym świecie dobrymi siewcami ziarna wiary, nadziei i miłości. I tak uczmy młode pokolenie, by poznało, co znaczy prawdziwie kochać Boga i ludzi, Kościół, Ojczyznę i ziemię. Wieś polska była zawsze ostoją wiary, skarbnicą narodowych tradycji i kochała ojczystą ziemię” – mówił bp Jan Glapiak podczas dożynek archidicezjalno-samorządowych. W dziękczynieniu za plony w Górce Duchownej k. Leszna wzięli udział rolnicy z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi.
W homilii bp Glapiak zauważył, że przez wieki polscy chłopi wyrażali swoją miłość do Boga i Ojczyzny właśnie w przywiązaniu do ziemi i w jej obronie.
Podkreślił, że potrzeba dzisiaj ludzi dojrzałej wiary, którzy z odwagą wyznają wiarę w Chrystusa w każdej sytuacji i miejscu.
„Potrzeba prawdziwych heroldów Ewangelii i zwiastunów prawdy. Ludzi, którzy Bożą miłość zamieniają w autentyczną służbę człowiekowi” – stwierdził kaznodzieja. Zaznaczył, że taka postawa wyraża prawdziwą mądrość wiary.
Bp Glapiak zwrócił uwagę, że z taką mądrością szli przez wieki nasi ojcowie, „wpatrzeni z pokorą i miłością w ziemię oraz z wiarą i nadzieją w niebo i tę naukę nam przekazywali”.
„Żeby kochać Boga i Ojczyznę, trzeba mieć oczy utkwione w niebo, uklęknąć na ziemi, dotknąć jej i poczuć smak potu. Trzeba widzieć, jak ta ziemia cudownie rodzi chleb dla każdego, chleb, który trzeba z szacunkiem przyjąć i ucałować” – przekonywał kaznodzieja.
Zaznaczył, że od wieków na wśród Polaków szacunek dla chleba był na pierwszym miejscu po szacunku do Boga i rodziców.
Bp Glapiak zauważył, że dar chleba uczy i zobowiązuje. „Chleb jest darem dobroci i miłości Boga dla człowieka, dla wszystkich ludzi” – stwierdził kaznodzieja.
Nawiązując do dzisiejszej uroczystości dziękczynienia za plony, zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce zawsze błogosławił pracy rolników, a gdy widział ich krzywdę, stawał w ich obronie.
„Kościół nie zajmuje się rozwiązaniami gospodarczymi, lecz strzeże praw moralnych, które w każdej dziedzinie, także w gospodarce i polityce, powinny być przestrzegane. Ich brak niesie ludziom nieszczęście. Kościół zaś, stając w obronie tych praw, broni człowieka, jego godności i wartości pracy” – podkreślił bp Glapiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS