A A+ A++

Pod hasłem „Pielgrzymi nadziei” będzie realizowany kolejny rok duszpasterski (2024/2025) w Kościele w Polsce.  Rozpocznie się wraz z początkiem Adwentu, w grudniu br. Temat „Pielgrzymi nadziei” jest tożsamy z wybranym przez papieża hasłem Roku Świętego 2025. Podczas 397. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie, główne założenia programu duszpasterskiego przedstawił dziś biskupom bp Andrzej Czaja – przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.

Bp Czaja powiedział, że „w haśle Roku Świętego Pielgrzymi nadziei zawarta jest wyrazista podpowiedź, jasne wskazanie kim mają być wyznawcy Chrystusa w dzisiejszych uwarunkowaniach Kościoła i świata: ludźmi mocnymi nadzieją i budzącymi nadzieję”. Wyjaśnił, że słowa te współbrzmią z hasłem Roku Świętego i odsłaniają, co papież ma na myśli mówiąc  o uczniach-misjonarzach Chrystusa i jak widzi misję Kościoła w dzisiejszym świecie: Budzić nadzieję w nas i między nami, rozpalać ją w świecie”. Wyjaśnił, że niesienie nadziei jest szczególnie potrzebne w dzisiejszej Polsce, która jest „podzielona jak jeszcze nigdy i oczekuje przede wszystkim nadziei”.

Podkreślił, że wezwanie do niesienia nadziei otaczającemu światu ma wyraźne ukierunkowanie misyjne, bowiem świat ten potrzebuje świadectwa nadziei bardziej niż kiedykolwiek. „Jako uczniowie Jezusa nie możemy uchylać się od zadania ukazywania i przekazywania zranionej ludzkości miłości i czułości Boga” – stwierdził przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. A dzięki ukierunkowaniu misyjnemu przygotowywany program duszpasterski będzie bezpośrednią kontynuacją trzyletniego synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

– Tak więc generalnie pozostajemy w temacie odnowy Kościoła na drodze synodalności, a koncentrujemy uwagę na missio. Chcemy rozwijać ducha misyjnego zaangażowania w każdym wiernym i w całej wspólnocie, wzywając wszystkich wraz z papieżem, do bycia w świecie pielgrzymami nadziei, do wspólnego podążania z nadzieja i krzewiąc nadzieję, stając się coraz bardziej solą i światłem tego świata – wyjaśniał bp Czaja.

Jednocześnie poinformował, że program duszpasterski korespondować będzie z rozpoczynającą się w tym roku 9-letnią nowenną przygotowującą nasze społeczeństwo do Jubileuszu  2033 r., czyli dwutysiąclecia śmierci Jezusa. Biskup zapowiedział, że jeszcze w tym roku, w ramach nowenny w czasie Triduum Paschalnego, będziemy dziękować za Odkupienie a w wigilię Zesłania Ducha Świętego w parafiach ma być głoszony kerygmat. Z kolei 25 i 26 maja będą miały miejsce polskie obchody Światowych Dni Dzieci.

Inną z form służących przygotowaniu do Jubileuszu 2033 ma być inicjatywa „Męski różaniec”, służąca zaprowadzeniu Nabożeństwa Wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułАвстрія оголосила про висилку двох російських дипломатів: у РФ відреагували
Następny artykułПрем'єр Фінляндії закликав ЄС посилити свою обороноздатність