A A+ A++

Atmosferę Świąt widać i czuć z każdej strony. To czas nie tylko odpoczynku, spotkań z rodziną i bliskimi, ale też duchowego wyciszenia, modlitwy. To czas ważny dla większości chrześcijan. Nie tylko tych wyznania rzymsko-katolickiego.

Święta Bożego Narodzenia w kościele ewangelickim przebiegają podobnie jak u katolików. Przede wszystkim ewangelicy obchodzą te święta, tak jak wszyscy chrześcijanie, różnych wyznań, zarówno w Polsce jak i na całym świecie. – Jest to o tyle ważna uwaga, gdyż niektórzy dziwią się iż ewangelicy też świętują. Poza tym w mediach najczęściej pojawiają się informacje typu: „W kościele katolickim przypada dziś Wigilia”. Ewangelicy, w odróżnieniu od kościoła prawosławnego czy greckokatolickiego, obchodzą święta w tym samym czasie co rzymscy katolicy – przypomina ks. bp Paweł Hause, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

Jest więc Wigilia, obchodzona bardzo uroczyście. W Polsce jest też zwyczaj dzielenia się opłatkiem. Tego zwyczaju nie znają katolicy w innych krajach. – Wiele tradycji przeniknęło do siebie nawzajem. I tak np. wieniec adwentowy jest tradycją ewangelicką, która przedostała się do kościoła katolickiego – mówi Hause. Z Niemiec i Austrii dotarły do Polski choinka i kolęda „Cicha noc”. Ewangelicy nie mają pasterki. – Jest za to mazurska jutrznia na Gody. Zwyczaj rzadko dziś już występujący. Ewangelicy szli do kościoła przed świtem w Boże Narodzenie, a więc już właściwie w pierwszy dzień Świąt, by uczcić nowonarodzonego w żłóbku Zbawiciela. Jest więc zazwyczaj już tylko wieczorne nabożeństwo wigilijne, często połączone z występem bożonarodzeniowym dzieci. W kościele stoi choinka, czasem też pojawia się Mikołaj – wymienia biskup. Najważniejsze jednak dla ewangelików jest Słowo Boże, odczytywane bardzo uroczyście. – Zarówno Ewangelia Łukasza jak i Ewangelia Jana stoją w centrum zwiastowania o Bożym Narodzeniu. Nie wystawia się szopki betlejemskiej. Słowo stoi w centrum Nabożeństwa – dodaje Hause.

W I i II Dzień Swiąt Bożego Narodzenia odprawiane są nabożeństwa przypominające o tym najważniejszym dla całego świata wydarzeniu jakim jest przyjście Jezusa w ciele.
– Z tej okazji składam wszystkim czytelnikom życzenia Miłości, Radości i Pokoju, które daje nam nowonarodzony w Betlejem – życzy ewangelicki biskup.

car

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻyczymy Wam ciepłych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia
Następny artykułMsza święta z udziałem Nuncjusza Apostolskiego