A A+ A++

Pogoń za pięknem i młodością zaczyna nas powoli przerastać. Salony kosmetyczne prześcigają się w ofertach zabiegów upiększających i odmładzających. Jednak na pierwszym miejscu nadal króluje nieśmiertelny botoks. Zabieg ten od kilkudziesięciu lat cieszy się ogromną popularnością nie tylko pośród pań, ale także coraz częściej decydują się na niego mężczyźni. To nieco kontrowersyjny sposób odmładzania. Czym jest botoks i na czym polega? Co powinniśmy wiedzieć o tym zabiegu?

Botoks to popularny zabieg kosmetyczny, który sprawia, że rysy twarzy stają się łagodniejsze, zmarszczki znikają, fot. shutterstock
  1. Botoks – co to takiego?
  2. Jak przygotować się do zabiegu?
  3. Na czym polega zabieg?
  4. Kiedy najlepiej zacząć stosować botoks?
  5. Negatywne skutki stosowania botoksu
  6. Botoks a kwas hialuronowy
  7. Botoks – tak czy nie?

Botoks – co to takiego?

Botoks, nazywany też jadem kiełbasianym, to popularny zabieg kosmetyczny, który sprawia, że rysy twarzy stają się łagodniejsze, wygładzają się zmarszczki. Polega na wstrzykiwaniu igłą małej ilości toksyny w wybrane miejsce. Chociaż kojarzy się go przede wszystkim z walką ze zmarszczkami, ale sprawdza się także w okolicach ust, pod oczami, a nawet na włosach. Botoks to najpopularniejsza nazwa botuliny – jednej z najsilniejszych naturalnie występujących toksyn. Popularnie nazywa się ją także jadem kiełbasianym, ponieważ w naturalnych warunkach powstaje w zepsutych wędlinach i konserwach. Substancja ta poraża nerwy, mięśnie i blokuje przewodnictwo elektryczne, dzięki temu tkanki stają się wiotkie, a skóra napięta i wygładzona. Do zabiegów kosmetycznych botulinę wykorzystuje się w formie mocno rozcieńczonej, dlatego zabieg uważa się za bezpieczny.

Pierwsze zabiegi z botoksem stosowano w latach 70-tych ubiegłego wieku, jednak wtedy miał inne zastosowanie. Pionierskie zabiegi z wykorzystaniem jadu kiełbasianego miały za zadanie leczyć zeza. Niedługo potem zaczęto nim niwelować inne dolegliwości związane z nieprawidłowym napięciem mięśniowym: tiki nerwowe, nadmierną potliwość, kurcz powiek i połowiczny kurcz twarzy, napięciowe bóle głowy i migreny. W kosmetyce botoks pojawił się w latach 90-tych XX wieku i szybko stał się popularny.

Wstrzykiwanie jadu kiełbasianego ma na celu wygładzenie (ale nie całkowite usunięcie) istniejących zmarszczek mimicznych, np. kurzych łapek, na czole, między brwiami, a nawet jest w stanie poprawić owal twarzy. Od niedawna botoks wykorzystuje się także w celu uniesienia opadających kącików ust oraz zmniejszenia nierówności na szyi i dekolcie. Wbrew pozorom nie jest to zabieg tylko dla osób starszych z wyraźnymi zmarszczkami – coraz więcej młodych, nawet dwudziestokilkuletnich kobiet decyduje się na wygładzenie skóry. Zabieg ten nadal wzbudza wiele kontrowersji i ma tylu samo zwolenników, co i przeciwników.

Na podstawie: https://www.medicalnewstoday.com/articles/158647#what-is-botox

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu nie trzeba robić żadnych badań, wystarczy szczegółowa rozmowa z lekarzem na początku wizyty. Powinien zapytać o przyjmowane leki, ewentualne dolegliwości zdrowotne, a jeśli jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią koniecznie należy poinformować o tym lekarza. Następnie medyk wnikliwie obejrzy naszą skórę twarzy i jeśli pojawił się na niej stan zapalny albo silny trądzik, niestety z botoksem trzeba zaczekać do czasu jego wyleczenia.

Nie wolno wykonywać botoksu osobom, które w danym momencie przyjmują leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe lub jakiekolwiek substancje rozrzedzające krew. Sprzyjają one powstawaniu siniaków i krwiaków po ukłuciach. Zabiegów nie można również wykonywać kobietom w trakcie menstruacji, ponieważ wzrasta wtedy skłonność do nadmiernego krwawienia.

To nie tylko zabieg popularny pośród pań, ale także coraz częściej decydują się na niego mężczyźni, fot. shtterstock

Na czym polega zabieg?

Zabieg ostrzykiwania jadem kiełbasianym jest bezpieczny i trwa około 20 minut. Zazwyczaj wykonuje się go bez żadnego znieczulenia wewnętrznego, a jedynie chłodzi się skórę lodem. Poza tym nie ma takiej potrzeby, bo jest on bezbolesny, a ukłucia igłą porównywalne są do ugryzień komara. Przed samym zabiegiem lekarz oczyszcza i dezynfekuje skórę. Doświadczony lekarz wie jaką ilość preparatu należy dobrać, by twarz nie była napuchnięta i sztywna oraz zachowała pewną ruchomość. Po ostrzykiwaniu skóra ponownie jest chłodzona i smarowana kremem z witaminą K w celu uniknięcia powstawania siniaków i krwiaków. Istotną kwestią jest to, że przez trzy godziny po zabiegu nie wolno masować twarzy, schylać się czy kłaść, ponieważ preparat mógłby spłynąć do niższych partii twarzy. Przez dobę od wykonanego botoksu trzeba zrezygnować z uprawiania sportów, zaś przez tydzień nie wolno narażać skóry na wahania temperatury. Trzeba wówczas zrezygnować z sauny, łaźni czy kriokomór. Spożywanie alkoholu przez co najmniej 48 h po botoksie także jest zabronione, ponieważ może wchodzić w integracje chemiczne ze wstrzykniętym preparatem.

Zabieg trwa kilkanaście minut a lekarze żartują, że to tzw. zabieg lunchowy i można wyskoczyć na niego w trakcie pracy. Pierwsze efekty widać po około 2-14 dniach, a po dwóch tygodniach trzeba umówić się na wizytę kontrolna. Lekarz musi sprawdzić, czy botoks równomiernie rozłożył się i ewentualnie skorygować niedoskonałości. Botoks nie jest jednorazowym i stałym zabiegiem. Efekt ostrzykiwania utrzymuje się przez około pół roku i po tym czasie trzeba go powtórzyć, jeśli nadal chcemy mieć gładką skórę twarzy. Koszt zależy od tego, w której części twarzy chcemy wygładzić zmarszczki, ale przedział cenowy zaczyna się od 100 zł za botoks na włosy do nawet 800 zł za botoks szyi. Chociaż nie jest to tani zabieg upiększająco-odmładzający, to trzeba przyznać, że przynosi zadowalające efekty.

Kiedy najlepiej zacząć stosować botoks?

Tak naprawdę nie istnieje ani dolna, ani górna granica wieku, kiedy należy zacząć stosować botoks. Zabieg ten kojarzony jest z podeszłym wiekiem, kiedy widoczne są wyraźne zmarszczki i bruzdy. Jednak coraz częściej decydują się na niego młode kobiety, jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia, kiedy na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Botoks sprawdza się w obu przypadkach. Jednak wstrzykiwanie jadu kiełbasianego działa także profilaktycznie. Dzięki niemu rzadziej będziemy się marszczyć, dzięki temu niwelujemy prawdopodobne uwydatnienie i uwidocznienie się zmarszczek. Coraz częściej za zabieg z wykorzystaniem jadu kiełbasianego decydują się także mężczyźni.

Jeśli jednak nie możemy zdecydować się na zabieg jadem kiełbasianym, na rynku istnieją kremy pielęgnacyjne, które wykazują podobne działanie do botoksu i wygładzają zmarszczki. Jednak tego typu kosmetyki upiększające nie zawierają takich silnych substancji jak botoks, przez co nie są w stanie wniknąć do mięśnia i sparaliżować go, tak jak w przypadku zabiegu. Kremy wygładzające w swoim składzie mają składniki, które jedynie relaksują mięśnie twarzy i działają na powierzchni skóry. Można ich używać po wykonany zabiegu, by przedłużyć efekt jego działania.

Do zabiegów kosmetycznych botulinę wykorzystuje się w formie mocno rozcieńczonej, dlatego jest całkowicie bezpieczny, fot. shutterstock

Negatywne skutki stosowania botoksu

Chociaż botoks ogólnie jest bezpieczny, to istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Przede wszystkim nie wolno go robić, jeśli występuje uczulenie na jakikolwiek ze składników tego preparatu. Poza tym powinny z niego zrezygnować osoby, które borykają się z kilkoma chorobami i dolegliwościami takimi jak zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby skóry, Alzhaimer, czynna opryszczka, stwardnienie zanikowe boczne, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, ciąża, przewlekłe choroby autoimmunologiczne oraz osoby, które przyjmują niektóre leki.

Bardzo rzadko występują efekty uboczne po wykonaniu zabiegu i można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia poprzez trzymanie się dokładnych zaleceń lekarza i udzieleniu mu wszelkich informacji o przyjmowanych lekach i ewentualnych dolegliwościach zdrowotnych. Po obstrzykiwaniu botoksem najczęstszym powikłaniem są drobne krwiaki, ale w skrajnych przypadkach może dojść nawet do bólu w miejscu zabiegu, zaburzenia widzenia, opuchnięcia powieki, problemów z mimiką twarzy, opadnięciem powieki, nieestetycznego efektu czy objawów grypopodobnych.

Botoks a kwas hialuronowy

Bardzo często botoks i kwas hialuronowy są ze sobą mylone. Obie substancje są podobne, ale jednak mają trochę inne zastosowanie. Ten drugi jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie, natomiast jej sztucznie pozyskany odpowiednik wykorzystywany jest do redukowania zmarszczek. To dobra alternatywa dla osób, które są uczulone na botulinę. Botoksem zazwyczaj ostrzykuje się górną część twarzy, natomiast kwas hialuronowy używa się do wypełnienia i modelowania ust, nosa i brody. Ponadto kwas hialuronowy wykazuje działanie, które jednocześnie odżywia skórę.

Botoks – tak czy nie?

Chociaż botoks nie jest nowym zabiegiem, jest popularny i powszechnie dostępny, to nadal wzbudza wiele kontrowersji. Ma tyle samo przeciwników, jak i zwolenników. Jedni uważają, że bez botoksu nie da się żyć, drudzy zaś twierdzą, że botoks zaburza naturalne procesy starzenia się. Niektórzy uważają nawet, że twarz osoby często korzystającej z zabiegów jadem kiełbasianym jest pozbawiona wszelkich emocji, jest sztywna i sztuczna. Jeśli chcemy poprawić estetykę twarzy, najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest właśnie botoks. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej możemy zafundować sobie zabieg upiększający jadem kiełbasianym, jeśli poprawi to naszą samoocenę i pewność siebie. Trzeba jednak pamiętać, żeby efekty były cały czas widoczne, co jakiś czas trzeba powtarzać zabieg. Nie jest to tania usługa, więc trzeba przygotować się finansowo.

Ekologia.pl (Klaudia Kwiatkowska)

Bibliografia

  1. “https://www.medicalnewstoday.com/articles/158647#what-is-botox”; data dostępu: 2020-07-19
  2. “https://www.healthline.com/health/botox-poison#side-effects”; data dostępu: 2020-07-19
  3. “https://www.plasticsurgery.org/news/blog/how-long-does-botox-last”; data dostępu: 2020-07-19
  4. “https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/botox-facts#1”; data dostępu: 2020-07-19
  5. “https://www.byrdie.com/long-term-effects-of-botox”; data dostępu: 2020-07-19
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMZDiM Jaworzno: Wodny Plac Zabaw jednak jeszcze tego lata
Następny artykułChleb z amarantusem – właściwości i skład. Przepis na chleb z amarantusem