– Przestrzenią, w jakiej codziennie zdajemy egzamin z patriotyzmu są miejsca, gdzie toczy się nasze codzienne życie: gmina, parafia, szkoła, zakład pracy, wspólnota sąsiedzka i lokalna. Wszędzie tam patriotyzm wzywa nas do życzliwości, solidarności, uczciwości i troski o budowanie wspólnego dobra – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który z okazji Święta Niepodległości przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
W homilii biskup kaliski przypomniał, że w 1918 r. za sprawą Bożej Opatrzności i dzięki wielkiemu wysiłkowi całego narodu odrodziła się po 123 latach niewoli niepodległa Polska, a rodziła się ona najpierw w sercach i umysłach przodków, którzy nie chcieli służyć zaborcom.
“Miłość nie może być usprawiedliwieniem”
Biskup wskazywał, że dziś, jako chrześcijanie, wezwani jesteśmy, by pośród dramatycznych, historycznych ran, stawać się świadkami opartego o prawdę i miłosierdzie przebaczenia i pojednania. – Jesteśmy przekonani, że cierpliwe zabieganie o te wartości, zarówno wobec naszych sąsiadów jak i wewnątrz kraju, jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale także bezcennym wkładem, który jako chrześcijanie wnieść możemy w rozwój naszej umiłowanej ojczyzny – powiedział pasterz Kościoła kaliskiego.
Podkreślał, że w chrześcijańskiej perspektywie miłość własnej ojczyzny wyraża się przede wszystkim przez postawę służby oraz troski i odpowiedzialności za potrzeby i los konkretnych ludzi, których Pan Bóg postawił na naszej drodze. – Miłość do własnej ojczyzny nigdy bowiem nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy – stwierdził celebrans.
Akcentował, że patriotyzm powinien wyrażać się w życiu naszych rodzin, które są pierwszą szkołą miłości, odpowiedzialności i służby bliźniemu. Przytoczył też fragment listu “Chrześcijański kształt patriotyzmu” polskich biskupów z 2017 r.: “W sytuacji głębokiego sporu politycznego, jaki dzieli dziś naszą ojczyznę, patriotycznym obowiązkiem wydaje się angażowanie się w dzieło społecznego pojednania poprzez przypominanie prawdy o godności każdego człowieka, łagodzenie nadmiernych politycznych emocji, wskazywanie i poszerzanie pól możliwej i niezbędnej dla Polski współpracy ponad podziałami oraz ochronę życia publicznego przed zbędnym upolitycznianiem”.
– Niech zatem to uroczyste i wspólne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości umocni naszą miłość do ojczyzny i wzajemną troskę o jej dobro, w duchu prawdziwego patriotyzmu. Niech spokojna rozmowa i refleksja pomogą nam znaleźć właściwy sposób wyrażenia tej miłości – przekonywał bp Bryl.
Czytaj też:
Bp Mazur: Rządzący chcą wyeliminować Kościół z życia społecznego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS